piątek, 26 kwietnia, 2024

Izba Audytorów Wewnętrznych JSFP

Home Forum Pomysły pomysly Izba Audytorów Wewnętrznych JSFP

Oglądasz 15 wpisów - 91 z 105 (wszystkich: 116)
  • Autor
    Wpisy
  • #18830
    adela
    Uczestnik

    Nie jestem oczywiście przeciwnikiem iia, ale moim zdaniem kompletnie dali plamę w okresie prac nad uofp, w obu okresach. Śledziłem prace w komisji sejmowej nad ustawą. Jakoś nie zauważyłem, by rozpatrywano wnioski naszego środowiska reprezentowanego przez iia, mające na celu wzmocnienie roli audytu wewnętrznego. W obecnych zapisach, prosta droga do marginalizacji audytu wewnętrznego, lub jego likwidacji w jst. Swoje uwagi na ten temat formułowałem i pisałem do MF, ale takich maluczkich tam nie słuchają. Audyt wewnętrzny musi mieć jednakową jak rangę jak rewizja gospodarcza i doradztwo podatkowe. Funkcjonują oni co prawda dłużej, ale w ich działaniach również funkcjonują organizacje międzynarodowe, a jednak MF prowadzi dla nich nadzór merytoryczny i organizuje egzaminy. Dla audytorów wewnętrznych w jst za szefa ustala się wójta – to kpina, a zawód, szkolenia, jak masz pieniądze i chce ci się, to twoja sprawa. Ochrony – zero, co oznacza, że w wielu jednostkach audytorzy będą wykonywali polecenia kierowników, a nie będą analizować ryzyk i na tej podstawie budować plan audytu. Nawet zapis w ustawie o naruszeniu dyscypliny finansów, że „naruszeniem dyscypliny jest zaniechanie prowadzenie audytu wewnętrznego wskutek niezatrudniania audytora wewnętrznego albo niezawierania umowy z usługodawcą”. Miód w serca dla kierowników jednostek. Zawarcie umowy i spokój. Gdzie realizacja zadań w oparciu o analizę ryzyka, plany, sprawozdania. Jak rozmawiam z członkami komisji orzekającej w rio, to zapis ustawy należy brać wprost i na nic zdanie pani dyrektor z MF, że należy brać pod uwagę inne elementy wynikające ze standardów audytu. Rio ma takie stanowisko i nikt poza zapisem ustawy tego nie zmieni.

    #18831
    darek
    Uczestnik

    więc otrzyj łzy, nie rozpaczaj, dziś nawet dziecko wie, pogoda jest dla audytorów z jst. Koniec żalów, proponuję, zabierajmy się do pracy! Niestety też żałuję, ale nie będę w Toruniu. Mam nadzieję jednak, że dopuściecie nas do projektu, zrobimy burzę mózgów i do lobbowania!

    #18875
    k-asiek
    Uczestnik

    Witam serdecznie. Z uwaga przeczytałam Waszą dyskusję. Powiem tak: byłam członkiem zarówno saw jak i IIA, saw w moim okręgu (warszawskie) padło, IIA proponowało spotkania w Warszwei. Byłam, prowadzący z Ernsta opowiadali teorie dotyczące audytu w korporacjach, ministerstwach. AW w samorządzie to zupełnie inna bajka, co potwierdza odróżnianie aw w uofp (rządowe są chronione itp, samorząd w nosie). IIA nie interesuje się jednoosobowymi aw, w samorządzie. Jestem jak najbardziej za powstaniem samorządu/Izby zawodowej, ale ze szczególnym uwzględnieniem opuszczonych samorządowych aw. O rządowych i korporacyjnych audytorach (CIA

    #18987
    dareks
    Uczestnik

    Mam nadzieje ze brak posów od miesiąca nie jest powodem umarcia tematu izby. Nie byłem na tym forum od lat ale ten temat mnie porwał

    #18989
    izmi
    Uczestnik

    Zapraszam zatem w styczniu do Sopotu. Bevo z pewnością będzie miał sporo do powiedzenia 🙂 Można będzie poznać się bliżej (z tymi, z którymi jeszcze nie było okazji) oraz omówić to i owo.
    Pozdrawiam,
    Iza

    #18994
    emus
    Uczestnik

    Iza. Jakieś szczegóły na temat styczniowego spotkania w Sopocie.

