niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona główna Artykuły Egzamin 17 stycznia 2005

Egzamin 17 stycznia 2005

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

24 KOMENTARZE

  • Dopóki nie będę miał miarodajnych danych od mojego przyjaciela z dzisiejszego dnia 17 stycznia daje sobie na wytrzymanie .Ta komisja tyle miała różnych wejśc ,że niczemu się nie będę dziwił.Ja i duża grupa mamy to za sobą.Chcemy pomagać tym co muszą niestety przejśc,są do pokonania,to tylko kwestia czasu.

   • Trzeba było słyszeć jaki rozległ się po sali pomruk „zadowolenia” kiedy okazało sie że w drugiej części egzaminu będzie sprawdzana nasza znajomośc Kodeksu Postepowania Administracyjnego a wszczególności wszystko związane ze skargą i wnioskiem. I jedno tylko bardzo mnie dziwi skąd pan siedzący niedaleko mnie jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej częsci informował wszystkich wokół,że zadanie w drugiej części egzaminu będzie dotyczyło KPA. Jest też dla mnie paranoja wymaganie znajomości na pamięć KPA lub innego kodeksu.


    anna

  • Testy faktycznie zostały zreformowane, sporą część stanowily pytania z kpa, zadanie również dotyczyło znajomości kpa (wnioski i skargi), więc moje (i nie tylko) zaskoczenie było ogromne, skąd akurat w audycie tak ważna jest znajomość kpa.Myślę, że wyniki tego egzaminu będą nieciekawe!

 1.  Witam juz mnie nic nie zaskoczy …jesli chodzi o egzamin i komisję egzamninacyjna….kobieta ktora siedziała obok mnie dokładnie wiedziała co będzie na zadaniu ……pióro paliło jej sie w dłoni, gdy wszysscy jeszcze czytali tekst zadania…..poza tym ciagle ktos z komisji podchodził do niej i sprawdzał……czy dobrze….nooo ale ta pani była z izby celnej wiec nie ma sie czemu dziwić……uwazam ze  na przegranej sa wszyscy ktorzy pracuja w samorzadzie…….

  • Też zauważyłem, że  samorządowcy  mają b. trudny start. Podejrzewam , że zdający na audytorów są traktowani jak początkujący na  biegłych rewidentów.Po prostu to nie dla samorządowców. Koledzy zdawali po 7 razy mimo, ze byli b. obeznani z materiałem i posiadali ogromna wiedzę.

 2. Byłem tam wczoraj to była  jakaś wielka pomyłka. Ktoś musiał ułożyć testy i zadanie, a zna się tylko na KPA, a nie ma zielonego pojęcia o audycie, dlatego tak wyglądał egzamin. Jak można przyznać ok. 35 pkt. na 80 pkt. za bardzo dobrą znajomość jednej ustawy.Materiał wymagany przez komisję egz. łączni z książkami to 2000 stron ??? (trzeba policzyć) KPA to z 40 stron. Skandal …. Komisja to potrafi sprawdzić przekrojowo wiedzię z audytu w JSFP

  • No o co Kochani jeszcze nie jeden taki numer pewno wyjdzie,co mają powiedzieć ci co zdawalność w pierwszych niesiącach była śladowa.Uchroń nas Panie przed audytorami nijakiej maści i tymi co nas będą rozliczać.Trzeba się ludzie organizować w kupę bo kupy nikt nie ruszy

 3. Ja niestety też widziałem ludzi co w czasie przerwy po pytaniach testowych rozwiązywali zadanie z KPA właśnie to co za moment były do rozwiązania Potwierdzam po poprzednikach Byli ludzie co znali treść pytań Może wypowiedziałby się jakiś prawnik Co powinniśmy zrobić bo że zawiadomić prokuraturę potrzeba to chyba oczywiste w innym przypadku naruszymy standard profesjonalizm.

  Rozporządzenie mówi jasno że ten egzamin powinien być anulowany Ale kto o tym decyduje Komisja egzaminacyjna to jakaś paranoja.

  Audytorzy wewnętrzni prawnicy wypowidzcie się w tej sprawie

  • Jeżeli będziesz walczył jako jednostka to myślę, że „spławiliby” Cię …. ze względu na niską szkodliwość…. Być może…

   Gdyby informacja / protest byłby przesłany przez grupę osób – najlepiej organizację zawodową – to wtedy chyba (mam taką nadzieję)miałby szansę być skuteczny.

