piątek, 26 kwietnia, 2024

Zmiana ustawy o pracownikach samorządowych

Home Forum Sektory Samorządy Zmiana ustawy o pracownikach samorządowych

Oglądasz 6 wpisów - 16 z 21 (wszystkich: 21)
  • Autor
    Wpisy
  • #6561
    meg
    Uczestnik

    A więc zgodnie z piątkowymi ustaleniami przedstawiam Wam jak przebiega u Nas ocena pracowników. Dodam jeszcze , że jest to proces zapisany w Dokumentacji Systemu Zarządzania Jakością (ISO). Ocena pracownikow odbywa się zgodnie z zarządzeniem Prezydenta miasta wydanym w tej sprawie, a ocena pracownikow mianowanych zgodnie z Uchwałą Rady Miasta w spr. zasad dokonywania oceny pracowników samorządowych mianowanych. Wypełniony Arkusz oceny kwalifikacyjnej przedkłada się zainteresowanym pracownikom celem zapoznania się. Przedkłada to bezpośredni przełożony.Jeśli pracownik się zgadza podpisuje arkusz oceny, jeśli ma uwagi to je wpisuje. Pracownikowi przysługuje prawo zastrzeżeń w terminie 7 dni.Członkiem Komisji u mnie był Prezydent , Sekretarz i Skarbnik.Arkusz oceny zawiera dane osobowe, dodatkowe kwalifikacje, kwalifikacje i praktyczne umiejetności zawodowe, podnoszenie kwalifikacji, postawę wobec obowiązków zawodowych, efektywność wykorzystania czasu pracy ,stosunek do przełożonych, tworzenie wlaściwego wizerunku pracownika.Po zsumowaniu punktów jest ogólna ocena w skali( ujemna, zadowalająca, dobra, bardzo dobra ) wraz z uzasadnieniem i wnioski Komisji. I w sumie to tyle! A więc nie jest to takie straszne. Pozdrawiam 😀

    #6564
    miszaw
    Uczestnik

    Jak będzie wyglądać procs dokonywania oceny urzędnika samorządowego określi dopiero akt wykonawczy, natomiast nie będzie on chyba odbiegał zbytnio od zasad określonych przy dokonywaniu ocen urzędników służby cywilnej.
    Wiadomo, jak niektórzy kierownicy jst traktują audytorów, i ta ustawa może mieć niestety negatywne skutki dla niezależności audytorów.
    Wersja peymistyczna, ale pogoda nie nastraja do optymizmu 🙁 .
    Pozdrawiam Michał

    #6572
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    dzięki, meg za wyjaśnienia. Wygląda to zatem (na chwilę obecną) tak, jak o tym słyszałam i sobie wyobrażałam.
    Nie ma co się martwic na zapas – zobaczymy, co czas przyniesie.
    Pozdrawiam

    #6669
    k-asiek
    Uczestnik

    Meg, to w zasadzie nie ma się czego bać. Podany zakres oceny jest dla mnie wystarcający w swoim zakresie jęsli mowa o pracownik. samorządowych. Jesli taki ma zakres ocena pracownika to rzeczywiście w Komisji ocennej nie musi być architekta , bo dokonywana jest ocena pracownika a nie prawidłowość wykonywania zadań. Ja przyznam trochę się przestraszyłam, że będzie to jednak dalej idąca ocena, która w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia niezależności i obiektywizmu audytora.

    #6908
    miszaw
    Uczestnik

    Witam.
    Zgodnie z projektem rozporządzenia pracodawca będzie dokonywał oceny na podstawie kryteriów obowiązkowych i spośród wbranych przez siebie (3-5) kryteriów nieobowiąkowych, w tym m.in kryterium „wiedza specjalistyczna” 😀
    Niestety wg tego projektu w przypadku negatywnej oceny audytor wew. nie będzie mógł odwołać się do GIAW, a jedynie do kierownika (osoby,która sporządzi negatywną ocenę):
    „§ 8.1. Oceniający niezwłocznie doręcza ocenianemu ocenę sporządzoną na piśmie i poucza go o przysługującym mu prawie złożenia odwołania do kierownika jednostki, o której mowa w art. 1 ustawy, zatrudniającej ocenianego w ciągu 7 dni od doręczenia oceny.
    2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy obowiązki bezpośredniego przełożonego realizuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa lub kierownik jednostki, o której mowa w art. 1 ustawy.”
    Obecnie projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, może w MF przypomną sobie o „niezależności” audytorów wewnętrznych zatrudnionych w samorządzie ❓
    Pozdrawiam Michał

    #6930
    eo
    Uczestnik

    A jak se w MF nie przypomną – to jedna ocenka dla audytora i audytor do jedynie słusznego „PIONU”, nie pomogła pierwsza negatywna ocena – no to druga ocenka a po niej drugi audytor …. – a jaka tam niezależność …

Oglądasz 6 wpisów - 16 z 21 (wszystkich: 21)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.