czwartek, 4 marca, 2021

Zawieranie umów

Home Forum Sektory Samorządy Zawieranie umów

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #17077
    terka
    Uczestnik

    Witajcie,
    mam prośbę o Wasze opinie.
    Otóż mam następujacy problem:
    w jednostkach organizacyjnych (szkołach) dyrektorzy zawierając umowy na konserwacje, naprawy, itd. (czyli w granicach zwyykłego zarządu) zawierają w nagłówku klauzulę, że umowa zostaje zawarta przez gminę X, reprezentowaną przez Burmistrza Jana Kowalskiego, w którego imieniu na podstawie upoważnienia działa dyrektor szkoły Karol Nowak.

    Zupełnie nie chwytam, po co taka karkołomna konstrukcja – dyrektorzy mają pełnomocnitwa do wszelkich czynności zwykłego zarządu, w tym zawierania umów w granicach planu finansowego.
    Czy nie wystarczyłoby, gdyby umowę zawierał po prostu dyrektor?
    Ustawa o samorządzie gminnym stanowi:
    Art. 47. 1. Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy nieposiadających osobowości prawnej działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wójta.

    Pomóźcie, bo już nic nie rozumiem.

    #17080
    dudu
    Uczestnik

    Ale tylko Gmina ma osobowość prawną i nie wiem czy to sie z tym nie wiąże, sama swego czasu nad tym się zastanawiałam.

    #17085
    terka
    Uczestnik

    No tak, zdolność procesową ma tylko gmina, nie jednostka, to rozumiem.
    Ale tojest inna bajka.
    A z ustawy o finansach publicznych (chyba 193) wynika wprost, że kierownicy samorządowych jednostek budżetowych mogą zaciągać zobowiazania do wysokości planu finansowego.
    To po co w umie to o burmistrzu?
    To kto wówczas tę umowę zawarł – dyrektor szkoły czy burmistrz?
    I w razie naruszenia dyscypliny, kto odpowie – burmistrz, jako ten, który reprezentuje gminę, czy dyrektor, który faktycznie ją podpisał?
    Przecież to jakiś absurd.
    Wiadziałam w swojej pracy setki umów zawieranych przez kierowników jednostek organizacyjnych gminy, w żadej jednostec nie pisano, że umowa z gminą, jeśli była z jednostką 😕

    #17086
    123456
    Uczestnik

    Proponuję , abyś dotarła do źródła prawa , z kąd tem pomysł powstał . Tj. regulaminy organizacyjne jednostki tej nadrzędnej i tych podległych , treści upoważnień danych dyrektorom czy wewnętrzne regulacje finansowe w jednostce organizacyjnej. Może ktoś taki przepis wymyślił , aby zdjąc z siebie jak najwięcej odpowiedzialności , inni to przyklasneli nie zgłębiając treści i tak idzie . Jeżeli są takie beznadziejne zapisy to można rekomendować ich zmianę , a jeśli takich brak , to po prostu wskazać odpowiednie wcześniej wymieniane przepisy i rekomendować działanie bardziej bezpośrednie i odpowiedzialne , a nie kombinować , kto ewentualnie ponosi odpowiedzialnośc finansową . Art, chyba 42 uofp wyraxnie wskazuje , że kierownik jsfp ponosi pełną odpowiedzialność za całość fp jednostki , i niech nie kombinue , albo bierze kasę dyrektora albo niech zrezygnujez funkcji, jak jest płochy? Takie jest moje zdanie. A jeszcze zobacz jakiej używa pieczątki na tych umowach – Dyrektor , czy Dyrektor z up. wójta /burmistrza. Bo może faktycznie pracodawca dyrektorów ubezwłasnowolnił dając im ograniczone prawa ?, i taki zapis jes zawarty w wewnętrznych uregulowaniach Gminy.

    #17091
    terka
    Uczestnik

    Dziękuję za pomoc, tak właśnie zrobię
    Pozdrawiam

    #17203
    michalp
    Uczestnik

    a może umowa zostaje zawarta przez gminę x reprezentowaną przez Dyrektora (w ramach udzielonego pełnomocnictwa)!!!

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.