piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Izba Audytorów Wewnętrznych JSFP

Home Forum Pomysły pomysly Izba Audytorów Wewnętrznych JSFP Odpowiedz na: Izba Audytorów Wewnętrznych JSFP

#18830
adela
Uczestnik

Nie jestem oczywiście przeciwnikiem iia, ale moim zdaniem kompletnie dali plamę w okresie prac nad uofp, w obu okresach. Śledziłem prace w komisji sejmowej nad ustawą. Jakoś nie zauważyłem, by rozpatrywano wnioski naszego środowiska reprezentowanego przez iia, mające na celu wzmocnienie roli audytu wewnętrznego. W obecnych zapisach, prosta droga do marginalizacji audytu wewnętrznego, lub jego likwidacji w jst. Swoje uwagi na ten temat formułowałem i pisałem do MF, ale takich maluczkich tam nie słuchają. Audyt wewnętrzny musi mieć jednakową jak rangę jak rewizja gospodarcza i doradztwo podatkowe. Funkcjonują oni co prawda dłużej, ale w ich działaniach również funkcjonują organizacje międzynarodowe, a jednak MF prowadzi dla nich nadzór merytoryczny i organizuje egzaminy. Dla audytorów wewnętrznych w jst za szefa ustala się wójta – to kpina, a zawód, szkolenia, jak masz pieniądze i chce ci się, to twoja sprawa. Ochrony – zero, co oznacza, że w wielu jednostkach audytorzy będą wykonywali polecenia kierowników, a nie będą analizować ryzyk i na tej podstawie budować plan audytu. Nawet zapis w ustawie o naruszeniu dyscypliny finansów, że „naruszeniem dyscypliny jest zaniechanie prowadzenie audytu wewnętrznego wskutek niezatrudniania audytora wewnętrznego albo niezawierania umowy z usługodawcą”. Miód w serca dla kierowników jednostek. Zawarcie umowy i spokój. Gdzie realizacja zadań w oparciu o analizę ryzyka, plany, sprawozdania. Jak rozmawiam z członkami komisji orzekającej w rio, to zapis ustawy należy brać wprost i na nic zdanie pani dyrektor z MF, że należy brać pod uwagę inne elementy wynikające ze standardów audytu. Rio ma takie stanowisko i nikt poza zapisem ustawy tego nie zmieni.