piątek, 16 kwietnia, 2021

Odpowiedz na: szacowanie wartości zamówienia

Home Forum Sektory Samorządy szacowanie wartości zamówienia Odpowiedz na: szacowanie wartości zamówienia

#22262
terka
Uczestnik

Mama ma rację. Dodam tylko, że w przypadku remontów lokali, których nie da się przewidzieć (zaplanować) już na początku roku, ma także znaczenie kryterium „tożsamości czasowej”.Jeżeli więc pierwsze roboty budowlane w danym budynku (i jedyne, o jakich wiemy w chwili wszczynania postepowania) nie przekraczają wartości szacunkowej 14.000 euro – robimy je poza ustawą. Jeżeli w trakcie roku w tym samym budynku „wypadnie” kolejny remont, to jeśli łączna wartość tego remontu z poprzednim nie przekracza 14.000 – robimy poza przetargiem. Jeżeli łączna wartość obu zamówień przekracza kwotę 14.000 – z ostrozności robimy w trybach ustawowych.

Jeśłi zdarzy się, że w tym samym budynku są w tym samym czasie (nie w roku, tylko np. w ciągu miesiąca -dwóch) do przeprowadzenia dwa lub więcej remontów lokali – sumujemy ich wartość i robimy – w zalezności od wartości – w trybach ustawowych, jeśli przekracza.
Spotkałam się z sytuacją, że kontroler usilnie udowadniał, że nalezy łączyć zamówienia w różnych budynkach i robić je w trybach ustawowych, ale przekonano go (z trudnością, przyznaję) kryterium „tożsamości czasowej” oraz faktem racjonalnego dospodarowania lokalami mieszkalnymi (ludzie czekają na mieszkania komunalne, nie można zwlekać tylko po to, by „uzbierać ” większą ilość robót, aby nie narazić się na zarzut /wątpliwy/ że omija się ustawę.