piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: międzynarodowe standardy rachunkowości

Home Forum Egzaminy egzaminy międzynarodowe standardy rachunkowości Odpowiedz na: międzynarodowe standardy rachunkowości

#2608
alkman
Uczestnik

O tym czy tworzyć czy nie tworzyć (stosować czy nie stosować MSR 19) rezerwy na wynagrodzenia z tytułu niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych powinien zdecydować kierownik jednostki (dlaczego – wyjaśniałem w poprzednim poście).
Za nie tworzeniem przedmiotowych rezerw przemawiają takie argumenty jak:
1) powtarzające się zjawisko wykorzystywania urlopów z opóźnieniem,
2) kodeks pracy nie przewiduje wypłat ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy, dla osób pozostających w stosunku pracy,
3) kodeks pracy obliguje pracodawców do udzielenia urlopu wypoczynkowego do końca pierwszego kwartału następnego roku.
Powodem, dla którego tworzy się takie rezerwy może być np. duża rotacja pracowników.
Reasumując, sytuacji w twojej jednostce w zakresie tworzenia rezerw, o których pisałaś nie powinnaś uznawać za nieprawidłową. Mimo to możesz zaproponować wprowadzenie MSR 19.

Co do kar to się zorientuj (napisz, co ustaliłaś), ale wydaje mi się, że za nieprzestrzeganie kodeksu pracy karę dostanie kierownik, a nie jednostka. Naprawa dotychczasowego stanu, wprowadzenie systemy zapobiegającemu powstawaniu takich sytuacji powinna stanowić okoliczność łagodzącą. Sytuacja niewykorzystanych (nieudzielonych) urlopów wpływa niekorzystnie na wizerunek jednostki. Skoro JSFP nie przestrzegają kodeksu pracy to 😥 sam już nie wiem – może czas do Anglii, tam przynajmniej można pojeździć pod prąd.