piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Termin wykonanie przedmiotu umowy?

Home Forum Sektory Samorządy Termin wykonanie przedmiotu umowy? Odpowiedz na: Termin wykonanie przedmiotu umowy?

#15767
terka
Uczestnik

xxl, moje pytania związane były z tym, że nie wiem, do czego zmierzasz. Bo widze to tak:
w dniu 19 – czyli dzień przed terminem umownego zakończenia robót (właśnie, co jest w umowie? wykonanie prac, czy wykonanie i odbiór) potwierdzono zakończenie robót. Mogę się domyślać, że forma była wówczas gotowa do oddania przedmiotu umowy. Kto dokonał wpisu – przedstawiciel wykonawcy czy zamawiającego – inwestora? Pytanie jest istotne o tyle, że jeśli nie było w umowie postanowień innych, niż np. takie, ze na podstawie wpisu do dziennika Inwestor podejmuje informację, ze wykonawca jest gotowy przystąpić do odbioru koncowego, to sam wpis oznaczałby, że umowe zrealizowano w terminie. A to, że odbioru dokonano 27, czyli po terminie umownym, to może z winy Zamawiającego-Inwestora?
Nic nie piszesz o tym, czy wykonawca miał obowiązek powiadomienia Inwestora o zakończeniu robót i czy to zrobił. Gdyby miał i tego nie zrobił, i z jego winy odbiór nastąpił po umownym terminie – to owszem, należą się odsetki karne itd. (to wynika z kodeksu cywilnego).
Ale jesli tak nie było, to ja nie widzę możliwości obarczenia wykonawcy karami.
Natomiast na przyszłość należy w umowach precyzyjnie określać sposób i terminy odbioru robót.