niedziela, 28 kwietnia, 2024

kontrola NIK

Home Forum Sektory Samorządy kontrola NIK

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 32)
  • Autor
    Wpisy
  • #19224
    audytj
    Uczestnik

    Na stronach Serwisu Samorządowego PAP wyczytytałam, że NIK przeprowadza kontrole z zakresu funkcjonowania audytu wewnętrznego w gminach. Kontrole rozpoczęły się w 2009 r. i będą kontynuowane w I kw. 2010r. Czy możecie coś na ten temat napisać? Jak wygląda taka kontrola i co sprawdza? Czy są audytorzy, do których ta kontrola już zawitała?

    #19227
    wika
    Uczestnik

    a w planach NIK jest: Funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w jst ze szczególnym uwzględnieniem a.w. i podany termin IV kwartał 2010 i I kwartał 2011r. więc nie wiadomo, czy już są w jst czy będą ❓

    #19228
    ryszard
    Uczestnik

    Witam,trzykrotnie w ciagu 5 lat przeszedlem obecnosc kontroli NIK ,w temacie zarówno kontroli wewnętrznej jak i pracy KAW.
    Jest to typowe badanie zgodnosci stanu prawnego komórki wymagalne Ustawą oraz Rozporzadzeniem metodologicznym:Akta stałe,akta bieżące,plany audytu … w tym wyłącznie sprawozdania ale od strony wniosków i rekomendacji, oraz wykonania tychże przez audytowane komórki.Nie było szczególowego wnikania w dokumenty robocze ,a jedynie sporządzalem wykaz takowych.Dobrze miec wszystko w wersji elektronicznej to bardzo ułatwia wyjasniania zagadnień.
    Nie moge opisac wiecej szczegółow na forum napisze tylko jedno co i wszystkim życzę :
    „Nie wnosi się uwag,zastrzeżen do pracy KAW”.
    Jesli admin pozwoli to prosze o maila do mnie kol.audytj..
    pozdrawiam
    Ryszard

    #19258
    wojak
    Uczestnik

    Jest jeszcze coś takiego:
    226 – Funkcjonowanie kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego gminach – III 2009 / I 2010

    Plan jest dostępny na stronie:
    http://bip.nik.gov.pl/pl/bip/plan_pracy

    #19266
    fliper
    Uczestnik

    W uofp nie ma delegacji dla NIK ws. kontroli AW. Jedynie MF dostał w tej sprawie umocowanie więc mam wątpliwości co do legalności tego typu kontroli. U mnie było RIO z podobnym zagadnieniem ale ograniczyli się do sprawdzenia rocznych planów i rocznych sprawozdań (ich zgodność z Rozp. MF i ustawą).

    #19268
    ryszard
    Uczestnik

    Kilka jeszcze uwag do tematu kontroli NIK.Nie podzielam poglądu ani nie mam wątpliwosci co do uprawnień czy legalnosci kontroli komorki aw przez NIK ,poniewaz wszedzie tam gdzie jest grosz publiczny ,takie prawo ustawowe ma NIK.Były sprawdzane akta osobowe aw zakresie uprawnień wynikających z uofp,certyfikaty szkoleń, ilosc dni szkoleniowych w aspekcie relizacji wykonania planu(sprawdzano czy instytucja szkoleniowa jest zarejestrowana w danym WUP,rejestrze sądowym itp).
    Mnie ta kontrola pomogla ponieważ od trzech lat nie mam zadnych problemów wynikajacych z tematu czy dostanę zgodę i kasę na kolejne szkolenie( corocznie mam 15-17 dni szkoleniowych).To co podreslałem już wczesniej: musialem sporzadzić bardzo dokladny dokument z przeprowadzonych zadań audytowych w zakresie wydanych rekomendacji oraz ich sprawdzenia w postaci notatek informacyjnych.
    pozdrawiam
    RYszard

    #19269
    mama0454
    Uczestnik

    A ja ostatni raz na szkoleniu byłem w X 2007. 👿

    #19270
    kules
    Uczestnik

    oj oj 🙂 to zapisz się szybciutko na coś, np., z kontroli zarządczej bo jak nikuś przyjdzie to będzie bieda 🙂 z tobą 😀
    a Ryszard takie fajne spotkania organizował

    #19274
    mama0454
    Uczestnik

    Zapisać się na coś konkretnego zawsze mogę, ale czy mój urząd da kasę to wielki znak zapytania. Taki wydatek na 3-dniowe szkolenie to razem z dojazdem gdzieś będzie 2 tysiaki.

    #19276
    xyz
    Uczestnik

    Jadę w przyszłym tygodniu na 3 dniowe szkolenie do Sopot i z dojazdem kosztuje mnie (tzn. firmę) to 1000. Mój dyrektor nie zapłaciłby więcej i dlatego np. szkolenia w stolicy odpadają.

    #19277
    terka
    Uczestnik

    Czyli przepis ustawy o pracownikach samorządowych martwy jest?:
    Art. 29. 1. Pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i
    kwalifikacji zawodowych.
    2. W planach finansowych jednostek, o których mowa w art. 2, przewiduje się środki finansowe na
    podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych.

    #19282
    kikcloud
    Uczestnik

    Nie martwy tylko o Tobie zapomnieli 😉

    #19286
    ryszard
    Uczestnik

    Chyba wywołano wilka z lasu..Otrzymalem dzis maila ,ze zawitał do jednego znakomitego miasta w którym pracuje nasza znakomita kolezanka z forum paw audyt.net – wląsnie NIK..A ponieważ wiem ,ze audytor tenże jest prawdziwym profesjonalistą, nie mam wątpliwosci ,ze radę sobie da. 😀 😀 😀 Tylko jakoś nie mialem okazji zwabić tegoż audytora płci żenskiej, na szkolenia w ktorych mialem coś tam do zrobienia( dzięki kules..).Ale co sie odwlecze to nie uciecze..
    Dzieki terka, za przypomnienie wszystkim z samorzadów o tym ,ze nikt łaski nie robi wysyłajac aw na szkolenie.I nie tylko z samorządow.
    pozdrawiam
    Ryszard

    #19289
    kules
    Uczestnik

    No jest jeszcze art.24.2.7) tejże ustawy, który wskazuje że „stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych” jest obowiązkiem pracownika samorządowego. Mogą nas z tego obowiązku rozliczać podczas okresowych ocen pracowniczych.

    #19377
    terka
    Uczestnik

    Znalazłam w necie wystąpienie pokontrolne NIK z takiej własnie kontroli.
    http://bip.um.ustka.pl/upload/4510/Wystapienie_pokontrolne_-_UM_Ustka.pdf

    Sprawdzają wszystko, w dodatku w odniesieniu do Standardów, które przecież są jedynie (?) wytycznymi 😕

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 32)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.