piątek, 26 kwietnia, 2024

Spółka

Home Forum Sektory Samorządy Spółka

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #6055
    goga
    Uczestnik

    Czy osoba zatrudniona do kontroli jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego zgodnie z planem zatwierdzonym przez Burmistrza, może przeprowadzać kontrolę spółek.

    #6056
    bb
    Uczestnik

    nie

    #6072
    jarek
    Uczestnik

    Mocnych podstaw nie ma do takiej kontroli, ale jeżeli Cię wpuszczą do spółki a w praktyce muszą, jeżeli działasz z upoważnienia władz gminy to można taką kontrlę przeprowadzić – ja tak zrobiłem.

    #6073
    pietryka
    Uczestnik

    Moim zdaniem zależy to od ilości udziałów urzędu miasta w spółce. Jeżeli jest to pakiet większościowy to ma prawo.
    Pozdrawiam.

    #6086
    terka
    Uczestnik

    Co do zasady Burmistrz zdecydowanie może zalecić kontrolę w Spółce i posłać tam „swojego” kontrolera, jeżeli miasto/gmina ma udziały w spółce. Stanowi o tym art. 212. § 1. Kodeksu spółek handlowych: Prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.

    Jezeli jest to spółka z udziałem samorządu terytorialnego, to moze to zrobić niezależnie od wysokości udziału. Wiem to na pewno, bo miałam taką sytuację. Spółka oczywiście usiłowała zakwestionować prawo Burmistrza do przeprowadzenia kontroli, ale nawet (drogo opłacana ) kancelaria prawna, do której zwrócił się prazes zarządu spółki o opinię w tej sprawie potwierdziła, że Burmistrz ma prawo do przysłania kontroli.
    Na podstawie planu kontroli – oraz oczywiście imiennego upoważnienia podpisanego przez kierownika j.s.t. masz prawo przeprowadzić kontrolę.

    Mam tylko jedna wątpliwość – co oznacza „osoba zatrudniona do kontroli jednostek organizacyjnych urzędu miejskiego”. Chodzi ogólnie o kontrolera zatrudnionego w Urzędzie (który wykonuje kontrole ujęte w planie kontroli), czy o osobę, zatrudnioną w innym trybie do kontroli wyłącznie jednostek organizacyjnych . Ponadto nie rozumiem określenia „jednostki organizacyjne Urzędu miejskiego” – czy masz na myśli jednostki organizacyjne Miasta? Bo to w tym przypadku może stanowić problem.
    Pozdrawiam

    #6091
    pawels
    Uczestnik

    Odpowiedź do Terka.
    Zwracam uwagę na formułę wspólnik z upoważnioną osobą. Oznacza to że upoważniona osoba może kontrolować księgi tylko i wyłącznie w obecności wspólnika nigdy sama. Tak więc jest organizacyjna trudność w postaci ciągłej obecności burmistrza. Takie stanowisko było przedstawione w gazecie prawnej na pewno w ciągu ostatniego miesiąca dokładnie nie pamiętam w którym numerze. A tak na marginesie jest rada nadzorcza to za co bierze pieniądze? Zgodnie z kodeksem handlowym to ona ma kontrolować poczynania zarządu. Kwestią pozostaje merytoryczny dobór członków komisji….
    Pozdrawiam.

    #6093
    terka
    Uczestnik

    Pawel, już się wypowiedziałam w tej sprawie, zdania nie zmienię, choć nie znam treści artykułu, o którym piszesz. Byłoby jednak absurdem, gdyby ktoś cytowany przeze mnie przepis ksh interpretował tak, jak o tym piszesz. Oznaczałoby to, że spólki miejskie nigdy nie mogłyby podlegać kontoli przez wspólnika, bowiem wspólnikiem w tym przypadku nie jest Burmistrz, tylko Miasto. Jak sobie wyobrażasz obecność Miasta przy przeglądaniu ksiąg?
    Dla mnie jest oczywiste, że Burmistrz do wykonywania swoich zadań i obowiazków ma pracowników, których upoważnia do dokonywania konkretnej czynności (w tym wypadku zatrudnia kontrolera, upoważnia go kontroli).
    Pozdrawiam

    #6097
    pawels
    Uczestnik

    Zawsze myślałem, że można tutaj podyskutować. Przedstawiłem swoje zdanie podparte artykułem w gazecie prawnej a ktoś zinterpretował to jako atak. Proszę zapoznać się z tym artykułem. A jeżeli chodzi o interpretowanie prawa to nie miało ono tutaj miejsca a jedynie literalne czytanie przepisu w którym „królują” prawnicy.

    #6101
    terka
    Uczestnik

    Pawel, nie było moim zamiarem atakowanie kogokolwiek. Też mi się wydawało, że dyskutujemy i że też jedynie wyraziłam swoją opinię. Jeżeli odebrałeś to tak, jak piszesz, to chyba nie będę zabierać głosu, bowim nie widzę niczego niwłaściwego w moim poście, ale cóz, ja nie jestem obiektywna w ocenie swoich wypowiedzi.
    Jeszcze raz powtarzam – nie zamierzałam nikogo atakować.
    Ponadto nie twierdziłam, że to Ty tak interpretujesz przepis, lecz że takie interpretowanie przepisu z ksh w przywoływanym przez Ciebie artykule jest nielogiczne.
    Pozdawiam

    #6106
    jadtra
    Uczestnik

    Cześć dyskutanci zobaczcie temat egazmin na audytora — szok informuje ❓ dot. ❓ projektu zmian audytu wewnętrznego w u.o.f.p. .

    #6110
    pietryka
    Uczestnik

    Uważam także, że w spółkach w których miasto, gmina nie mają udziału, można kontrolować prawidłowość deklaracji i naliczania podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, a nawet wieczyste użytkowanie /w tym przypadku akt notarialny nabycia prawa wieczystego użytkowania/.

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.