piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Przestrzeganie ustawy FP, Rozporządzenia MF oraz standardów audytu oraz

Home Forum Pomysły pomysly Przestrzeganie ustawy FP, Rozporządzenia MF oraz standardów audytu oraz Odpowiedz na: Przestrzeganie ustawy FP, Rozporządzenia MF oraz standardów audytu oraz

#263
pietryka
Uczestnik

Chciałbym również zabrać głos w tej sprawie. Mam bardzo duże doświadczenie w kontroli – ponad 11 lat /150 jednostek/ byłem gł. księgowym przez 5 lat, obecnie pracuję w samorządzie po zdanym egzaminie z 28 10.2004 r. Byłem na kursie w Jastrzębiej Górze i wszędzie zadawałem pytanie dlaczego nie szkoli się naszych szefów, na czym polega audyt wewnętrzny. Dopiero Gł. Audytor Kraju odpowiedział – bo oni nie chcą. Natomiast uważam, że w jednostkach gdzie do badania sprawozdania finansowego bierze się firmy audytorskie /nie mylić z audytem wewnętrznym/ my audytorzy nie mamy po co pchać swoich palców. Są to ludzie – biegli i nasze uwagi mogą skarbników czy księgowych tylko śmieszyć. Jest wiele innych zadań, którymi możemy się zająć.
Od samego początku mowiłem, że znając polskie realia, tego zawodu jak jest opisany w literaturze nie da się na dzień dzisiejszy wykonywć. Należy, moim zdaniem przy zachowaniu wszystkich procedur prowadzić kontrolę /przyjazną/ nie nastawioną na efekty, gdyż nie ma z tego tytułu gratyfikacji, ale tzw. kontrolę doradczą ze wskazywaniem popełnianych błędów, które czasami występują ze względu na rutyniarstwo /bo tak się zawsze robiło/. Ja to tak realizuję. I jeszcze na temat szacowania ryzyka – obojętnie jaką metodę przyjmiemy – będzie zawsze subiektywana. Pozdrawiam wszystkich audytorów, którzy już zdali i tych którym się narazie nie powiodło. Głowa do góry.