poniedziałek, 18 października, 2021

Odpowiedz na: Audyt obowiązujących w jednostce przepisów prawa pod względem aktualności

Home Forum Sektory Samorządy Audyt obowiązujących w jednostce przepisów prawa pod względem aktualności Odpowiedz na: Audyt obowiązujących w jednostce przepisów prawa pod względem aktualności

#21193
terka
Uczestnik

Nie robiłabym takiego zadania. Moim zdaniem adekwatność i aktualność aktów wewnętrznych można ocenić w kontekście badania danego obszaru/procesu.
Samo stwierdzenie, że dane zarządzneie/instrukcję itp. wprowadzono np. dwa lata temu a w tym czasie były dwie nowelizacje prawa nic nie daje. Albo bardzo mało. Bo najczęściej jest tak, że wewnętrzne procedury nie zawierają powtórzeń konkretnych zaisów z ustaw czy rozpoarządzeń, więc często pomimo tego, że były pewne nowelizacje – nie ma to wpływu na prawidłowość prowadzonych działań.

A z wyznaczaniem osoby odpowiedzialnej za aktualizację wewnętrnzych aktów normatywnych byłabym ostrożna. Uważam, że za aktualizację powinni być odpowiedzialni kierownicy komórek merytorycznych. Każdy w swoim zakresie, a w miarę potrzeby – we współpracy z innymi komórkami. Nie ma omnibusów, którzy dadzą radę śledzić na bieżąco wszystkie przepisy i ich zmiany oraz wszystkie wewnętrzne akty normatywne.

Poza tym czy zwróciliście uwagę, że obecna ustawa o f.publ. nie zawiera już zapisów o wprowadzaniu procedur (poprzedni art. 47 zdaje się). Moim zdaniem rozsądny ustawodawca doszedł do wniosku, że kontrola zarządcza ma być skuteczna i efektywna, i elastyczna, a procedura jest sztywna i jest zwolnieniem z myślenia.:wink:

Anko, jeśli to Twoje pierwsze zadanie (a tak zrozumiałam), nie zaczynaj od czegoś, przy czym się narobisz, a efekty będą marne (mało istotne z punktu widzenia szefa). Zajmij się jednym tematem, z mocnym uderzeniem. Pamiętaj, wejście na scenę ma znaczenie:smile: