piątek, 26 kwietnia, 2024

Dotacja dla organizacji pozarządowej

Home Forum Sektory Samorządy Dotacja dla organizacji pozarządowej

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 17)
  • Autor
    Wpisy
  • #16695
    goga
    Uczestnik

    Organizacja, która otrzymała od jednostki samorządowej dotację na realizację 2 zadań nie posiada: 1) zasad polityki rachunkowości,
    2) prowadzona jest księga handlowa i w niej jest tylko zapis kwota dotacji, oraz ogólny zapis kwoty z raportu kasowego, który sporządzono w okresie od 01.01-30.10 (w nim ujęte m.in. pobór gotówki czekiem oraz zapłata za 3 faktury). Jak to prawidłowo powinno wyglądać, ponieważ mówi się o wyodrębnieniu w ewidencji księgowej środków otrzymanych na realizację umów, a stowarzyszenie sporządziło tylko jeden raport kasowy dla tych umów? Proszę o komentarze?

    #16703
    goga
    Uczestnik

    Mam jescze jedno pytanko odnośnie organizacji, a mianowicie oferta była na kwotę 3500 zł, a przyznano tylko 2900 zł, czy powinien być sporządzony nowy harmonogram realizacji zadania na kwotę otrzymaną???? Pilne

    #16704
    kaka73
    Uczestnik

    Oczywiście, w razie przyznania mniejszej kwoty dotacji harmonogram powinien zostać skorygowany – pod umową powinien być nowy.

    #16711
    goga
    Uczestnik

    Dzięki, a jeżeli chodzi i pierwszy post z pytaniem?

    #16714
    jama
    Uczestnik

    Jeśli dobrze zrozumiałam zaproponowali formę rejestracji w formie odrębnrgo raportu kasowego. Nie piszesz o prawidłowości wydatku, więc zakładam, że tutaj jest OK. Moim zdaniem to, co zaproponowali mieści się w polskiej formie prawnej. Zobacz, co ustawa o rachunkowości mówi do czego można prowadzic ewidencję. Umowa,którą stworzył samorząd jest po prostu niezgodna z zapisami UOR. Wiem, że ten zapis jest w większości programów, co nie znaczy, że jest poprawny. RPO WD2007-2103 nazywa to lepiej – nie ewidencja, a rejestr. W pierwotnej wersji też było słowo ewidencja, ponieważ osoby nieznające się na księgowości interpretują słowo „ewidencja” w sposób potoczny. Tutaj księgowa nie ma podstaw do tzw. ewidencji i założyła prawdopodobnie, po prostu możliwy na poziomie systemu, w którym pracuje resjetr raportu kasowego do wyodrebnienia rozliczenia dotacji. W tym przypadku wysokośc środków pozwala bowiem na rozliczenie gotówkowe. Ja bym taki sposób uznała za potocznie uznaną „ewidecncję”. Jeśli chodzi o brak polityki to jak najbardziej jest to uchybienie. Sprawdziłam bym natomiast, czy jest jakikolwiek dokument na którym ona pracuje, może inaczej się po prostu nazywa. Może nazywac się plan kont, a miec częściowo opisane elementy polityki. Może się nazywac zasady. Nie wiem, czy coś Ci wyjasniłam, ale może to pomoże.

    #16717
    szymonek123
    Uczestnik

    Gdzieś znalazłem, że sprawdzanie polityki rachunkowości organizacji należy do kompet. urzędu skarbowego a jst udzielająca dotacji sprawdza to co mówi umowa i stosowne przepisy dot. uofp czy pożytku publiczn.

    Jak to jest faktycznie? Audytor może zapisać, że występuje u dotowanego brak opracowanej polityki dot. rachunkowości.

    #16718
    goga
    Uczestnik

    Dzięki za wypowiedzi, jeżeli ktoś jeszcze coś mógłby poradzić na ten temat to będę wdzięczna.

    #16727
    goga
    Uczestnik

    Jak procentowo wyliczyć kwotę przyznanej dotacji, ile musi być środków własnych?

