piątek, 22 stycznia, 2021

wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa procesowego

Home Forum Sektory Samorządy wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa procesowego

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #16122
  terka
  Uczestnik

  Help!

  Proszę o pomoc, może wiecie albo mozecie dowiedzieć się w waszych jednostkach – w jakiej wysokości wypłacać się powinno wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zasądzonych kosztów sądowych.
  Zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych są oni uprawnieni do wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej, niż 65% zasądzonej przez sąd kwoty zastępstwa procesowego. spotkałam się z przypadkiem, że owe 65% traktuje się jak płacę netto, i opłaca za radcę wszystki pochodne od tego wynagrodzenia – zus, zdrowotne i podatek.
  Czy to jest prawidłowe? Przecież wówczas faktyczna kwota wynagrodzenia jest dużo wyższa (a przecież wynagrodzenie to już dawno w Polsce jest kwota brutto?)
  Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc 😀

  chodzi o radców zatrudnionych na etacie w jednostce, z tytułu którego to zatrudnienia otrzymują „normalne” wynagrodzenie. Owe wynagrodzenie z tytułu części zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego to jest wynagrodzenie niezależne od podstawoego z etatu.

  #16128
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. U nas w wyniku umowy z kierownikiem jednostki radca otrzymuje 100% kosztów zastepstwa procesowego, ale stanowi ono wynagrodzenie brutto.
  Znalazłam w tezach do art. 22(4) ustawy o radcach prawnych /lex/, że „wynagrodzenie dodatkowe, tak samo jak wynagrodzenie zasadnicze (…) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (…)”. /Fotyga H./

  #16129
  alice
  Uczestnik

  Cześć!
  Dowiadywałam sie jak jest u nas. To nasi radcowi otrzymują 65 % i jest to wartość brutto. Pozdrawiam

  #16135
  terka
  Uczestnik

  Dzięki, Alice i Doroto 🙂
  Też jeszcze popytałam gdzie mogłam i powinno być brutto.

  btw. Doroto, zazdroszczę ci tego lexa, choć wydało mi się, że mój jest niezły, tej tezy nie mam 🙁

  #16142
  terka
  Uczestnik

  Jeszcze jedna wątpliwość. Z jakiego paragrafu powinno być wypłacone owo dodatkowe wynagrodzenie radcy, zatrudnionego na etacie w jednostce?
  Z moich badań wynika, że jedni robią to z 4010, a inni z 3020.
  Macie jakieś pomysły?
  Za pomoc (z uzasadnieniem) będę wdzięczna niesłychanie 🙂

  #16143
  terka
  Uczestnik

  Sorry, że tak Wam zawracam głowę, Szanowni koledzy, ale mam jeszcze jeden problem. 😳
  Otóż nie rozumiem, co autor miał na myśli, pisząc:
  „Składki na ubezpieczenie społeczne radcy prawnego opłacają jednostki organizacyjne zatrudniające radcę prawnego, spółki, o których mowa w art. 8 ust. 1, lub osobiście radcowie prawni wykonujący zawód w kancelarii radcy prawnego lub w spółkach określonych w art. 8 ust. 1.” – art. 22 ze znaczkiem 6 ustawy o radcach prawnych.
  Czy to oznacza, że jedynie opłaca (w sensie przekazuje) czy finansuje?
  Jeżeli finansuje, to czy oznacz to, że finnasuje też – opócz swojej części – tę część należną od radcy?

  Ja zwariuję w tej audytowej robocie 😉 . Co krok zderzam się z czymś, czego jeszcze nie wiem. Jak już się z tym uporam, zderzam się z następnym czymś 🙁

  #16146
  pszczosek
  Uczestnik

  Terka – ten przepis o który pytasz to tylko potwierdzenie zasad wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tak więc nie można opłacić (sfinansować) składek na ubezpieczenie społeczne w tej części, w ktrórej zobowiązany jest ją sfinansować sam radca. A co do opłacania składek to moim zdaniem finansowanie tej części, którą ze swoich środków pokrywa pracodawca.

  #16147
  terka
  Uczestnik

  Dzięki, Pszczosek, też tak myślę, tylko po co regulować w jednej ustawie to, co jest uregulowane w innej, podstawowej (system ubezpieczeń społecznych)?
  Bez sensu zupełnie. I zbędny szum informacyjny wprowadza 😀

  #16149
  terka
  Uczestnik

  [QUOTE BY= terka] Jeszcze jedna wątpliwość. Z jakiego paragrafu powinno być wypłacone owo dodatkowe wynagrodzenie radcy, zatrudnionego na etacie w jednostce?
  Z moich badań wynika, że jedni robią to z 4010, a inni z 3020.
  [/QUOTE]

  Pytanie już nieaktualne, znalazłam odpowiedź, wiem wiedzę już posiadam 😉 , którą jednak chętnie się z Wami podzielę.
  Z pisma MF z dnia 18 października 2007 r. znak: ST1-4834-676/BM/2007/120 wynika, że wydatki na dodoatkowe wynagrodzenia radców prawnych z tytułu zastępstwa procesowego kwalifikuje się do paragrafu 417 – wynagrodzenia bezosobowe.
  Napisali, że:
  „W paragrrafie tym ujmuje się nie tylko wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ale również wynagrodzenia dodatkowe z tytułu zastępstwa procesowego w przypadku gdy nie ma podpisanej umowy zlecenia, a radca prawny pobiera wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę”.

  Co za ulga – jeden kamyczek z muru za mną:smile:

  Tekst można zanleżć na stronach RIO Gdańsk.

  #16150
  pszczosek
  Uczestnik

  Co do powielających się regulacji – nic nie poradzimy, bo to nie my uchwalamy przepisy 😉 , ale przepis z ustawy o radcach prawnych był wcześniej niż ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, więc to ustawa o sus powinna uchylić zbędne przepisy.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.