piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: zakupy poniżej progu stosowania ustawy PZP

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe zakupy poniżej progu stosowania ustawy PZP Odpowiedz na: zakupy poniżej progu stosowania ustawy PZP

#13024
andrzejm
Uczestnik

Witam. Jestem w trakcie realizacji zadania i natrafiłem na taki przypadek: na żywność został ogłoszony przetarg nieograniczony. W planie rocznym zamówień publicznych nie ujęto asortymentowo planu zakupów z ZFŚS oraz planów z funduszy reprezentacyjnych ( dowódcy dostaja jakieś tam pieniądze na organizowanie spotkań, kupno kwiatów w rocznice i święta państwowe itp). W trakcie realizacji umowy na zakup żywności z przetargu równolegle dokonuje się zakupów żywności dla tych funduszy w ramach zakupów poniżej 6000(teraz 14000 euro)
Uważam, że jest to nieprawne działanie i zakupy dla funduszy powinny być potraktowane jako zakupy dokonane niezgodnie z ustawą PZP, co byłoby naruszeniem dyscypliny finasnsów publicznych. Kierownik Sekcji zamówień tłumaczy, że na licznych szkoleniach mówiono mu że jeżeli np zostały mu pieniądze z przetargu to może kupić za nie nawet te same produkty co były objęte przetargiem w ramach zakupów do 14000 euro, o ile ich wartość nie przekracza tej kwoty i tak robi np z częściami do samochodów (awarie i nieprzewidziane zakupy). Proszę powiedzcie czy ma rację i dobrze robi. Druga sprawa to dzielenie zamówień na grupy rodzajowe. Gdzie można znaleźć definicję takich grup rodzajowych jak się je tworzy i co powoduje, że dany zakup wchodzi w skład danej grupy. Np grupa przyprawy przetarg nieograniczony a pieprz kupiony w ramach zakupów do 14000 euro lub podział grupy książki i wydawnictwa na książki biblioteczne, literaturę fachową i prasę gdy zbliżał się do 14 000 euro. Trochę się w tym pogubiłem POMÓŻCIE PROSZĘ.