poniedziałek, 21 września, 2020

Wydruki z kont

Home Forum Sektory Samorządy Wydruki z kont

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #7005
    goga
    Uczestnik

    Proszę o podpowiedź mam wydruk z grudnia z konta 130/rozdział/paragraf i na koniec roku jest przeksięgowanie pod datą 01.12.2005r. Co zrobić w tej sprawie???

    #7013
    ksi
    Uczestnik

    Jakie to jest przeksięgowanie? Opisz trochę dokładniej. Przeksięgowania nie są zabronione.

    #7015
    goga
    Uczestnik

    Jest to przeksięgowanie kwoty, która znajduje się w sprawozdaniu Rb-28 S na koniec roku w danym paragrafie. Zastanawia mnie tylko dlaczego jest data 01.12.2005, czy tak może być?

    #7017
    ksi
    Uczestnik

    Raczej tak być nie może. Napisz na jakie konto jest to przeksięgowane, czy może to jest przeksięgowanie między paragrafami, czy przeksięgowanie roczne? Dalej zbyt mało wiem.

    #7018
    wojtania
    Uczestnik

    …zgodnie z zasadą memoriału i współmierności przychody i koszty księguje się w okresie którego dotyczą niezależnie od momentu zapłaty.

    Okres obrachunkowy to miesiąc. A zatem chyba wszystko jest OK. Nikt nie mówi, czy przeksięgowania mają byc z data na poczatek czy na koniec okresu…choc ładniej by było realizować te przeksięgowania na koniec okresu.
    Pozdrawiam TW

    #7020
    goga
    Uczestnik

    Przeksięgowanie to dotyczy zrealizowanych wydatków i podlega przeksięgowaniu na podstawie sprawozdań budżetowych na konto 800.

    #7022
    ksi
    Uczestnik

    Moim zdaniem Pk powinno być zrobione na koniec okresu, bo przecież 1.12. te wydatki nie były jeszcze zrealizowane, więc jak mozna je przeksięgować?

    #7023
    ksi
    Uczestnik

    Do Wojtania – uprzejmie proszę o opinię na temat: księgowanie na kontach „zespołu 2” – strona 4 forum

    #7025
    joawar
    Uczestnik

    a co ze stosowaniem ustawy o rachunkowości i chronologicznymi zapisami??

    #7026
    malutki1
    Uczestnik

    Witam! Według mnie jest to nie prawidłowo, tym bardziej, że to wydatki, które jednostka realizuje przecież do końca roku a nie do 30 litopada. No chyba że w ewidencji księgowej brak jakichkolwiek dowodów na ponoszone wydatki w miesiącu grudzień. Zgodnie z art. 15 uor. „zapisów na koncie księgi głównej dokonuje się w kolejności chronologicznej”. Wiec jak można wyksięgować poniesione wydatki przed ich raealizacją? Sądzę że to technika wprowadzenia zapisu w księdze, tzn. zapis księgowy otrzymał jeden z elementów przewidziany przepisami uor. (art. 23 ust.2) i dlatego taką postać ma wydruk. Zapis wcale nie musiał mieć miejca w dniu 1 grudnia. Spotkałam się z trzema datami wynikającymi z ewidencji księgowej prowadzonej za pomocą komputera: data wprowadzenia, data dekretacji i data akceptacji. Data operacji powinna być zgodna z jej realizacją i zatwierdzenie w postaci akceptacji uniemożliwiało wprowadzenie zmian w zapisach. ale to wszystko zależy od oprogramowania którymi dysponują komórki księgowości. Proponuję sprawdzić dokumenty z których wynika zapis księgowy. Tak jak wspomniał Wojtania rzeczywiście ma tu znaczenie również ujęcie w księgach wszystkich przychodów i kosztów w okresie którego dotyczą i to jest zachowane. Pozdrawiam Ilona.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.