sobota, 27 kwietnia, 2024

Nowe przepisy dot. wynagrodzeń

Home Forum Sektory Samorządy Nowe przepisy dot. wynagrodzeń

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 31)
  • Autor
    Wpisy
  • #17209
    terka
    Uczestnik

    Znowu nas, audytorów, wykiwali? 😕
    Na wynagrodzeniach.
    W poprzednim stanie prawnym audytorowi zatrudnionemu w urzędach gmin, powiatów, marszałkowskim przysługiwała min. XV, max. XVIII kat. (NA RÓWNI z GŁÓWNYM KSIĘGOWYM) zaszeregowania oraz dodatek funkcyjny do wysokości 7 stawki.
    Obecnie: nie przewiduje się DODATKU FUNKCYJNEGO dla audytorów, kat. zaszeregowania pozostała bez zmian – XV.

    Audytorowi zatrudnionemu w jednostce organizacyjnej – było tak:
    Kat. zaszeregowania XV-XVIII, i dodatek funkcyjny według 8 stawki.
    Obecnie min. kat. to XV, (Główny księgowy dostał minimalną XVI kat.), ale NIE PRZEWIDZIANO DODATKU FUNKCYJNEGO.
    A z nowych przepisów wynika, że dodatek funkcyjny przysługuje na stanowiskach, dla których w wykazie stanowisk przewiduje się dodatek oraz na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem. A w wykazie stanowisk dla audytora nie przewidziano dodatku. Chyba, że żle widzę.
    Co oznacza, że każdy audytor, który tyra pojedynczo, nie dostanie dodatku.

    Ciekawe, jak to się przełoży na nasze wynagrodzenia?
    Projekt jest na Serwis Samorządowy PAP. Będę wdzięczna, jeśli ktoś sprawdzi – jeśli ma czas – bo sama sobie nie wierzę 😯

    Wydaje mi się, że to kolejny kamyczek do oniżenia rangi zawodu i pozycji audytora.

    #17210
    meg
    Uczestnik

    Terka w którym miejscu na stronie samorządu jest ten projekt?

    Pozdrawiam

    #17211
    kaka73
    Uczestnik

    Wg nowego rozporzadzenia Audytor wewnętrzny jest kierowniczym stanowiskiem urzędniczym więc dodatek funkcyjny mu przysługuje.

    #17212
    mama0454
    Uczestnik

    Cytuję za projektem rozporządzenia :
    „Par.5.2.
    Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom samorządowym zatrudnionym na stanowiskach, dla których w wykazie stanowisk przewiduje się dodatek funkcyjny oraz na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem.”
    Z zapisu tego oraz z wykazu stanowisk jasno wynika, że audytorowi wewnętrznemu zatrudnionemu na samodzielnym stanowisku nie przysługuje dodatek funkcyjny. Zgodnie z wykazem stanowisk ze str.15 projektu wynika, że w dalszym ciągu audytor jest jakby na równi traktowany z naczelnikiem lub kierownikiem wydziału lub głównym księgowym, lecz te stanowiska są związane z kierowaniem jakimś zespołem pracowników, więc im dodatek funkcyjny w dalszym ciągu będzie przysługiwał, a samodzielnemu audytorowi już nie. 🙁
    Największy zysk z nowego rozporządzenia odniosą, jak zwykle, prawnicy (lobby działa). Obecnie ich wynagrodzenia kształtują się w widełkach pomiędzy XIII a XVIII kategorią zaszeregowania, a w nowej ustawie minimum to XVIII kategoria.
    U nas teoretycznie minimalna kategoria pozostaje ta sama (XV) i tylko od dobrej woli kierownika urzędu będzie zależało, czy dotychczasowy dodatek funkcyjny zostanie włączony do wynagrodzenia zasadniczego (zysk kilkudziesięciu złotych miesięcznie), czy też wójt, burmistrz, prezydent miasta nas oleją. W takim wypadku należy się rozglądnąć za inną pracą.
    Jak widać zawód audytora został całkowicie zdeprecjonowany, więc my także nie wysilajmy się w naszej pracy, bo to i tak nic nie da. :mrgreen:
    Nie chce mi się wierzyć, aby po wprowadzeniu nowego rozporządzenia w życie kierownik urzędu dał każdemu audytorowi jakąś konkretną podwyżkę. Wręcz przeciwnie, mam przeczucie, że nasze i tak marne zarobki jeszcze spadną. 👿

    #17213
    romb
    Uczestnik

    Terka, niestety wszystko wskazuje na to, ze chyba masz rację. W wykazie stanowisk dla audytora nie przewidziano dodatku funkcyjnego, Wprawdzie teoretycznie pracodawca może w regulaminie wynagradzania ustalic zasady przyznawania dodatku funkcyjnego ale paragraf 5 pkt 2 projektu rozporządzenia mówi, że dodatek przysługuje pracownikom, dla których przewidziano go w wykazie stanowisk, bądż którzy kierują zespołem pracowników. Audytorzy pracujący samodzielnie są zatem wyłączeni z tego przywileju. W ogóle projekt rozporządzenia jest takim gniotem, że juz bardziej go spartaczyć chyba nie można było. Czy tam w komisjach opiniujących rzeczywiście nie ma ludzi rozsądnie myślących? Moja koleżanka ma na takie gnioty adekwatne rosyjskie określenie, które często cytuję: tu w brzmieniu fonetycznym : „zaczem prosto jesli można skomplicirować”. Zamiast cały sytem wynagradzania uprościc i przekazać kompetencje pracodawcom, skomplikowano go do granic mozliwości – taka jest moja opinia!
    Pozdrawiam wszystkich singlowych audytorów, do których także sie zaliczam!

