czwartek, 4 marca, 2021

Zawieranie umów

Home Forum Sektory Samorządy Zawieranie umów

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #17077
  terka
  Uczestnik

  Witajcie,
  mam prośbę o Wasze opinie.
  Otóż mam następujacy problem:
  w jednostkach organizacyjnych (szkołach) dyrektorzy zawierając umowy na konserwacje, naprawy, itd. (czyli w granicach zwyykłego zarządu) zawierają w nagłówku klauzulę, że umowa zostaje zawarta przez gminę X, reprezentowaną przez Burmistrza Jana Kowalskiego, w którego imieniu na podstawie upoważnienia działa dyrektor szkoły Karol Nowak.

  Zupełnie nie chwytam, po co taka karkołomna konstrukcja – dyrektorzy mają pełnomocnitwa do wszelkich czynności zwykłego zarządu, w tym zawierania umów w granicach planu finansowego.
  Czy nie wystarczyłoby, gdyby umowę zawierał po prostu dyrektor?
  Ustawa o samorządzie gminnym stanowi:
  Art. 47. 1. Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy nieposiadających osobowości prawnej działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wójta.

  Pomóźcie, bo już nic nie rozumiem.

  #17080
  dudu
  Uczestnik

  Ale tylko Gmina ma osobowość prawną i nie wiem czy to sie z tym nie wiąże, sama swego czasu nad tym się zastanawiałam.

  #17085
  terka
  Uczestnik

  No tak, zdolność procesową ma tylko gmina, nie jednostka, to rozumiem.
  Ale tojest inna bajka.
  A z ustawy o finansach publicznych (chyba 193) wynika wprost, że kierownicy samorządowych jednostek budżetowych mogą zaciągać zobowiazania do wysokości planu finansowego.
  To po co w umie to o burmistrzu?
  To kto wówczas tę umowę zawarł – dyrektor szkoły czy burmistrz?
  I w razie naruszenia dyscypliny, kto odpowie – burmistrz, jako ten, który reprezentuje gminę, czy dyrektor, który faktycznie ją podpisał?
  Przecież to jakiś absurd.
  Wiadziałam w swojej pracy setki umów zawieranych przez kierowników jednostek organizacyjnych gminy, w żadej jednostec nie pisano, że umowa z gminą, jeśli była z jednostką 😕

  #17086
  123456
  Uczestnik

  Proponuję , abyś dotarła do źródła prawa , z kąd tem pomysł powstał . Tj. regulaminy organizacyjne jednostki tej nadrzędnej i tych podległych , treści upoważnień danych dyrektorom czy wewnętrzne regulacje finansowe w jednostce organizacyjnej. Może ktoś taki przepis wymyślił , aby zdjąc z siebie jak najwięcej odpowiedzialności , inni to przyklasneli nie zgłębiając treści i tak idzie . Jeżeli są takie beznadziejne zapisy to można rekomendować ich zmianę , a jeśli takich brak , to po prostu wskazać odpowiednie wcześniej wymieniane przepisy i rekomendować działanie bardziej bezpośrednie i odpowiedzialne , a nie kombinować , kto ewentualnie ponosi odpowiedzialnośc finansową . Art, chyba 42 uofp wyraxnie wskazuje , że kierownik jsfp ponosi pełną odpowiedzialność za całość fp jednostki , i niech nie kombinue , albo bierze kasę dyrektora albo niech zrezygnujez funkcji, jak jest płochy? Takie jest moje zdanie. A jeszcze zobacz jakiej używa pieczątki na tych umowach – Dyrektor , czy Dyrektor z up. wójta /burmistrza. Bo może faktycznie pracodawca dyrektorów ubezwłasnowolnił dając im ograniczone prawa ?, i taki zapis jes zawarty w wewnętrznych uregulowaniach Gminy.

  #17091
  terka
  Uczestnik

  Dziękuję za pomoc, tak właśnie zrobię
  Pozdrawiam

  #17203
  michalp
  Uczestnik

  a może umowa zostaje zawarta przez gminę x reprezentowaną przez Dyrektora (w ramach udzielonego pełnomocnictwa)!!!

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.