sobota, 27 kwietnia, 2024

a co z kontrolą 5% wydatków??

Home Forum Sektory Samorządy a co z kontrolą 5% wydatków??

Oglądasz 11 wpisów - 16 z 26 (wszystkich: 26)
  • Autor
    Wpisy
  • #8763
    podhale
    Uczestnik

    Dziekuje wszystkim za dyskusje w wywołanym przeze mnie temacie.
    Wyciągnąłerm z niej jeden wnisoek, a mianowicie: w dalszym ciągu kontrola 5% wydatków w jst bedzie miała miejsce.
    Nie jestem audytorem tylko kontrolerem i własciwie tylko zajmowałem sie kontrola 5% w jednostkach naszej gminy.

    #8765
    agajot
    Uczestnik

    Podhale – czy kontrolujesz także instytucje kultury, zakłady opieki zdrowotnej bądź spółki których 100% udziałowcem jest gmina/miasto?

    #8766
    podhale
    Uczestnik

    Kontroluje jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i instytucje kultury. Nie kontroluje ZOZ-ów, bo takowe nam nie podlegaja, natomiast spółki z udziałem 100% gminy nie poddaje kontroli, gdyz u nich dział Rada Nadzorcza.
    A jak jest u Was?

    #8767
    agajot
    Uczestnik

    My mamy tylko jednostki budżetowe, dla instytucji kultury przekazujemy dotację podmiotową. Gdy byli u nas kontrolerzy z RIO to pytałam w jakim zakresie kontrolować instytucje – czy w zakresie owych 5% czy w zakresie wykorzystania dotacji – nie wiedzieli i sami nie potrafili na to odpowiedzieć. Jeśli chodzi o GZOZ to organem sprawującym nadzór jest Rada Gminy i tak właściwie to Komisja Rewizyjna powinna dokonywać kontroli. Ze spółkami zgadzam się z Tobą – ale wczoraj rozmawiałam z kontrolerem z sąsiedniej gminy i im inspektorzy RIO wytknęli że nie przeprowadzaja w nich kontroli. Pozdrawiam.

    #8777
    irenaanna
    Uczestnik

    W mojej jst kontrolą 5% objęte są wszystkie jednostki organizacyjne finansowane za pośrednictwem budżetu powiatu. To oznacza, że kontroluje się też zzozy i instytucje kultury (oczywiście nie oblicza się 5% wydatków bo do nich nie stosują się przepisy o szczególnych zasadach rach. oraz o klasyfikacji budżetowej). Kontroli 5% podlegają natomiast także powiatowe jednostki podsektora rządowego: PSP (straż pożarna) i PINB – ponieważ otrzymują środki za pośrednictwem budżetu powiatu. Można powiedzieć, że PSP i PINB są jednostkami nadzorowanymi lecz nie podległymi. Nadzór w tych przypadkach ogranicza się do wykonywania kontroli 5%. Jest to paradoks, zresztą jeden z wielu, bo już nie kontroluje się Policji powiatowej, Weterynarza powiatowego i Sanepidu. Kiedyś te jednostki także otrzymywały środki za pośrednictwem budżetu powiatu, lecz stopniowo z niego „wypadały”. Moja wcześniejsza wypowiedź na tym forum była bardzo nieprecyzyjna, sorry.
    Pozdrawiam, Irena.

    #8779
    agajot
    Uczestnik

    Ja ma dylemat właśnie z GZOZ-em. Jednostka ta nie otrzymuje z budżetu gminy środków na działalność jedynie może otrzymać dotacje np. na zkup jakiegoś sprzętu. I tu mam problem jak podejść do kontroli. W oparciu o jakie przepisy działać? 😕

    #8780
    irenaanna
    Uczestnik

    AgaJot: zobacz do przepisów ustawy o zoz-ach. Jeśli organem założycielskim jest jst, to ma uprawnienia nadzorcze a więc i kontrolne, wynikające z tych przepisów szczególnych. Jeśli masz zoz w planie kontroli zatwierdzonym przez właściwy organ (Zarząd Powiatu, Burmistrz, Wójt itd.), to jest podstawa do przeprowadzenia kontroli. Oprócz w/w ustawy zobacz do uchwał organu stanowiącego (u Ciebie pewnie to jest rada gminy) dotyczących tego zozu.

    #8781
    agajot
    Uczestnik

    Dzięki irenaanna za pomoc. W statucie GZOZ-u jest zapis, że organem sprawującym nadzór merytoryczny i finansowy jest Rada Gminy. Tak więc to chyba komisja rewizyjna przeprowadza taką kontrolę?????

    #8787
    jadtra
    Uczestnik

    Tak jak pisała poprzedniczka z tytułu nadzoru powinny takie kontrole się odbywać. Tylko zakres kontroli jest trochę inny i wynika z ustawy o ZOZ-ach oraz aktu wykonawczego mówiącego szczególowo co powinno się kontrolować.
    Wydział merytorycznie odpowiedzialne w jednostce za nadzór powinny np. taka kontrolę przeprowadzać.
    Gdybyś szczegółowo potrzebował podstawy prawnej to napisz – odszukam.
    Zadzwoń np. do urzędu marszałkowskiego do wydziału „kontroli zajmójącego się SPZOZ-ami” (tobie najbliższego) i zapytaj się jakie oni przprowadzają kontrole. To mili ludzie i chętnie udzielaja odpowiedzi jak dodasz, że masz w tym temacie kłopot i robisz to 1 raz. Oczywiście nie podawaj namiarów na siebie.

    #8788
    irenaanna
    Uczestnik

    Dodam jeszcze, że zoz-y gospodarują częścią mienia (np.komunalnego) oraz przyznanymi środkami finansowymi na zasadach określonych w uofp. Jeśli chodzi o kontrolę wykonywaną przez Komisję Rewizyjną, to jest to kontrola społeczna i może być przeprowadzona w każdej jednostce nadzorowanej. Profesjonalną, ustawową kontrolę wykonuje w imieniu jst organ wykonawczy, oczywiście poprzez upoważnionych pracowników.

    #8789
    agajot
    Uczestnik

    Dziękuje Wam!!! 😆

Oglądasz 11 wpisów - 16 z 26 (wszystkich: 26)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.