    #17214
    terka
    Uczestnik

    Dla Meg:
    http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl
    Tam: „Płacom komisyjne tak”

    Do kaka:
    par. 5 ust. 2 projektu:
    dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom samorzadowym zatrudnionym na stanowiskach, dla których w wykazie stanowisk przewiduje się dodoatek funkcyjny oraz na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem.

    Kierownicze – tak, a le czy ja kieruję zespołem, jeśli jestem na samodzielnym stanowisku (dla przykłądu)?

    #17216
    pawels
    Uczestnik

    Witam
    Kurcze według mnie audytor zatrudniony na samodzielnym stanowisku traci dodatek funkcyjny według projektu.
    Paragraf 5 ust 2 projektu Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom samorządowym zatrudnionym na stanowiskach, dla których w wykazie stanowisk przewiduje się dodatek funkcyjny oraz na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem
    W tabelach przewiduje się dodatek funkcyjny (maksymalny poziom) dla takich stanowisk jak zastępcy prezydenta, burmistrza, wójta, skarbnika. Natomiast w tabeli gdzie jest wskazayny audytor, główny księgowy, naczelnik, dyrektor biura rozporządzenie wskazuje minimalne wynagrodzenie, wykształcenie i staż pracy. Nie ma tam mowy o dodatku funkcyjnym!!
    Co więcej rozporządzenie nie wskazuje maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego dla stanowisk, które otrzymają go z uwagi na kierowanie zespołem.
    Pocieszającym jest fakt, że nie ma maksymalnych kwot wynagrodzenia dla audytora. Ale to bardziej z 😛
    Pozdrawiam

    #17217
    meg
    Uczestnik

    Może nie dograli tego i jeszcze coś zmienią 😀 , juz parę ustaw i rozporzadzen zmieniają , bo takie gnioty wypuścili :patrz bhp , czy certyfikaty energetyczne (gdzie nie dopuścili inzynierów budownictwa a juz np mgr sztuki tak)- także miejmy nadzieję 😉

    Pozdrawiam

    #17218
    pawels
    Uczestnik

    Również myślę, że to nie jest ostateczna wersja rozporządzenia. Dokument jest na etapie uzgodnień.
    Pozdrawiam

    #17219
    mama0454
    Uczestnik

    Do meg i Pawel S :
    Niestety, projekt nowego rozporządzenia został już zaakceptowany przez Komisję Wspólną, więc nie ma już co uzgadniać, bo wszystko zostało uzgodnione. Teraz czeka tylko na klepnięcie przez Radę Ministrów, co wg mnie jest czystą formalnością, bo zaden z ministrów nie będzie się wczytywał w jakieś rozporządzenie, które dla niego nie ma żadnego znaczenia.
    Czy dalej ktoś z audytorów jeszcze popiera obecny rząd ? Jeśli tak, to współczuję.

    #17220
    meg
    Uczestnik

    No wiesz czasem zmieniają to co już wejdzie w życie,
    tak jak w przypadku wyżej napisanych przeze mnie ustaw i rozporzadzeń. No , ale to tylko nasze „pobożne życzenia” – może sie spełnią..

    #17221
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Zgodnie z informacją podaną we wczorajszym serwisie samorządowym „Na dodatek obowiązki” „Usunięty zostanie fragment dotyczący dodatku funkcyjnego. Zdaniem części samorządowców, zaproponowane rozwiązanie (min. warunek kierowanie zespołem) uniemozliwiają przyznanie dodatku radcom prawnym oraz głównym specjalistom”
    Może wiec nie należy tak czarno postrzegać zagadnienia. 🙄

    #17222
    pawels
    Uczestnik

    Jak to rozumieć? Nikt nie bedzie miał dodatku funkcjnego?

    #17223
    izmi
    Uczestnik

    Paweł_S,
    brak maxymalnych kwot wynika z nowelizacji uopsamorządowych -> rząd określa tylko minimum, zaś maximum daje burmistrz, prezydent czy marszałek ;/ ot, i cała zagadka
    a co do dodatku f-cyjnego to… ilu Polaków tyle partii (a nawet o 1 więcej) więc wstrzymam się z komentarzem do czasu ostatecznego przyklepania bądź interpretacji „najwyższego”
    pzdr

    #17225
    mama0454
    Uczestnik

    [QUOTE BY= DorotaB] Cześć. Zgodnie z informacją podaną we wczorajszym serwisie samorządowym „Na dodatek obowiązki” „Usunięty zostanie fragment dotyczący dodatku funkcyjnego. Zdaniem części samorządowców, zaproponowane rozwiązanie (min. warunek kierowanie zespołem) uniemozliwiają przyznanie dodatku radcom prawnym oraz głównym specjalistom”
    Może wiec nie należy tak czarno postrzegać zagadnienia. 🙄 [/QUOTE]

    Zgadza się, tylko, że prawnicy wywalczyli sobie kategorię zaszeregowania XVIII, a dotychczas mieli pomiędzy XIII a XVIII, więc na pewno nie będą stratni, a wręcz przeciwnie mogą wyraźnie zyskać.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 31)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.