piątek, 18 czerwca, 2021

Odpowiedz na: z uporem maniaka wracam do dodatków mieszkaniowych

Home Forum Sektory Samorządy z uporem maniaka wracam do dodatków mieszkaniowych Odpowiedz na: z uporem maniaka wracam do dodatków mieszkaniowych

#11016
mareksp
Uczestnik

Wątek jest dość chaotyczny i nie do konca jasno przedtawiony jest stan faktyczny. Moim zdaniem ze względu na charakter socjalny dodatku mieszkaniowego nie może on podlegać żadnym kompensatom. Ale ważniejszą kwestią jest tu dokonywanie kompensaty zobowiązań zarządcy z należnością osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego – a więc nie podatnika podatku od nieruchomości. Dodatek nie jest naleznością przysługującą zarządcy a tylko na jego ręce powinien być wypłacony. Takim zarządcą jest np. osoba (firma) obsługująca wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnia mieszkaniowa.
Wypłata ryczałtu za opał bezpośrednio na ręce osoby uprawnionej wynika z art. 6 ust. 7 ustawy.
Co do naruszenia dyscypliny FP to nie widzę tu żadnego przeznaczenia dochodów na wydatki. Wypłata dodatku mieszkaniowego, wynikająca z zadań własnych gminy i właściwej decyzji administracyjnej jest po prostu wydatkiem w jednostce budżetowej. Aby zrealizować dochód podatkowy w tej sytuacji powinna zostać kwota dodatku przelana z rachunku wydatków budżetowych na rachunek dochodów (przy założeniu dopuszczalności kompensaty w omawianym przypadku).