piątek, 26 kwietnia, 2024

tajemnica skarbowa

Home Forum Egzaminy egzaminy tajemnica skarbowa

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #11989
    ejejej
    Uczestnik

    Witam
    Mam pytanie dotyczące tajmenicy skarbowej i składania pisemnych przyrzeczeń.
    Będę prowadziła audyt w wydziale finansowym w Urzędzie Miasta i będę korzystała z dokumentacji dot. umorzenia, odroczenia terminu płatności i rozłożenia na raty podatku. Czy w związku z tym muszę złożyć pisemne przyrzeczenie dot. tajemnicy skarbowej (na podstawie art. 294 ordynacji podatkowej) czy też mogę uznać zgodnie z par. 3 pkt. 1 rozporządzenia dot. sposobu i trybu prowadzenia audytu, że mam wgląd do wszelkich dokumentów i informacji w zwiazku z prowadzonym audytem (oczywiście z zachowaniem tajemnicy)?
    Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

    #11992
    alkman
    Uczestnik

    Proponuje złożyć przyrzeczenie w formie określonej w art. 294 § 2 ordynacji podatkowej. Audytora zakwalifikowałbym do pracowników samorządowych służb finansowych, o których mowa w art. 294 § 1 pkt. 2 ordynacji.
    Składając takie oświadczenie dajesz zapewnienie, że w przypadku ujawnienia tajemnicy skarbowej, nie będziesz się wykręcał/a działaniem nieumyślnym, o którym mowa w art. 306 § 3 ordynacji podatkowej.
    Pozdrawiam

    #11995
    zosia
    Uczestnik

    Pozdrawiam

    Na pewno audytora wewnetrznego nie nalęzy kwalifikowac jako pracownika samorządowych służb finansowych, Tego typu kwalifikacja będzie w zasadzie na ” rękę ” skarbnikom bowiem tak wiele osób utożsamia audytora z ” badaczem ” ksiag rachunkowych i sprawozdań budżetowych.
    Ustawa Ordynacja podatkowa w zakresie dostępu do tajemnicy skarbowej tzw ” twardej ” ( konta bankowe i rachunki maklerskie ) jak i miękkiej ( pozostałe dane podatkowe ) jest rygorystyczna i taksatywnie wymienia krąg osób i podmiotów mająćych prawo dostepu do akt spraw podatkowych. Audytor takiego dostepu z mocy ustawy OP nie posiada. Każde naruszenie prawa może skutkowac odpowiedialnością karną.
    W Twojej sytuacji przedstawiłbym kierownmikowi jednostki ( wójt, burmistrz, prezydent ) taką analizę stanu prawnego, przedstawił konieczność posiadania dostępu do w/w akt podatkowych, zaproponowałbym złożenie przyrzeczenia o dochowaniu tajemnicy skarbowej ( przyrzeczenie jednorazowe ).
    A poza tym czy zakres Twojego zadania audytowego wymaga na pewno dostepu do akt podatkowych w pełnym zakresie ( tj akta obrazujące np. sytuację majątkową podatników )??? Bo jeżeli np. chodzi tylko o zbadanie procedury uzyskania preferencji podatkowej ( np. zachowanie terminów itp ) nie ma potrzeby wglądu w akta podatników ( na czas wykonywania audytu pracownik merytoryczny może w Twojej obecności wygenerować akta chronione.
    Z uwagi na fakt, iz specjalizuję się w tenmatyce podatkowej ( w tym podatków JST ) – jak napiszesz więcej – to postaram Ci się więcej pomóc.

    Powodzenia.

    #12009
    ejejej
    Uczestnik

    Witam
    Dziękuję serdecznie za Wasze opinie i podpowiedzi. Przygotowałam stosowny dokument i już mam go w aktach osobowych.
    Pozdrawiam

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.