   Wydaje mi się, że jedyną i znaczącą organizacją audytorów jest IIA-Polska. Być może apel / prośba do IIA-Polska jako organizacji skupiającej audytorów aby poinformować MF (GIAW) o nieprawidłowościach (podejrzeniach… ) związanych z przeprowadzaniem egzaminów…

   Może zaproponujmy sondę PAWiowi – niech każdy znas się wypowie – czy IIA-Polska powinien złożyć apel do GIAW w srawie zbadania podejrzeń nieprawidłowości w organizacji i przeprowadzaniu egzaminów na AW.

    

   P.S.

   Ja już jestem po egzaminie… Ale wiem jak to ludzie przeżywają i że to może naprawdę boleć jak się widzi, że ktoś „obok” zdaje „na dopingu” …

   Serdecznie pozdrawiam i życzę zdającym POWODZENIA!!


   KaKa

  • Też tam byłam i jestem bardzo zawiedziona, że mieliśmy nierówne szanse. Może wartałoby jednak coś zrobić w tej sprawie.

    

 4. Ja zdałam ustny we wrześniu 2004r. Mam to za sobą i wiem, że to co teraz się dzieje z egzamiem woła o pomstę do nieba. Jeżeli środowisko AW nic z tym nie zrobi to sami wystawimy sobie świadectwo, że tak naprawdę nie jesteśmy elitą tylko grupą skorumpowanych cwaniaków. Mam nadzieję, że z tą sprawą się coś zadzieje bo to STRASZNIE krzywdzące dla osób, które zainwestowały w ten egzamin czas i poważne nastawienie.


  madzia

     • To jest pomysł…..Chodzi o to żeby się dowiedzieć, co z tym faktem chce zrobić środowisko (o ile chce) i zgłosić formalnie o przecieku (lub jakoś inaczej to nazwać) przy egzaminie. Zgłoszenie powinno być w moim odczuciu do MF.


      madzia

     • Propozycja pytania do sondy:Co wg.Twojej wiedzy bylo niezgodne z regulaminem egzaminu w dniu 17 stycznia.Dodaj elementy naruszenia kodeksu Etyki Audytora Wewnętrznego

      Pozdrawiam

      Ryszard

 5. Uwazam, że wszystkie krytyczne opinie wyrażające emocje po egzaminie są słuszne. Bez względu na ich formę. Nie przeceniałbym jednak roli kursów. Byłem na szkoleniu w Jastrzębiej. Jednak przedstawione KPA nie było tak szeroko jak było to wymagane na egzaminie. Z krótkich opini wiem ,że na 100% osoby które były ze mną poleły na drugiej części zadania. Byłem na szkoleniu organizowanym przez Handikap na krótko przed egzaminem. Jedyne co się sprawdziło to informacja ,że egzaminy będą coraz trudniejsze. A samo rozwiązanie dotychczasowych zadań nic nie dało. Dzisiaj z KPA jutro w całości z innej ustawy i tak w kółko Macieju. Jeżeli Stowarzyszenie Audytorów nie wprowadzi swoich członków komisji, to jeszcze ta zabawa w ciuciu babkę będzie trwała bardzo długo. A propo szkolenia w Jasrzębiej to wszyscy wykładowcy byli super. Są to praktycy z audytu, jedynym niewypałem był pan Maksym z-ca dyrektora audytu MF (mam nadzieję że nie przekręciłem stanowiska), Który na wstępie stwierdził, że zrobił łaskę dla nas przybywając na zajęcia bo musiał wstać o 4,3o , aby zdązyć na 13,oo na zajęcia, po czym przystąpił do czytania opracowanych  przez pana Kapuśniaka pytań ustnych z zakresu Standardów. W efekcie przeszło połowa grupy opuściła zajęcia i poszła na spacer lub uczyć się we własnym zakresie. Ten stosunek jest najlepszym wyrazem stosunku MF do audytu i przyszłych audytorów.  do zobaczenia w kwietniu.

