środa, 1 maja, 2024

Odpowiedz na: program zadania zapewniającego

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna program zadania zapewniającego Odpowiedz na: program zadania zapewniającego

#19808
pietryka
Uczestnik

Terka – chyba się mylisz. Mnie się wydaje, że ktoś kto pisał to rozporządzenie nie ma praktycznego rozeznania w audycie wewnętrznym. Nie chce mi się sięgać do projektu tego rozporządzenia, który był na stronach Min. Fin. ale chyba takich zapisów nie było. Też mam znaki zapytania przy tych punktach. Prawdopodobnie jest to rzecz, którą już w programach jako audytorzy robiliśmy, ale teraz trzeba pewnie było „ubrać” to w słowa – takie, że pozwala ministerstwu na szereg „mądrych” i mniej mądrych interpretacji. Na szczęście Programu nie przegląda nawet szef, dla RIO nie daję, a NIKowcy chcą tylko sprawozdanie i procedury wewnętrzne.
Natomiast jestem przekonany, że nie chodzi o próg istotności – bo nie wiemy co decyduje /5 czy 50% drobnych ilościowych błędów/ czy też 0,5 % ilościowo ale stanowi to wartościowo np. aż 20 % dochodów czy też poniesionych kosztów.
Zapis jest nieprecyzyjny ale również na etapie programu przedwczesny. Dlaczego tak sądzę? Bo u mnie wiele spraw „wychodzi” dopiero w trakcie audytu, a zmienianie w tym czasie programu nie ma sensu i jest jak zmiany planu w trakcie roku w jednostce budżetowej.
Naszym zadaniem jako audytorów jest zapewnienie szefa, że system działa prawidłowo /lub nie/ a nie kontrola i szukanie winnych /np. sławetnego zjedzonego dorsza za 8,50 zł, na koszt państwa/.