    #16729
    silk
    Uczestnik

    Goga i wszyscy inni; sprawdź czy organizacja biorąca dotacje nie jest przypadkiem stowarzyszeniem zwykłym, działającym na podstawie rozdziału 6 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Stowarzyszenie zwykłe (nie podlegające rejestracji w KRS) nie może korzystać z dotacji. U nas audyt to przegapił i jest niezły pasztet.

    #16773
    goga
    Uczestnik

    Czy jeżeli uczniowski klub (podlegający wpisowi do ewidencji uczniowskich klubów sportowych prowadzony przez Starostę Wągrowieckiego działa na zasadach ustawy prawo o stowarzyszeniach) może otrzymać dotację z Urzędu Miejskiego??? Z góry dzięki.

    #16775
    silk
    Uczestnik

    Uczniowski klub sportowy jest szczególnym rodzajem klubu sportowego, który działa na podstawie ustawy o kulturze fizycznej (Dz.U. Z 2007 Nr 226, poz. 1675 z późn.zm.), nie ustawy o stowarzyszeniach, analogicznie jest ze stowarzyszeniami kultury fizycznej, które podlegają rejestracji w ewidencji u starosty.

    #16777
    terka
    Uczestnik

    Z tego co piszesz wynika, że jest to stowarzyszenie zwykłe (bo do jego utworzenia wystarcza wpis do rejestru ), a więc nie może uzyskać dotacji (art. 42 prawa o stowarzyszeniach: Stowarzyszenie zwykłe nie może:
    1) powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
    2) łączyć się w związki stowarzyszeń,
    3) zrzeszać osób prawnych,
    4) prowadzić działalności gospodarczej,
    5) przyjmować darowizn, spadków i zapisów oraz otrzymywać dotacji, a także korzystać z ofiarności publicznej.
    2. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na swoją działalność ze składek członkowskich.

    Natomiast kluby sportowe, w tym uczniowskie kluby spotrowe podlegają też przepisom ustawy o kulturze fizycznej, na podstawie której zawodnicy mogą otrzymywać stypendia:
    Art. 22. 1. Zawodnicy nieposiadający licencji zawodnika mogą otrzymywać stypendium sportowe za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym finansowane ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
    2. Organ jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokość stypendiów sportowych, o których mowa w ust. 1, uwzględniając obowiązki zawodnika pobierającego stypendium, skutki ich niewykonywania oraz podstawę i sposób ustalania wysokości stypendium.

    Tyle z pobieznej analizy przepisów. Ale nie dam sobie nawet paznokcia uciąć za to, czy tak faktycznie jest.

    #16778
    terka
    Uczestnik

    Doszperałam się wyroku NSA, który co prawda dotyczy dotacji dla klubu spotrowego na udział w rozgrywkach ligowych – i taką dotację kwestionuje w całości, jednak dalej w uzasadnieniu przedstawia następujące stanowisko:
    W niniejszej sprawie warta zaznaczenia jest okoliczność, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie słusznie uznała, iż nie ma przeszkód, by z budżetu Gminy dotować działalność klubu niezwiązaną z uprawianiem sportu kwalifikowanego. Nie zakwestionowała ona zasadności udzielania dotacji na szkolenie dzieci i młodzieży.
    (Wyrok z dnia 13 marca 2007 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie)

    Zatem chyba może otrzymywać dotacje.

    #16779
    dota
    Uczestnik

    Klub sportowy, owszem, jest szczególnym stowarzyszeniem, ale działa na podstawie ustawy o stowarzyszeniach, z wyjątkiem rejestracji. Jeżeli klub spełni warunki ogólne dla stowarzyszeń to chyba nie ma przeciwskazań aby było stowarzyszeniem „nie zwykłym”.
    Posiada osobowiść prawną. Na podstawie ustawy o wolontariacie może otrzymywać dotacje jeżeli realizuje zadania publiczne. Jest organizacją pozarządowa . Oj, nie wiem czy nie zamieszałam zbytnio 🙂

    #16781
    goga
    Uczestnik

    Dzięki wszystkim za cenne podpowiedzi. Czy poświadczacie organizacjom złożenie ofert, bo u mnie żadna z organizacji nie ma u siebie takiego poświadczenia na ofercie???

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 17)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.