    #18995
    izmi
    Uczestnik

    Nie wiem czy nie będzie to poczytane za reklamę…
    Sopot, ośrodek Zatoka nad samiuchną plażą (wiem, wiem – środek zimy, ale co to szkodzi?), 20-22 stycznia.
    Szczegóły na sgi.tm.pl

    #18996
    emus
    Uczestnik

    Nie no co Ty brzmi super!
    Szkoda, że ten weekend stycznia mam zajęty. Napisz po spotkaniu jakie ustalenia i w czym można pomóc.

    #19000
    ryszard
    Uczestnik

    Sorki,plaża plażą i to jest super ..ale Program merytoryczny spotkania bije na głowę plażę..( brrr jak zimno-hehhehe)..I dlatego mysle ,ze wielu ludzi bedzie jechac po nascie godzin na dobę do Sopotu po wiedzę ,a inną sprawa jest :spotkanie z przyjaciółmi i wykładowcami..
    pozdrawiam
    Ryszard

    #19717
    wojak
    Uczestnik
    #19719
    terka
    Uczestnik

    Wojaku, więcej wstrzemiężliwości zalecam. Nie znasz jeszcze treści tego projektu, a już go oceniasz.
    A może znasz, skoro mówisz o „efektach potrawiennych”?
    Sorry, ale – jak już pisałam – nie kumam zawiłości Twoich wypowiedzi:smile: Dlatego proszę o przybliżenie sprawy.

    #19721
    wojak
    Uczestnik
    #19722
    andrzejm
    Uczestnik

    WOJAK POPIERAM NIC SIĘ NIE DZIEJE W TYM WZGLĘDZIE I ZAOFEROWANA POMOC TEŻ NIE ZOSTAŁA PRZYJĘTA CZYŻBY KOMUŚ W TYM STANIE RZECZY JAKI JEST TERAZ Z AW BYŁO AŻ TAK DOBRZE? MOŻE O TO TU CHODZI?????

    #19725
    terka
    Uczestnik

    Do obu wojaków 🙂
    Panowie, też mnie wkurza to, co ustawodawca robi z audytem. I bardzo niepokoi, i wpływa na moje poczucie bezpieczeństwa.
    I też bardzo chciałabym, by te działania, jakie podjęto oddolnie i z własnej inicjatywy (co podkreślam) już się dokonały.
    Ale czekam, bo widocznie to musi tyle trwać. Pamiętajmy, że projekt, żeby uzyskać poparcie musi być dobry. Zaufajcie bevo, bo w zasadzie nie macie innej możliwości:wink:

    Proszę, nie skaczmy sobie do oczu, trzymajmy sie razem, jako audytorzy. Jedynie na sobie możemy polegać (no, fakt, że ostatnio przekonałam się, że nie na wszystkich, ale to się zdarza w każdej grupie zawodowej).

    #19727
    scypion
    Uczestnik

    Nieładnie. Wpisujemy sie w nurt malkontentów. Krytykować jest łatwo – to wiemy doskonale. Trudniej zaproponować sensowne działąnia naprawcze.

    Dlatego – o ile nie ma innych rozwiązań na naprawienie „ulepszeń” wprowadzonych przez MF w zakresie AW – wstrzymajmy sie od krytykowania tego, nad czym pracują koledzy i koleżanki. Bardzo o to proszę.

    W każdym stadzie zdarzają sie czarne owce, terka. Grunt to je izolować poza stado a nie stawiać na jego czele.

Oglądasz 15 wpisów - 91 z 105 (wszystkich: 116)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.