sobota, 27 kwietnia, 2024

MF i GiAW – nowa ustawa

Home Forum Sektory Samorządy MF i GiAW – nowa ustawa

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 21)
  • Autor
    Wpisy
  • #4183
    pawel731
    Uczestnik

    Witam
    Czy komuś udało sie zapoznać z nowym projektem uofp i czy sa jakieś zmiany dot. AW?
    Czy słyszeliście o zmianach dotyczących certyfikatu który miałby być weryfikowany co 2 lata poprzez egzamin.
    Pozdrawiam
    Pawel731

    #4186
    mama0454
    Uczestnik

    To byłaby totalna paranoja i delikatnie mówiąc pospolite chamstwo. Możnaby wtedy stwierdzić, że głupota ustawodawców sięgnęła szczytów. Idąc tym tokiem myślenia, co 2 lata powinni mieć egzaminy sprawdzające (oczywiście słono płatne) także tłumacze przysięgli, rzeczoznawcy majątkowi, doradcy podatkowi, zarządcy nieruchomościami, pośrednicy w obrocie nieruchomościami i wielu, wielu innych wykonujących tzw. wolne zawody. Totalne szaleństwo ! :mrgreen:

    #4187
    audytorek1
    Uczestnik

    Myślę,że nasze środowisko audytorskie jest już na tyle mocno skonsolidowane, że moglibyśmy wspólnie zaprotestować przeciwko takim pomysłom. Czas pomyśleć o tym jak zadbać o interesy naszej korporacji zawodowej ( chyba mogę tak nazwać całkiem sporą grupę certyfikowanych audytorów wewnętrznych! ). Macie może jakiś pomysł jak skutecznie bronić naszych interesów w tej , czy w jakiejkolwiek innej sprawie????

    #4188
    Gosc – aw
    Uczestnik

    Zgadzam sie z przedmowcami. Dopowiem tylko, ze biegli rewidenci znowu dostaja kasek…. Chodzi o badanie sprawozdan finansowych JST! A niby dlaczego akurat tylko biegli rewidenci?
    Co do obrony praw naszego zawodu to czekam na efekty – co z tego, ze jest juz sporo ludzi w tym zawodzie – nie ilosc a jakosc! (mam na mysli jakosc konsolidowania sie)

    #4193
    ewamich20
    Uczestnik

    Skąd macie takie wiadomości o weryfikacji co 2 lata? Czy nie jest to spekulacją, ktora wprowadzi niepotrzebny niepokój?

    #4196
    podhale
    Uczestnik

    A ja troszkę z innej beczki. Czy ktos wie coś na temat ewentualnych zmian w nowej ustawie na temat kontroli 5% wydatków w jednostkach podległych i nadzorowanych.
    I drugie pytanie: jeśli np. zlikwiduje sie zakład budżetowy (miejskie wodociągi), to w jaką formę należy go przekształcić?

    #4198
    meg
    Uczestnik

    Odpowiadajac na pytanie drugie:
    – moga to byc spółki z o.o. z udziałem miasta

    Pozdrawiam 😀

    #4202
    podhale
    Uczestnik

    Meg! A może to być jednostka budżetowa?
    Dzięki! Hej!

    #4203
    1010
    Uczestnik

    Może być przekształcona w jednostkę budżetową. Mówiła o tym sama Zyta Gilowska w wywiadzie w wczorajszej Gazecie prawnej.

    #4208
    pietryka
    Uczestnik

    Certyfikat odnawialny co 2 lata to oczywiście totalna bzdura. Natomiast być może, że audyt wewnętrzny i kontrola finansowa zostaną wyłączone z ustawy o finansach publicznych i doczekają się osobnej ustawy. Wszyscy audytorzyw JSFP nie podlegający GIAW są praktycznie wyłączeni z kontroli. Tak naprawdę to nie istnieją przepisy które pozwalałyby kontrolować audytora wewnętrznego w JSFP. Nie ma takich uprawnie RIO podejrzewam, że również
    NIK nie ma takiej delegacji bo niby z czego ma to wynikać? Audytor nie powinin robić kontroli 5% i frajer ten co się na to godzi. Natomiast jaką formą zostaną zastąpione zakłady budżetowe czy gospodarstwa pomocnicze trudno powiedzieć ale podejrzewam, że będą to jednostki budżetowe gdyż Gilowska chce znać wszystkie finanse w sferze budżetowej a spółki z udziałem gmniny jej takich widomości nie dadzą.

