piątek, 26 lutego, 2021

WAZNE!!! Nadzor Wydzialu Kontroli nad audytorami – co sadzicie?

Home Forum Sektory Resort sprawiedliwości WAZNE!!! Nadzor Wydzialu Kontroli nad audytorami – co sadzicie?

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #3336
  Gosc – aw
  Uczestnik

  Witam!
  Czy sądzicie ze zasadnym (i PRAWNYM) jest przeprowadznie przez Wydzial Kontroli – kontroli „Wyniki audytu w jednostkach organizacyjnych resortu” ?
  Czy nie uwazacie ze to proba przywlaszczenia sobie wladzy przez wydzial kontroli nad audytorami Czy sadzicie ze takie proby sa bezprawne i lamia i standardy audytu i przepisy (rozporzadzenie i UoFP) ?
  A moze serwis Audyt.Net zrobi sonde dla nas w tej sprawie

  P.S.
  Czy sa takie proby w innych resortach?

  #3348
  meg
  Uczestnik

  Witam!
  Chciałam sie odnieśc do sondy i pytania, czy powinno sie udostepniać materiały wydziałowi kontroli w celu prób przeprowadzenia kontroli z funkcjonowania audytu. I jednocześnie odpowiadając na komentarz na jakiej podstawie nie udostępniłabym tych materiałów wydziałowi kontroli odpowiadam.
  Ponieważ audytor działa zgodnie z przepisami prawa i standardami.
  Standard (ogólny organizacja) 4.3.2 System oceny pracy audytora wewnętrznego mowi nam o tym, że w ramach systemu oceny efektywności pracy audytora wewnętrznego neleży uwzględniać oceny wewnętrzne i zewnętrzne. Ocena wewnętrzna powinna obejmować :
  -bieżące przeglądy funkcjonowania audytu
  wewnętrznego,
  – okresowe przeglądy wykonywane w drodze samooceny oraz przez inną osobę z komórki audytu wewnętrznego.
  Bieżących dokonuje z racji nadzoru koordynaror zadania audytowego , czy KKAW
  Natomiast oceny zewnętrzne są dokonywane przez wyspecjalizowaną w tym celu komórkę organizacyjną MIN. FIN lub przez inną jednostkę do tego upoważnioną (odpowiednie służby dokonujące certyfikacji i poświadczenia wydatków oraz Komisji Europejskiej).
  Jeśli chodzi o koordynację działań audytu wewnętrznego z audytorami czy kontrolerami wewnętrznymi i zewnetrznymi to Standard 5.1.4.
  mówi nam o tym , że koordynacja działań audytu wewnętrznego z audytorami czy kontrolerami zewnętrznymi powinna polegać zasadniczo na wzajemnej współpracy celem zapewnienia uzyskania pokrycia maksymalnego zakresu spraw przez działania audytu, wymiany informacji, unikania powielania wysiłków i kosztów przeznaczonych na rutynowe etapy pracy w zakresie audytu.

  Tak więc uważam , że z komórką kontroli wewnętrznej należy współpracować, ale nie może ona nas oceniać, czy sprawować nad nami nadzoru, bo na jakiej podstawie???

  Uff…! napisałam się !Pozdrawiam!

  #3349
  adela
  Uczestnik

  Nie jestem w temacie, bo akurat samorząd jest poza audytami GIAW, ale czy te „Wyniki”, to nie ocena audytów wykonywanych przez Wydział Kontroli i Audytu podległy GIAW, a nie ocena audytów wykonywanych przez audytorów wewnętrznych? Może się mylę
  Pozdrawiam

  #3350
  meg
  Uczestnik

  Nie wiadomo- co Gość -aw miał na myśli przez wydzial Kontroli. Bo jeśli chodzi o ocenę zewnętrzną to akurat resort sprawiedliwości jest objęty oceną. Może dokładniej sprecyzuje, bo jak słusznie adela zauważył, może chodzi o coś innego? A tu takie rozważania przeprowadzamy 😀
  Pozdrawiam

  #3353
  Gosc – aw
  Uczestnik

  Witam,
  chodzi o Wydzial Kontroli w resorcie. Jest to „komorka kontrolna” w Ministerstwie Sprawiedliwosci. Nie ma nic wspolnego z audytem. W MS jest osobna komorka prowadzaca audyt – audyt w MS. W kazdym sadzie i kazdej prokuraturz oraz wieziennictwie (resort sprawiedliwosci) prowadzi sie audyt zgodnie z UoFP (SA, SO + podlegle rejonowe i analogicznie prokuratury).
  W tym przypadku chodzi o to, ze w Wydziale Kontroli „wymyslono sobie kontrole nt. „Wyniki audytu w jednostkach organizacyjnych resortu”…
  No comments…
  Milego dnia i slonecznego weekdnu!

  #3354
  meg
  Uczestnik

  A co na to kierownik jednostki?

  😯

  #3355
  Gosc – aw
  Uczestnik

  Mysle, ze wiekszosc jest przeciw. U mnie jest sprzeciw

  #5654
  fliper
  Uczestnik

  Ostatnie zdanie i tak nalezy do kierownika jednostki, jeśli kj nie wnosi sprzeciwu to jego audytor musi udostępnić posiadaną dokumentację w zakresie kontroli.

  #5655
  alkman
  Uczestnik

  Proponuje wystąpić do GIAW,z zapytanem czy kontroli resortowej przysługują uprawnienia wynikające z art. 65 ustawy o fp. A może stosuje się inne przepisy i nie powinniśmy stawiać oporu?
  Pozdrawiam

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.