piątek, 12 sierpnia, 2022

wartość drogi

Home Forum Sektory Samorządy wartość drogi

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #21927
  justp
  Uczestnik

  Witam!
  Co Waszym zadaniem składa się na wartość drogi? czy można wpisać w ewidencji wartość 1,00zł czy należy dokonać wyceny realnej drogi po zakończonych procedurach uwłaszczeniowych działek pod drogę?? za wszystkie opinię dziękuję!

  #21928
  scypion
  Uczestnik

  1 zł? A może choćby koszt wybudowania drogi wezmą pod uwagę?

  #21933
  justp
  Uczestnik

  zastanawiam się czy ta wartość drogi to ma być wartość działki czy też wartość wybudowanej drogi (nawierzchni, przepusty, mosty, ekrany akustyczne), a następnie wartość modernizacji?

  #21935
  scypion
  Uczestnik

  Ciekawe. Chyba wszystko.

  #21936
  alicjajw
  Uczestnik

  W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.10.51.307 j.t.) jest opisany sposób ustalania wartości. Nie wiem czy o to Ci chodzi ale pozwolę sobie wkleić:

  Art. 22g. 1. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:
  1) w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia;
  1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 11 ust. 2b;
  2) w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia;
  3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości;

  ITD.

  W ustawie o rachunkowości (Dz.U.09.152.1223 j.t. ) w art.28. jest opisany sposób wyceny aktywów i pasywów.

  Nie będę wszystkiego wklejać bo zatkam forum 🙂 ale w oparciu o to, droga raczej nie może mieć wartości 1 zł…

  #21937
  olivkova
  Uczestnik

  wartość 1 zł jest oczywiście nierealna, ale pociesz się, że większość samorządów w Polsce boryka się z tym problemem. Drogi przekazane decyzją wojewody były „bezcenne”, wojewoda nie podał ich wartości i fakt, że masz tam 1 zł to powinnaś się cieszyć – większość samorządów ma drogi równie 0 zł 🙂

  W przypadku drogi jej wartością będzie koszt wytworzenia. Żeby wprowadzić cokolwiek do ksiąg rachunkowych musiałabyś powołać rzeczoznawcę, żeby określił ci wartość nawierzchni i stopień zużycia. Na to po pierwsze żaden samorząd nie ma kasy, po drugie ze świecą szukać takiego rzeczoznawcy.

  Grunt pod drogą nie jest umarzany, więc moim zdaniem nie powinien zwiększać wartości drogi. Modernizacje i inwestycje na istniejących drogach tak.

  #21942
  justp
  Uczestnik

  dziękuję za opinie i pocieszenie, że nie tylko u nas są drogi bezcenne, ale inne samorządy też są w takiej sytuacji! A tak na marginesie to skoro są drogi bezcenne to czego wymagać od ich jakości 😆

  Niemniej jednak zastanawiam się jak powinna wyglądać ewidencja dróg? Czy w ewidencji analitycznej powinno znajdować się jako obiekt droga z numerem, wskazaniem odcinka , km, i wskazaniem działek, które składają się na drogę ? Co o tym myślicie i jak to u Was chodzi?

  #21943
  alice
  Uczestnik

  Polecam artykuł z Rachunkowości budżetowej nr 13-14/2006 z dnia 10.07.2006 r. pn. „Ewidencja księgowa dróg publicznych” może coś pomoże.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.