piątek, 23 kwietnia, 2021

nowy projekt uofp

Home Forum Sektory Samorządy nowy projekt uofp

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 27)
 • Autor
  Wpisy
 • #15259
  szymonek123
  Uczestnik

  źródło: http://www.iia.org.pl

  Na stronie jw wstępny projekt przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

  Na stronie mfinów… cisza jak makiem. Kto kogo chce wyrolować?

  #15260
  scypion
  Uczestnik

  Tak sobie czytam te propozycje zmian.
  Śmiech na sali… dosłownie.
  W samorządzie terytorialnym – tylko w Urzędzie są audytorzy prowadzący audyt w jego jednostkach. Czyli w jednostkach organizacyjnych (zakłądy, gospodarstwa) AW prowadzi tylko i wyłącznie urząd. CHyba, że ktoś dobrowolnie chce mieć AW do pomocy… bez żartów.

  Usługodawca zewnętrzny – z wymaganiami z art 310 ust. 1 pkt 5) lit a – wciaż kpiny, certyfikat księgowego itp – z starej ustawy daje uprawnienia AW i temu podobne inne papiery nic nie majace z AW wspólnego. Lit f) kolejna kpina czuli PODYPLOMOWI AUDYTORZY WEWNĘTRZNI.
  Schemat wygląda tak – powołując się na ustawę, kierownik jednostki wywala AW zatrudnionego u niego z jednostce na bruk, podejmując decyzję, że u niego będzie AW prowadził „usługodawca zewnętrzny” po czym zawiera umowę o prowadzenie AW przez jednoosobowego usługodawce z licencjatem i podyplomóką z zakresu AW. Ograniczenie doświadczenia do dwóhc lat w audycie wewnętrznym nie ogranicza do sektora publicznego, lecz szeroko rozumianym audycie wewnetrznym…
  TOTALNA KPINA z AUDYTU WEWNĘTRZNEGO.

  I to tak pierwsza z brzegu…

  Edit 1:
  Jedziemy dalej.
  Art 307.
  (..)Plan audytu, sprawozdanie z wykonania planu audytu oraz dokumenty zawierajace wyniki audytu wewnętrznego stanowią informację publiczną.

  To może już przemianować audyt wewnętrzny na kontrolę wewnętrzno/zewnetrzną? Kto zaufa audytorowi wewnetrznemu i powie o nieprawidłowościach, chcąc by pomógł w ich wyeliminowaniu, skoro bedzie wiedział, że i tak wszyscy sie o nich dowiedzą?
  I gdzie jest tu „wewnętrzność” AW? Jak ja mam pomagać kierownikowi jednostki, skoro o wykrytych słąbościahc w zarządzaniu i mechanizmach kontroli – czyli w nieudolności kierownictwa jednostki mam informować cały świat?!?! Jak ktoś ma mi jako audytorowi wewnętrznemu zaufać?!?!

  #15261
  maksik
  Uczestnik

  A co z audytorami sp zoz, dla ktorych organem założycielskim jest samorząd?

  #15262
  scypion
  Uczestnik

  Co z nimi? Art 301 ust 1. AW w jednostce samorządu terytorialnego prowadzi AW zatrudniony w urzędzie tej jednostki z zastrzeżeniem art 302 ust 4. (gdzie mowa o tym, żę poniżej 100 mln może być to usługodawca zewnętrzny).

  A tam gdzie nie ma obowiązku prowadzenia audytu wewnętrznego – audytor wewnetrzny jest zbędny.

  #15263
  maksik
  Uczestnik

  tak myślałam

  #15264
  meg
  Uczestnik

  Ja proponuję zobaczyć art. 4 przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych – to dopiero jest KPINA i ABSURD ❗

  #15265
  adela
  Uczestnik

  Moje spostrzeżenia chyba się potwierdzają. IIA po stgronie firm audytorskich, a nie audytu wewnętrznego, zwłaszcza w samorządach. Te propozycje świadczą o kompletnym braku rozeznania w tym zakresie. Pani Zyta bardzo słuchała ich podszeptów i parła do audytów zewnętrznych. Zobaczymy, co teraz będzie.

  #15266
  scypion
  Uczestnik

  Teraz to można będzie podpisać umowę z firmą zewnętrzna i audytora widzieć raz w tygodniu.

  Nie ma także nic o etattach AW co likwidowałoby patologię 1/10 czy 1/5 etatu dla audytora wewnetrznego.

  A wprowadzenie kolejnej abolicji od uprawnień dla AW to totalne nieporozumienie przy tak szerokim wahlarzu nadanych przez art 310.

  Ale wiecie, przez dwa lata, jak KAŻDY poprzez usługodawce zewnetrznego będzie prowadził AW – profesjonalni audytorzy będą, ale w sektorze prywatnym, potem MF będzie sie zastanawiał co to za brednie dostaje do analizy…

  Z Zmianami Zyty jest cieżko, ale patrząc na te – to bezsens nie poparty żadnymi analizami.

  #15267
  szymonek123
  Uczestnik

  a patrzyliście na przepisy wprowadzające

  art. 4

  Audyt wewn. może prowadzić przez okres nieprzekraczający 2 lata osoba nie spełniająca warunków określonych w art. 310 ust 1 pkt 5 ustawy, posiadająca przynajmniej 3 letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym.

  i co wy na to?

  #15268
  meg
  Uczestnik

  No własnie o tym pisałam. to przebija wszystkie inne propozycje. Bez żadnego przygotowania zawodowego, bez żadnych certyfikatów, wystarczy być np. 3 lata kierownikiem magazynu i dwa lata prowadzić audyt w jednostce :mrgreen:

  #15269
  wacekservice
  Uczestnik

  uff, tym biednym kierownikom jednostek to już całkiem się pokici 🙄
  audyt wewnętrzno-zewnętrzny pełniony przez audytora zewnętrznego, który po przkroczeniu progów jednostki staje się audytorem wewnętrznym
  co by tu jeszcze, panowie, co by tu jeszcze 🙁 🙁 🙁

  #15270
  scypion
  Uczestnik

  Jak nie wiadomo o co chodzi – chodzi o kasę.

  Teraz zawierasz umowę z dowolną osobą majacą owe 3 lata doswiadczenia na stanowiska kierowniczym i masz formalnie wszytko w porządku w papierach, masz „profesjonalnego audytora wewnętrznego”.

  To przebija jeszcze bardziej „PODYPLOMOWYCH AUDYTORÓW WEWNĘTRZNYCH”.

  Ktos tam na górze chyba ustanowił konkurs na bezsensowne pomysły. MF patrząc na propozycje zmian w uofp – będzie liderem na wiele dziesięcioleci.

  #15271
  kikcloud
  Uczestnik

  Doczekaliśmi się nowego lepszego projektu uofp, gdzie biel się stała jeszcze bielsza, a wartość merytoryczna wzrosła o 30% 🙄

  #15272
  kaka73
  Uczestnik

  No dobrze, ale czy ktoś będzie wysyłał swoje uwagi do IIA? My tu sobie gadu gadu,a i takie gadanie nic nie wniesie.
  Współczuję osobom w małych jednostkach mających 40-99 mln dochodów, bo moga stracić pracę niestety.
  A od kiedy ten projekt ma wejść w życie??

  #15273
  pszczosek
  Uczestnik

  znając życie od 1 stycznia 2009 😯

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 27)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.