Nadzór publiczny nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta, działalnością firm audytorskich oraz Krajową Izbą Biegłych Rewidentów będzie sprawowała ośmioosobowa Komisja Nadzory Audytowego. Wprowadzenie takiego rozwiązania przewiduje nieopublikowany projekt ustawy z 28 kwietnia 2008 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym, do którego dotarła Gazeta Prawna. Został on przygotowany przez resort finansów.
Wato pamiętać, że obowiązek stworzenia nadzoru publicznego nad biegłymi i firmami audytorskimi nałożyła na wszystkie kraje Unii Europejskiej 43 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady. Na implementację nowych rozwiązań do krajowego prawa państwa unijne mają czas do 29 czerwca 2008 r.
Przypomnijmy, że Dyrektywa wymaga, aby system nadzoru był zarządzany przez osoby niewykonujące zawodu i posiadające wiedzę z dziedzin istotnych dla badania ustawowego. Można dopuścić uczestnictwo osoby wykonującej zawód, ale tylko w mniejszości.
Z tego względu w projektowanej polskiej ustawie pojawił się przepis, zgodnie z którym większość członków Komisji Nadzoru Audytowego przynajmniej przez trzy lata przed powołaniem nie może wykonywać czynności rewizji finansowej, mieć prawa głosu w firmie audytorskiej, a także być członkiem zarządu lub rady nadzorczej firmy audytorskiej.
Ponadto nowe rozwiązania zakładają, że w skład Komisji wejdzie po dwóch przedstawicieli ministra finansów i Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, a także po jednym przedstawicielu Komisji Nadzoru Finansowego, ministra sprawiedliwości, organizacji pracodawców oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
dalsza część artykułu na stronach [ Gazety Prawnej ]