sobota, 17 kwietnia, 2021

projekt ustawy o f.p.

Home Forum Sektory Samorządy projekt ustawy o f.p.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 51)
 • Autor
  Wpisy
 • #15613
  anita74
  Uczestnik

  Witam. Interesuje mnie ilu audytorów jest zatrudnionych w samorządach o budżecie 40-100 mln którzy mogą stracić pracę po wejściu w życie nowych przepisów

  #15616
  mama0454
  Uczestnik

  Szczerze mówiąc to każdy audytor z budżetu z tego przedziału może stracić pracę, albo może mu być zaproponowane przejście na własną działalność gospodarczą jako tzw. usługodawca. Oczywiście, wtedy nie będzie miał żadnej gwarancji pracy w danej jst, bo jednostka może rozpisać przetarg na tego typu usługę i tak zamieszać, aby zatrudnić „miernego, ale wiernego”.
  No i jak tu mówić o szczególnej roli audytora. :mrgreen:

  #15617
  mama0454
  Uczestnik

  I jeszcze jedno. Treść działu poświęcona audytowi to dramat dla wszystkich dotychczasowych audytorów.
  A propos, ile posłów i senatorów PO lub PSL (lub ich rodziny) prowadzą jakieś interesy w uczelniach mogących wydawać dyplomy z audytu wewnętrznego ?

  #15618
  pawels
  Uczestnik

  Słuchajcie ale prywatne uczelnie typu Wyższa Skoła Handlu i Gotowania Kulinarnego nie posiadają uprawnień do nadawania tytułu naukowego doktor nauk ekonomicznych lub prawnych. I jeszcze doświadczenie w audycie. Jeżeli nie będzie interpretacji że rowniez w kontroli wewnętrznej to nie taka prosta droga.

  #15619
  meg
  Uczestnik

  Uwaga NOWOŚĆ!

  dodaje się art,18a w brzmieniu:
  „Art. 18a. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest zaniechanie prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych do tego zobowiązanej, w skutek niezatrudnienia audytora wewnętrznego albo niezawierania umowy z usługodawcą”;

  #15620
  terka
  Uczestnik

  meg, litości, naszukałam się.
  Myślę, że nie przejdzie – już kiedyś była taka propozycja.

  Dla szukających – art. 64 projektu ustawy wprowadzającej: „Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych”

  #15621
  meg
  Uczestnik

  [QUOTE BY= terka] meg, litości, naszukałam się.
  Myślę, że nie przejdzie – już kiedyś była taka propozycja.

  Dla szukających – art. 64 projektu ustawy wprowadzającej: „Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych”[/QUOTE]

  Sorry. tak wpadło mi to szybko w oczy, że zapomniałam dodać gdzie to było zapisane.
  Pozdrawiam

  #15622
  terka
  Uczestnik

  OK, rozumiem. Mnie też zszokowało, że taka propozycja jest rozważana. Myślałam, że żartujesz, dlatego chciałam sprawdzić 😀
  Pozdrawiam

  #15624
  andrzejm
  Uczestnik

  Cześć. Mi się wydaje, że za audytem zewnętrznym stoją firmy audytorskie, które po utracie rynków ( przejęcie badania środków unijnych przez GIKS) poprzez takich panów jak chociażby Czerwiński dotarli do MF i zalobbowały swoje.To samo zrobił PIKW, współorganizator studiów podyplomowych w dziedzinie audytu wewnętrznego w zakresie zwiększenia dostępu do zawodu audytora wewnętrznego.Dlatego nasze propozycje odniosły taki a nie inny skutek.Pozdrawiam.

  #15625
  pawels
  Uczestnik

  Należy podejść bez emocji do projektu. Cały czas zwracam uwagę na to że dyplom ze studiów podyplomowych trzeba mieć z renomowanej uczelni czytaj mającej prawo do nadawania tytułu doktora. Z tego co pamiętam jedyną uczelnią która organizowała studia podyplomowe i ma prawo nadawania tytułów naukowych to Uniwersytet Warszawski. Robił to za duże pieniądze. Pozostałe dyplomy z Wyzższych Szkół Handlu i Gotowania nie daja nic według projektu!! To właśnie te uczelnie prowadziły a może i nadal prowadzą podyplomowe studia z audytu pod egidą PiKW.
  Kolejna sprawa to fakt możliwości prowadzenia przez niektóre jednostki audytu na zasadzie zlecenia zewnętrznego. Zgodnie z ustawą wprowadzającą nie prowadzenie audytu to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Znam kilka jednostek w okolicy które mają obowiązek prowadzenia audytu ze względu na przekroczenie progu ale tego nie robią. Część nie ma na to ochoty ale większość nie ma kandydatów pomimo ogłaszania konkursów. Nowy stan prawny to będzie bat na pierwszych i szansa dla drugich że w końcu będą mogli czerpać z dobrodziejstw audytu.
  Co do dużych firm które będą wyrywać sobie kontrakty na prowadzenie audytu w jednostkach. Nie chce mi się w to wierzyć. Zauważcie że zlecać audyt mogą jednostki do 100 mln budżetu. Umowa musi być zawarta na conajmniej rok. W projekcie nie ma nic na temat innych standardów, procedur postepowania dla audytu prowadzonego przez jednostkę zewnętrzną. Według mnie będzie to możliwość dodatkowej pracy dla nas bez sztywnego wiązania sie dodatkową umową o pracę. Ile teraz jest fikcji, że audytor pracuje na pełnym etacie w jednej jednostce i w dwóch po 1/4. jak tu spełnić obowiązki np przebywania w jednostce. Sztywnych ram kodeksu pracy jest sporo.