  • Zuzanna ja jeszcze nie mam kłopotów ze słuchem ani omamów słuchowych i dobrze pomietam co słyszałam przed egzaminem 17 stycznia. Ale moze jeszcze raz Ci to przypomnę że slyszałam na 20 min przed pierwszą częścią egzaminu że zadanie bedzie dotyczyło znajomości KPA. Więc może będziesz tak dobra i wytłumaczysz mi skąd te osoby wiedziały tak dobrze że będzie KPA. Czyżby przyśniło się im to przed snem? Bo ja mam wrażenie że jedynym Ľródlem z ktorego mozna było uzyskać taka wiadomośc jest MF. A może ty masz jakieś inne wytłumaczenie? I nie zarzucaj nam oszczerstw i tego że się nie uczyliśmy. I może pochwal się czy zdalas juz egzamin. Wypowiedasz się ze powinnismy pamiętać ze mamy być audytorami my wlasnie pamietając o tym nie godzimy sie na oszustwa związane z tym egzaminem nie respetkowania regulaminu bo w regulaminie SPOSOBU ORGANIZACJI I REGULOWANIA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU NA AUDYTORA WEWNETRZNEGO w paragrafie 13.2 jest zapisane że za wykonanie zadania egzaminacyjnego o którym jest  mowa w paragrafie 12 ustęp 1 punkt 2 jest oceniane w skali od 0 do 30 punktów.
   Powiedz mi więc łaskawie dlaczego w czasie egzaminu w dniu 28 pażdzierniaka 2004 roku zastosowano odejmowanie punktow za złe zrobienie jednego z podpunktów ? I czy było to zgodne z regulaminem ? To samo zrobiona na ostatnim egzaminie tam nazwano to zrerowaniem punktów. Jak wiesz według Standardów audytu wewnętrznego audytor wewnetrzny nie powinien uchylach się od przedstawienia kierownikowi jednostki wnioskow mogacych skutkować podejmowaniem trudnych decyzji więc my nie uchylamy się przedstawiać MF wnioskow ze podczas przeprowadzania egzaminu dochodzi do nieprawidlowości. Nie obrazaj tych co po kilka razy zdaja ten egzamin twierdzeniem że sie nie uczyli. i nie rzucaj slogonami o machaniu szalelką  bo obrażasz tych co walczyli kiedyś nawet gdy wiadomo bylo ze sytuacja jest beznadziejna ale honor im makazywał.
   Mam nadzieję że odpowiesz na moje pytania.

   Anna

    


   anna

 6. Egzamin 17 stycznia to farsa. Część ludzi znała temat zadania audytowego, część miała udzielaną pomoc. Pani z komisji niejednokrotnie palcem wskazywała „wybranej osobie” prawidłowe odpowiedzi. A może by zaproponować „szanownej komisji” filmowanie przebiegu egzaminu pisemnego. Komisja złamała nie tylko prawo ale i zasady etyki, o które tak dobitnie nawoływała na wstępie egzaminu. A co wy na niechlujstwo w testach  egzaminacyjnych. Błędy literowe , gramatyczne i a także merytoryczne. Co w tekście dotyczącym „urzędu” robiło słowo „agencja”? Czy o takie niechlujstwo i brak etyki chodzi w zawodzie audytora?

  Treść zadania audytowego skonstruowana wyraĽnie pod konkretene osoby. Do jego prawidłowego wykonania  nie potrzeba audytora.

  Czuje olbrzymią krzywdę i rozgoryczenie.

  Skłaniam się do propozycji moich poprzedników nagłosnienia „tematu” w mediach. Moim zdaniem Ministerstwo Finansów nie zrobi nic w sprawie bo nie przyzna się do łamania podstawowych standardów.

  Ponadto czy właściwym jest ,że Przewodnicząca komisji jest obecna na egzaminie tylko w poczatkowej jego fazie?.

  • Z uwagą ślędzę dyskusję związaną z wydarzeniem w dniu 17 stycznia na Bobrowieckiej.Aż dziw bierze że do tej pory nie unieważniono „drukowanego”egzaminu.Sam bylem świadkiem jak p.Duch wyrzucala na poprzednich egzaminach ludzi za ściąganie i rozmowy i w pelni to popieram,za wyjatkiem zeby nie bylo równych i równiejszych.Niestety nie ma organizacji audytorskiej która mogla by wystąpić w przestrzeganiu obowiązującego regulaminu .I co my mamy mówic o ryzyku skoro będa wsród nas tacy dla których kodeks etyki to tylko papier który należy wkuć.A może tak zacznijmy sie zastanawiać i myśleć o takiej wlaśnie ORGANIZACJI????????

   • Gdy czytam te wszystkie komentarze na temat książek przydatnych przy audycie, egzaminu i dalszej pracy w tym zawodzie, to przyznaję szczeże, że moża się poddać na samym początku „drogi” w tym zawodzie. Czy istnieje jakaś możliwość uzyskania dobrych podstaw do wykonywania tego zawodu ?


    anka

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze