piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Inwentaryzacja magazynu

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Inwentaryzacja magazynu Odpowiedz na: Inwentaryzacja magazynu

#15775
terka
Uczestnik

Potrzebuję Waszej pomocy.
Czy jednostka moze w polityce rachunkowości zapisać, że jakiś określonych aktywów nie będzie inwentaryzować ze względu na niską wartość bilansową i zasadę istotności?
Jest pomysł (nie mój) by nie robić inwentaryzacji materiałów biurowych, tonerów (tych, co to niby nie są przechowywane w magazynie), paliwa itp., i zapisać tak w polityce rachunkowości.
Czy uor dopuszcza przyjęcie w zakresie inwentaryzacji dowolności? Moim zdaniem nie.
Inwentaryzacja ma ustalić stan i wartość, nie można zakłądać, ze jest on niewielki jeszcze zanim się wie, jaki jest.
Poza tym widziałam orzeczenie GKO że uznano winnym naruszenia dfp kierownika za nierozliczenie inwentaryzacji środków trwałych, w wyniku to którego w księgach rachunkowych nie rozliczył niewyjaśnione niedobory na kwotę 5.459,81 zł (napiszę słownie, żeby było widoczne, że to nie pomyłka – pięć tysięcy czterysta pięćdziesiąt dziewięć i 81/100).
W uzasadnieniu podano, że w orzecznictwie GKO, jak i NSA oraz w doktrynie zgodnie stwierdza się, że wszelkie odstępstwa od warunków inwentaryzowania wynikających z uor, a więc zarówno niepodjecie, jak i niepełne przeprowadzenie oraz rozliczenie, czy też przeprowadzenie w taki sposób, że nie zostanie odwierciedlony stan rzeczywisty składników majątku wszystkich składników majątkowych danej jednostki, musi skutkować odpowiedzialnością sprawcy.

Skoro więc kwota 5 tys. ma dla sytuacji majątkowej jednostki znaczenie, to czy ma znaczenie bliżej nieznana kwota rzeczowych aktywów obrotowych (choć już wiem, że dużo większa)?

A przy okazaji – to coś, w czym składowane są materiały biurowe, to nie jest (cytuję): „magazyn w rozumieniu ustawy o rachunkowości”. :mrgreen:

Pozdrawiam i miłego weekendu życzę 😀