piątek, 26 kwietnia, 2024

Zasoby produkcyjne

Home Forum Sektory Sektor prywatny Zasoby produkcyjne

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #15889
    ikropka
    Uczestnik

    Zaczynam niebawem audyt pn. Gospodarowanie zasobami produkcyjnymi i potrzebuję inspiracji bo chyba mnie ciut wena twórcza opuściła:sad:

    Oczywiście mam w głowie już jakiś kształt audytu, spisane obiekty i przymierzam się właśnie do analizy ryzyka, jednak cały czas mam uczucie niedosytu.

    Gdybyście zechcieli się podzielić bądź doświadczeniem w tym temacie, bądź własnymi przemysleniami, na co zwrócić uwagę, jak się w temat wgryźć, będę wdzięczna.

    #15901
    ikropka
    Uczestnik

    Naprawdę nikogo nie ma, kto miałby jakieś pomysły w tym obszarze? Nie wierzę:smile:

    #15907
    scypion
    Uczestnik

    Hmmm.

    – Zbadać poziom odpadów w różnych okresach – czy aby poprzez klasyfikowanie jako odpady nie są półprodukty „upłynniane”
    – Magazynowanie i ewidencja materiałów produkcyjnych
    – Nadzór nad procesem produkcji – ile czego zostało zużyte na ile produktu

    Temat dość… specyficzny.

    #15910
    ikropka
    Uczestnik

    Zgadza się, dośc specyficzny. Jednak w tym obszarze występuje dośc znaczące ryzyko.

    Może napiszę co ja wyodrębniłam.

    1. Zużycie surowców i materiałów tak, ale oprócz tego przydzielanie zasobów innych, czyli ludzie, maszyny itp i ich efektywność i rozliczanie np. roboczogodzin
    2. To samo jeżeli chodzi o usługi logistyczne (transport) kierowcy, samochody. Jak to się ma do rzeczywistych potrzeb. Czy nie ma przerostu.
    3. Przezbrajanie maszyn, czyli efektywnośc produkcji
    2. Rozliczanie kosztów, czyli dokładnie techniczny koszt wytworzenia, jak to się ma do rzeczywistości, czy wskaźnikami się nie fałszuje prawdziwej wartości wyrobu

    Generalnie chodzi również o kosztochłonność poszczególnych działań.

    No i na tym stanęłam. To w sumie i tak dośc sporo, ale może coś istotnego pominęłam.

    Kwestia odpadów też jest warta zbadania.

    #15911
    scypion
    Uczestnik

    Kolejne rzeczy tak przed weekendem:

    – Pochodzenie materiałów – czy nie ma wprowadzania z nielegalnych źródeł
    – Kontrola jakości materiałów użytych do produkcji – czy spełniaja im stawiane wymogi (oświadczenia producenta, normy etc.)
    – Postępowanie z odpadami produkcyjnymi (recykling, wysypisko czy coś podobnego – może filtry dymu, pyłów – cokolwiek produkujecie).
    – Ochrona pracowników przed negatywnymi efektami procesu produkcyjnego – patrz wypadki i choroby.

    Powodzenia.

    #15912
    ikropka
    Uczestnik

    Dziękuję:smile:

    Jeżeli chodzi o kontrolę jakości, to mamy system GMP, także myslę, że tę częśc mogę pominąć i polegać na ustaleniach audytorów jakości. Jesteśmy firmą farmaceutyczną i nie ma prawa tu coś w temacie jakości nie działać.

    Postepowanie z odpadami – rzeczywiście sprawdzę. Nie wiem czy nasz dział zapewnienia jakości to bada.

    W weekend będę miała nad czym mysleć, bo już w przyszłym tygodniu narada otwierająca, ma być ok. 20 osób i muszę mądrze gadac:wink:

    #15913
    mareksp
    Uczestnik

    Może jeszcze kwestia gospodarowania zapasami materiałów pod kątem ryzyka nadmiernych zapasów (koszty przechowywania, utrata własciwości) lub ryzyka przerw w produkcji wskutek braku zapasów – planowanie dostaw.
    Powodzenia

    #15916
    scypion
    Uczestnik

    Tak po namyśle – jeszcze metody przechowywania i wydawania materiałów z magazynów i ich wyceny bym przebadał (LIFO, FIFO etc.). Czyli ile leży towar w magazynie, czy nie przekracza terminu ważności, jak jego wartość (koszt zakupu) jest uwzględniany w analizie kosztów produktu końcowego (wszak różne partie materiału kupuje sie za różne ceny).

    #15919
    ikropka
    Uczestnik

    Bardzo Wam dziekuję:smile:

    Stosujemy FIFO i zamierzałam również się za to zabrac.

    Niepokoją mnie właśnie te koszty produktu końcowego. Po lekturze polityki rachunkowości i metodach wyliczania TKW obawiam się, że koszt ten może nie odzwierciedlać rzeczywistości. Za dużo kosztów mogą stanowić odchylenia i być wrzucane w koszt sprzedaży bez odniesienia na produkt.

    #17692
    erka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= ikropka]… obawiam się, że koszt ten może nie odzwierciedlać rzeczywistości. Za dużo kosztów mogą stanowić odchylenia i być wrzucane w koszt sprzedaży bez odniesienia na produkt. [/QUOTE]
    Może? Powiem „w ciemno” nie znając Twojej Firmy, że jeżeli jakaś część kosztów przypisana jest do jednostki produkcji z tzw. „klucza” – to napewno nie odzwierciedla. Niestety, taka jest specyfika rachunkowości – czego nie możemy przypisać bezpośrednie – rozliczamy procentowo. Choć w farmaceutykach część nieprzypisana może być niewielka.
    Pomyśl jaki problem z tym mają firmy produkcyjne, w których nie występuje produkcja seryjna.

    =========

    Pomysł na audit:
    Sprawdzenie faktycznego wykorzystania materiałów do produkcji – rozliczanie braków i zwrotów.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.