czwartek, 17 czerwca, 2021

Wydruki z kont

Home Forum Sektory Samorządy Wydruki z kont

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #7005
  goga
  Uczestnik

  Proszę o podpowiedź mam wydruk z grudnia z konta 130/rozdział/paragraf i na koniec roku jest przeksięgowanie pod datą 01.12.2005r. Co zrobić w tej sprawie???

  #7013
  ksi
  Uczestnik

  Jakie to jest przeksięgowanie? Opisz trochę dokładniej. Przeksięgowania nie są zabronione.

  #7015
  goga
  Uczestnik

  Jest to przeksięgowanie kwoty, która znajduje się w sprawozdaniu Rb-28 S na koniec roku w danym paragrafie. Zastanawia mnie tylko dlaczego jest data 01.12.2005, czy tak może być?

  #7017
  ksi
  Uczestnik

  Raczej tak być nie może. Napisz na jakie konto jest to przeksięgowane, czy może to jest przeksięgowanie między paragrafami, czy przeksięgowanie roczne? Dalej zbyt mało wiem.

  #7018
  wojtania
  Uczestnik

  …zgodnie z zasadą memoriału i współmierności przychody i koszty księguje się w okresie którego dotyczą niezależnie od momentu zapłaty.

  Okres obrachunkowy to miesiąc. A zatem chyba wszystko jest OK. Nikt nie mówi, czy przeksięgowania mają byc z data na poczatek czy na koniec okresu…choc ładniej by było realizować te przeksięgowania na koniec okresu.
  Pozdrawiam TW

  #7020
  goga
  Uczestnik

  Przeksięgowanie to dotyczy zrealizowanych wydatków i podlega przeksięgowaniu na podstawie sprawozdań budżetowych na konto 800.

  #7022
  ksi
  Uczestnik

  Moim zdaniem Pk powinno być zrobione na koniec okresu, bo przecież 1.12. te wydatki nie były jeszcze zrealizowane, więc jak mozna je przeksięgować?

  #7023
  ksi
  Uczestnik

  Do Wojtania – uprzejmie proszę o opinię na temat: księgowanie na kontach „zespołu 2” – strona 4 forum

  #7025
  joawar
  Uczestnik

  a co ze stosowaniem ustawy o rachunkowości i chronologicznymi zapisami??

  #7026
  malutki1
  Uczestnik

  Witam! Według mnie jest to nie prawidłowo, tym bardziej, że to wydatki, które jednostka realizuje przecież do końca roku a nie do 30 litopada. No chyba że w ewidencji księgowej brak jakichkolwiek dowodów na ponoszone wydatki w miesiącu grudzień. Zgodnie z art. 15 uor. „zapisów na koncie księgi głównej dokonuje się w kolejności chronologicznej”. Wiec jak można wyksięgować poniesione wydatki przed ich raealizacją? Sądzę że to technika wprowadzenia zapisu w księdze, tzn. zapis księgowy otrzymał jeden z elementów przewidziany przepisami uor. (art. 23 ust.2) i dlatego taką postać ma wydruk. Zapis wcale nie musiał mieć miejca w dniu 1 grudnia. Spotkałam się z trzema datami wynikającymi z ewidencji księgowej prowadzonej za pomocą komputera: data wprowadzenia, data dekretacji i data akceptacji. Data operacji powinna być zgodna z jej realizacją i zatwierdzenie w postaci akceptacji uniemożliwiało wprowadzenie zmian w zapisach. ale to wszystko zależy od oprogramowania którymi dysponują komórki księgowości. Proponuję sprawdzić dokumenty z których wynika zapis księgowy. Tak jak wspomniał Wojtania rzeczywiście ma tu znaczenie również ujęcie w księgach wszystkich przychodów i kosztów w okresie którego dotyczą i to jest zachowane. Pozdrawiam Ilona.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.