sobota, 27 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Nowa,prężna Grupa Doskonalenia Zawodowego

Home Forum Sektory Samorządy Nowa,prężna Grupa Doskonalenia Zawodowego Odpowiedz na: Nowa,prężna Grupa Doskonalenia Zawodowego

#20332
kikcloud
Uczestnik

Integralną częścią prawidłowego procesu rynkowego jest konkurencja. W zależności od stopnia natężenia możemy mówić o konkurencji doskonałej, czystym monopolu, konkurencji monopolistycznej i oligopolu.

Konkurencja doskonała (nazywana także wolną konkurencją) jest modelem teoretycznym opisującym jedną z form konkurencji na rynku; cechą charakterystyczną konkurencji doskonałej w odróżnieniu od innych jej form jest przekonanie zarówno kupujących jak i sprzedających, że ich indywidualne decyzje nie mają wpływu na cenę rynkową. Główną cechą rynku konkurencji doskonałej jest przepływ informacji. Konsumenci wiedzą wszystko o wysokości cen produktów oferowanych przez producentów. Najczęściej wybierają towary, które zapewniają im maksymalną satysfakcję. Producenci zaś dostarczają produkty o zbliżonej jakości i wartości cenowej.

Monopol pełny (czysty) to jeden z modeli wyznaczonych przez ekonomistów mających charakteryzować rynek. Zakłada on, iż na rynku działa jeden producent i wiele kupujących. Ze względów technicznych czy też administracyjno prawnych nie ma możliwości wejścia na rynek monopolisty zaś produkty wytwarzane przez monopol nie mają bliskich substytutów. Zarówno producent jak i konsumenci posiadają pełną wiedzę o rynku.

Dobra. Tyle teorii. W praktyce mamy dwa szkolenia o zbliżonej tematyce w tym samym terminie 19-21 maja (Iława i Dobieszków). Myślę, że od nas samych zależy, które wybierzemy. Czy to dobrze, czy źle ❓ Nie wiem. Wiem jednak, że Bóg nas obdarzył wolną wolą, a rynek konkurencją ❗ Oby tylko rozumu nam starczyło do dokonania wyboru, a to niestety zależy już tylko od nas. Pozostaje nam więc -tylko i aż- tak zwany „ból wyboru”. Nie wiem jak Wy, ale ja ze wszystkich rodzajów bólu ten najbardziej lubię. 😀