piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: audytor a kontroler wewn.

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna audytor a kontroler wewn. Odpowiedz na: audytor a kontroler wewn.

#5761
heronom
Uczestnik

Witam
jestem stosunkowo młodym audytorem od maja 2006 i miałem rówież podobny problem. Otóż kierowictwo mojej jednostki również wpadło na pomysł połączenia mnie jako audytora oraz kontroli wewnętrznej w jednej komórce i miałaby ona pode mnie podlegać. Wynika to z faktu że szefowie za bardzo nie wiedzą czym się różni audyt od kontroli wewnętrznej i ogólnie chcieli by mieć to w jednej komórce. Trzeba im to po prostu wytłumaczyć.
Ja zajełem konkretne stanowisko. Otóż zgodnie ze Standardami Audytu i Wytycznymi do stosowania standardów.. jasno jest okerślone że KAW nie powinna być zaangażowana nawet pośrednio w działalność operacyjną jednostki np. poprzez organizacyjne włączenie w skład innej komórki. Za kontrolę wewnętrzną zgonie z art. 44 uofp odpowiada kierownik jednostki, i w związku z tym jest to działalność operacyjna jednostki. A bycie Kierownikem jeszcze takiej komórki i odpowiadanie za pracę kontrolera wewnętrznego jest to całkowite naruszenie niezależności audytora. Zresztą ja jako audytor również podlegam kontroli i jakakolwiek kontrola z zewnątrz od razu zarzuci niezgodność ze standardami (patrz Sprawozdanie z przeprowadzonych ocen audytu wewnętrznego na stronie MF). W moim przypadku to pomogło.. i nie ma już rzadnych zamiarów łączenia stanowisk. Oczywiście są to tylko Standardy które niby nie trzeba obowiązkowo stosować.. i teoria teorią a życie życiem.. i kierownictwo mimo wszystko może podjąć inną decyzję. Ale myślę że dobra argumentacja powinna pomóc.Wystarczy poczytać trochę przepisów.. i podeprzeć się nimi podczas rozmowy.
A tak poza tym kontrola wewnętrzna powinna działać na podstawie planu kontroli (podstawa) zatwierdzonego przez kierwonika jednostki oraz doraźnie na podstwie polecenia (zarządzenia) kierownika.
POZDRAWIAM. 🙄