sobota, 19 września, 2020

ustawa o pracownikach samorzadowych

Home Forum Sektory Samorządy ustawa o pracownikach samorzadowych

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • #8617
    stadyr
    Uczestnik

    czy ktos spotkal sie z zapisem (zmiana) do ustawy o pracownikach samorzadowych, ktora umozliwia przeniesienie pracownika w tym samym urzedzie na inne stanowisko bez koniecznosci przeprowadzania zgodnia z art. 3a ww ustawy naboru???
    Nabor przeprowadzany bylby dopiero na wolne stanowisko powstale w wyniku przeniesienia pracownika…

    #8620
    jobeth
    Uczestnik

    Taki zapis znajdziesz w Dz.U. z 2006r. Nr 79, poz. 549.

    #8637
    agniechar61
    Uczestnik

    do jobeth: czy mógłbyś wskazać konkretny artykuł

    #8644
    miszaw
    Uczestnik

    Witam.
    Taka propozycja znajduje się w projekcie z dnia 2 października 2006 r. ustawy z dnia ………….2006 r.
    o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o pracownikach samorządowych, gdzie w art. 2 maja zostac dodane art. 3 g-h:
    Art. 3g. 1. Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym można, na jego wniosek lub za jego zgodą, przenieść na inne stanowisko w tej samej jednostce, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe oraz posiadane kwalifikacje. Procedury naboru określonej w art. 3a-3e nie stosuje się.
    2. Pracownik samorządowy, o którym mowa w ust. 1, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku, przez okres 3 miesięcy następujących po miesiącu, w którym został przeniesiony na nowe stanowisko.
    Art. 3h. Przy zawarciu w tej samej jednostce kolejnej umowy o pracę z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym, procedury naboru określonej w art. 3a-3e nie stosuje się
    Ten projek znajduje się na stronie MSWiA
    http://bip.mswia.gov.pl/org_docs/_tematy/projekty%20aktow%20prawnych/2006/_dokumenty/samorzadgminnyipracownicygminni_wersje/samorzadgminnyipracownicygminni_wersja_oryginalna.doc

    #8663
    stadyr
    Uczestnik

    dziekuje serdecznie

    #8664
    kules
    Uczestnik

    nie wiem czy to jest projekt rozwiązań prawnych – ale u mnie w jednostce od kilku dobrych miesięcy przesuwa się pracowników na inne stanowiska (oczywiście idą na lepsze) bez konkursów – więc taki przepis musi oowiązywać już – znając moje bardzo przewrażliwione na przepisy kadry. 😀
    jakby co to mogę spytać o podstawę prawną – ale nie dziś – bo piątek weekendu początek 😎

    #8737
    stadyr
    Uczestnik

    do kules
    udalo Ci sie czegos dowiedziec??

    #8746
    kules
    Uczestnik

    pytałem w kadrach i oni interpretują to tak:

    konkurs robi się zgodnie z ustawą na wolne stanowisko urzędnicze, a stanowisko, z którego ktoś odszedł według nich nie jest wolne jeśli droga awansu zawodowego przesuwa się pracownika na to stanowisko – wtedy wolny stanowiskiem będzie stanowisko z którego ten pracownik awansował i na to stanopwisko rob się konkurs, albo znów innego pracownika przesuwa itd.

    podsumowując: moje kadry traktują takie sytuacje w kategoriach awansu zawodowego dla pracownika, w związku z czym według nich nie stosuje się tu art.3a o naborze na wolne stanowisko.

    pytaj, jeśli będę mógł to podrążę temat

    #8749
    stadyr
    Uczestnik

    hmm…
    a jakie przepisy okreslaja co jest a co nie jest awansem zawodowym???

    #8750
    kules
    Uczestnik

    w ustawie raczej tego nie ma, ale w regulaminie na pewno jest, zresztą na zdrowy rozum, gdyby sztywno stosować konkursy na każde stanowisko to coś takiego jak awans by nie mogło istnieć.

    nie wiem czy to co robia u mnie jest poparte mocno przepisami czy nie, ale dla mnie osobiście jest jak najbadziej Ok 😀
    i tego się będe trzymał 😀 😀

    #8751
    pawels
    Uczestnik

    Witam.
    U mnie w urzędzie przeprowadza się konkursy na wszystkie stanowiska (poza skarbnikiem, sekretarzem i zastępcami szefa). Jak ktoś z pracowników jest zainteresowany to startuje. Było kilka takich przypadków zarówno na stanowisko kierownicze jak i urzędnicze. W jednym konkursie zgłosił się tylko pracownik i wygrał. Ten model postępowania jest ścisłym przestrzeganiem przepisu. Uważam że zmiana w ustawie będzie eliminowała ten absurd, którego ktoś nie przewidział na etapie projektowania systemu.
    Pozdrawiam 🙂

    #8768
    ejejej
    Uczestnik

    Ja też drążyłam ten temat ponieważ w czasie audytu wyszło mi, że niektórzy pracownicy są traktowani mniej korzystanie niż inni i dałam zalecenie aby określić w jednostce zasady związane z tzw. wewnętrznym awansem zawodowym. Niestety pani kadrowa (druga najważniejsza persona po szefie) powiedziała że przpisy na to nie pozwalają ponieważ teraz to mogą być tylko konkursy – i nie uwzględniono mojego wniosku. Jak świat światem ludzie awansowali – ze względu na zmianę swoich kwalifikacji, staż, doświadczenie itd. Nie chodziło przecież o zmianę stanowiska związaną ze zmianą obowiązków służbowych ani o awans w strukturze organizacyjnej, ale np. o zmianę z referenta na podinspektora z zachowaniem tych samych obowiązków służbowych. Obecnie wygląda to tak że niektórzy czekają ciepliwie na dobry dzień pani kadrowej a inni dalej awansują (widzę choćby po zmianie tabliczek na drzwiach)

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.