środa, 8 maja, 2024

porcedury audytu

Home Forum Sektory Samorządy porcedury audytu

Oglądasz 8 wpisów - 16 z 23 (wszystkich: 23)
  • Autor
    Wpisy
  • #5379
    jacek3
    Uczestnik

    w ustawie z 30 czerwca 2005 ofp o konieczności wprowadzenia procedur mówi art.47,ust.3 ale tam jest mowa wyłącznie o procedurach kontroli finansowej – a nigdzie nie ma zapisu: „…kierownik jednostki ustala w formie pisemnej procedury audytu…” a to, w moim przekonaniu(bo tutaj zgadzam się z moim radcą prawnym), oznacza że nie ma podstawy prawnej do ich wprowadzenia; Jeśli macie inne zdanie chętnie ich wysłucham – no bo co odpowiedzieć szefowi który pyta: a czy jest i jaka jest podstawa prawna tych procedur które mam podpisać?

    do k-asiek: konsultowanie prawidłowości działań pod względem zgodności z prawem z radcą prawnym nie jest według mnie naruszenie niezależności audytu

    #5380
    bb
    Uczestnik

    A ja w swojej jednostce zrobiłem następujący myk mający na celu ograniczenie lości rozporządzeń (czytaj biurokracji) a jednocześnie pozwalający działać zgodnie z prawem i wskazówkami. Ukazało się zarządzenie o nstępującej treści:
    W celu zapewnienia odpowiedniej jakości wykonywania audytu wewnętrznego na podstawie komunikatu nr 11/2006 MF z………..oraz komunikatu nr 16/2006 z …….. e sprawie …..zobowiązuję audytora wewnętrznego do przestrzegania MSPPAW opracowanych przez IIA oraz Kodeksu etyki aw w JSFP opracowanego przez MF.
    Jednocześnie zobowiązuję audytora wew. do dostosowania Karty audytu oraz Procedur audytu do zapisów zawartych w Krcie audytu opracowanej przez mf oraz w rozporządzeniu MF z dnia 24.o6.2006 w sprawie ……………

    #5391
    tk
    Uczestnik

    Witam,
    a ja moje „stare” (listopad 2004r.) procedury (Karta audytu i Regulamin) wprowadziłem Zarządzeniem Burmistrza …. NA PODSTAWIE art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (…) W ZWIĄZKU z art. 35d ust. 2 i 3 i art. 35j ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (…) oraz Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2002r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania … (…), a także Komunikatem Nr 2 Ministra Finansó z dnia 30 stycznia 2003r. w sprawie ogłoszenia „Standardów audytu wewnętrznego …. (…)
    Pozdrawiam

    #5401
    atb7
    Uczestnik

    Ach te procedury… Moi Drodzy, czy system audytu wewnętrznego nie jest częścią systemu kontroli finansowej w świetle Standardów kontroli finansowej? Wymieniają one wprost system audytu wewnętrznego jako element gwarantujący prawidłowe funkcjonowanie systemu kontroli. U mnie nie było probemu z podstawą prawną – procedury audytu jako element obowiązujących w jednostce procedur kontroli finansowej, poza tym podstawa prawna z ustawy o samorzadzie, że kierownikiem jednostki jest …., regulamin organizacyjny, zarzadzenia wewnętrzne – w związku ze standardami… itd itp. A radca może mieć inne zdanie – trzeba tylko go przekonać …. 🙂 Pozdrawiam serdecznie

    #5403
    jacek3
    Uczestnik

    OK!! wiem, że tak czy inaczej można sobie poradzić – przekonać radcę itd ale czy faktycznie macie przekonanie, że istnieje konieczność wprowadzania czegoś takiego; Ja wiem że w książce którą każy z nas czytał napisano „audytor zabiega o zatwierdzenie statutu audytu”,
    ale czy takie stanowisko znajduje poparcie w przepisach prawa ? Gdy czytam ustawę to znajduję jedynie delegację dla Ministra Finansów do wydania szczegółowego rozporządzenia; jednak dlaczego w ustawie ani w rozporządzeniu nie nadmienia się o konieczności wprowadzenia czegoś bardziej szczegółowego; czy tworząc dodatkowe procedury nie przyczyniamy się do nadmiernej biurokracji ??? no i robimy to bez żadnego umocowania tworząc przy tym swoje własne interpretacje i w ten sposób staramy sie na siłę wyręczyć ustawodawcę

    #5406
    dorotab
    Uczestnik

    cześć. z obecnie obowiązujących standardów kontroli finansowej wyrzucono pkt. E Audyt wewnetrzny, co w świetle art. 48 ust. 1 pkt 1 uofp jest całkiem logiczne i wydaje mi się, iż obowiązek ustalenia procedur kontroli finansowej nie może stanowić podstawy opracowania i wdrożenia procedur audytu. /Audytor musiałby w świetle tego przepisu oceniać swoje procedury/
    Ponadto, czy pytanie zadane przez jacka3 w ostatniej jego wypowiedzi nie jest podobne do pytania, które postawione było na forum „po co opracowywać regulamin zamówień publicznych powyzej 6 000 euro, w momencie, kiedy ustawa pzp szczegółowo opisuje procedurę postępowania” .

    #5415
    betix
    Uczestnik

    do DOROTY – pytanie brzmiało czy należy opracowywać regulamin do 6.000 euro. Małe sprostowanie

    #5417
    jacek3
    Uczestnik

    ….no ale pozostańmy przy problemie konieczności opracowania procedur audytu…. z jakich przepisów wynika taka konieczność???? jaka jest jej podstawa???? oczywiście podstawa prawna bo podstawę „moralną” mamy w standardach; czy tworząc „extra” uregulowania przypadkiem nie realizujemy tylko wizji przedstawianej na szkoleniach i na siłę chcemy zaadaptować na potrzeby jsfp praktykę dużych spółek akcyjnych a nie mamy do tego odpowiedniego umocowania w przepisach prawa;

Oglądasz 8 wpisów - 16 z 23 (wszystkich: 23)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.