    #4209
    pawel731
    Uczestnik

    Nie chciałem wywoływać niepokoju, sam też otrzymałem tę informację na zasadzie, że ktoś był na szkoleniu w Jastrzębiej Górze i był tam Kubik który poinformował obecnych że są takie plany. Podobno wzorowano się na zasadach obowiązujących w Szwecji i W. Brytanii. Osobiście mógłbym to rozwiązanie jeszcze zrozumieć gdyby egzaminy odbywały sie np. co 5, 10 lat a nie co 2 lata bo w takim przypadku to 1,5 roku audytu i następne 0,5 roku przygotowania do egzaminu. Dlatego mam nadzieję, że to tylko plotki. Pozdrawiam wszystkich

    #4210
    pietryka
    Uczestnik

    Chciałbym jeszcze coś dodać – nie palmy się do sprawdzania bilansu /wyniku finansowego/ pozostawmy to biegłym. Oni są do tego o wiele lepij przygotowani. Ja, który byłem przez 5 lat głównym księgowym coś na ten temat wiem. Za źle zrobione badanie bilansu odpowiada się karnie, a audytor za swoje ustalenia nie odpowiada przed prokuratorem.

    #4212
    jarek
    Uczestnik

    Sytuacja robi się dramatyczna i nie wiem, czy można coś w tej sprawie zrobić, chyba żadna grupa zawodowa nie ma egzaminów co dwa lata. Co do badania bilansu – wydaje mi się, że nie ma co się tego bać, wszystkiego można się nauczyć, bardziej martwię się monopolem biegłych w tej sprawie. Biegli rew. też dopiero musieliby nuczyć się rachunkowości budżetowej.
    A co do tych 5% ja jestem takim frajerem i pewnie nie tylko ja. Równie dobrze można mieć O,5 albo 0,25 etatu audytora i dopuki nie jest to prawnie uregulowane radziłbym nie podskakiwać zbyt wysoko zwłaszcza w mniejszych urzędach.

    #4214
    meg
    Uczestnik

    Witam!
    Tak jak wczesniej 1010 podał, że we wczorajszej Gazecie Prawnej był wywiad z Gilowską , w ktorym m.in mówiła o likwidacji zakładów budżetowych, chciałabym zacytować słowa Pani Minister:
    ” Jednostka, która zakład budzetowy utworzyła, np. jednostka samorządu terytorialnego,będzie miała wybór – nadać tej strukturze, która przedtem była zakładem budzetowym, formę jednostki budzetowej, kanoniczną formę w finansach publicznych , albo nadać jej forme rynkową – spółki. Kodeks społek handlowych dopuszcza rożne formy działalności, oferując sporą swobode wyboru”.

    To tak gwoli wyjaśnienia dla Pietryki, ktory napisał, że podejrzewa, że będą to jednostki budżetowe, gdyz Gilowska chce znać wszystkie finanse w sferze budzetowej a spółki z udziałem gminy jej takiej wiadomości nie dadzą.

    Pozdrawiam

    #4218
    pietryka
    Uczestnik

    Nie czytałem tego artykułu w „Gazecie Prawnej”, wyraziłem natomiast swoje zdanie, być może niezbyt fortunne.
    Natomiast co do kontroli 5 % , czytalem, że audytorzy nie powinni wykonywać tych kontroli, również na wielu kursach w których uczestniczyłem padały pytania czy wykonywać te kontrole. Generalnie audytorzy ich nie powinni wykonywać, a jeżeli je robią nie występuję jako audytorzy tylko jako inspektorzy kontroli. Moja koleżanka musiała zmienić pracę w sądzie gdyż odmówiła wykonywania tych kontroli. Ja na szczęście w UM nie mam takich problemów gdyż istnieje referat kontroli w składzie 6 osobowym.
    Jeżeli znajdę ten zapis to zaprezentuję w PAWiu.
    Pozdrawiam

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 21)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.