  #15626
  alice
  Uczestnik

  Witam!
  A czy ktoś doczytał, istnieje nadal obowiązek kontroli 5% wydatków podległych jednostek organizacyjnych?
  Pozdrawiam

  #15627
  adela
  Uczestnik

  A moja jednostka już w ubiegłym roku przekroczyła 100 mln. Uff. myślę, że ze spokojem mogę podchodzić do zmian. Ale nie da się ukryć, że cały czas mamy do czynienia z intensywnym działaniem różnych lobby. zaczęło się wszystko od wejścia Zyty do ministerstwa.

  #15628
  pawels
  Uczestnik

  [QUOTE BY= alice] Witam!
  A czy ktoś doczytał, istnieje nadal obowiązek kontroli 5% wydatków podległych jednostek organizacyjnych?
  Pozdrawiam[/QUOTE]
  Obowiązek znika. Kontrola wewnętrzna zostaje zastąpiona kontrolą zarządczą. Oczywiście z nazwy 😛

  #15629
  anetka
  Uczestnik

  [QUOTE BY= Pawel_S] Należy podejść bez emocji do projektu. Cały czas zwracam uwagę na to że dyplom ze studiów podyplomowych trzeba mieć z renomowanej uczelni czytaj mającej prawo do nadawania tytułu doktora. Z tego co pamiętam jedyną uczelnią która organizowała studia podyplomowe i ma prawo nadawania tytułów naukowych to Uniwersytet Warszawski.

  TWOJE STANOWISKO JEST ZADZIWIAJĄCE. PRZECIEŻ PODYPLOMÓWKĘ MOŻE ORGANIZOWAĆ UCZELNIA WYŻSZA KTÓRA MA UPRAWNIENIA DO NADAWANIA TYTUŁU DOKTORA – A PRAWIE W KAŻDYM WIĘKSZYM MIEŚCIE TAKOWA SIĘ ZNAJDUJE – I ZAPEWNIAM CIĘ ŻE PROWADZILI KURSIKI I SZKOLONKA I PODYPLOMÓWECZKI NA AW – TYLE TYLKO ŻE TERAZ Z RYNKU WYKLUCZĄ TYCH DROBNYCH I BĘDĄ BRALI ZA TO WIĘKSZĄ KASKE
  I TAKA BĘDZIE RÓŻNICA !!!!!!!!!!!!!!
  A WIĘC NIE MYŚL SOBIE ŻE TYLKO JEDNA UCZELNIA W POLSCE BĘDZIE MIAŁA DO TEGO PRAWO………..

  #15630
  anetka
  Uczestnik

  [QUOTE BY= Pawel_S] Należy podejść bez emocji do projektu. Cały czas zwracam uwagę na to że dyplom ze studiów podyplomowych trzeba mieć z renomowanej uczelni czytaj mającej prawo do nadawania tytułu doktora. Z tego co pamiętam jedyną uczelnią która organizowała studia podyplomowe i ma prawo nadawania tytułów naukowych to Uniwersytet Warszawski. [/QUOTE]

  ZADZIWIAJĄCE JEST TWOJE STANOWISKO
  CZY TY UWAŻASZ ŻE TYLKO JEDNA UCZELNIA W POLSCE NADAJE TYTUŁ DOKTORA I DOTYCHCZAS TYLKO ONA JEDNA PROWADZIŁA PODYPLOMÓWKI Z AW????????
  OTÓŻ NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  W KAŻDYM WIĘKSZYM MIEŚCIE JEST UCZELNIA NADAJĄCA TYTUŁ I KTÓRA JUŻ WCZESNIEJ PROWADZIŁA KURSIKI, SZKOLONA I PODYPLOMÓWECZKI Z AW
  ZMIENI SIĘ TYLKO TYLE ŻE WYKRUSZĄ SIĘ CI BEZ UPRAWNIEŃ , A UCZELNIE BĘDĄ ORGANIZOWAŁY CIENKIE PODYPLOMÓQWKI Z AW ZA DUŻĄ KASKĘ ………….

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 51)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.