sobota, 27 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: audyt finansowy

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe audyt finansowy Odpowiedz na: audyt finansowy

#19525
terka
Uczestnik

Andrzeju, trzymaj się:wink: Gdybym nie wiedziała, co mam robić w danym zagadnieniu i poczytała większość wypowiedzi w tym wątku, to bym się załamała 😆
Po pierwsze – o ile rozumiem, twoja jednostka ma formę jednostki budżetowej. Sporządza więc sprawozdania budzetowe z wydatków i dochodów. Sprawozdanie finansowe (bilas) w obecnej chwili Cię wcale nie obchodzi, skoro szef prosił o zbadanie finansowe na koniec roku 2009 – bilans z pewnością nie jest jeszcze zrobiony, ani nawet nikt się nim jeszcze nie zajmuje.
I dobrze, bo nie wiem, jak Ty, ale ja w badaniu bilansu zbyt mocna nie jestem:wink:
Reszta nie jest trudna.
ja zrobiłabym to tak: wybrałabym próbę umów zawartych przez jednostkę (jakiś rejestr pewnie macie) i na ich podstawie sprawiłabym, czy zostały zawarte w odpowiednim trybie ustawy pzp, czy płatności były zgodne z umową (wysokosć i terminy – tu ew. sprawdzasz, czy nie ma ryzyka zapłaty odsetek), sprawdzasz ksiegowania tych faktur (właściwa klasyfikacja budżetowa, odpowiednie konto) – tu wyjdzie ci np. czy księgują przez konto kontrahenta (201), bo znam szereg przypadków, że to konto się pomija, a potem są problemy z ustaleniem zobowiązań jednostki do sprawozdania Rb-28S.
Oprócz tego dobrałóabym próbę z faktur (jeśli macie dużo drobnicy, tj. zakupów poza pzp). Zobisz to samo – księgowania, terminy zapłaty.
Przy okazji wyjdzie ci, czy obieg dokumentow nie jest dziurawy, czy nie przetrzymuje się faktur w komórkach, co moze powodować opóźnienia w zapłacie.
No a potem zostaną ci już tylko sprawozdania budżetowe, ale to proste jest, ktoś tu już o tym pisał.
Przy okazji może zobacz, czy ewidencjonujecie wydatki strukturalne i sporzadzacie sprawozdanie WS.
Pozdrawiam:smile: