sobota, 15 czerwca, 2024
Strona główna Artykuły Wywiad z Wiceministrem finansów o audycie

Wywiad z Wiceministrem finansów o audycie

Wywiad został wyemitowany w RadioInfor w poniedziałek, 18.12.2006 o godz. 10:40


Dostepny do pobrania: tutaj (plik jest spory, trzeba troche poczekac)


>>RadioInfor<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

18 KOMENTARZE

 1. Tak się wczułam, że niezbyt z tych emocji zrozumiałam treść wywiadu. Czy GP opublikuje ten wywiad? chciałabym jeszcze raz poczytać o tym, o czym Pan Banaś mówił.

 2. czy można już teraz powiedzieć coś więcej. Nie mam mozliwości odsłuchania wywiadu. A ciekawość mnie zżera….

 3. Lepiej jakby ktoś ten wywiad przepisał. Nie każdy w pracy ma taki komfort, aby zainstalował sobie głośniki do komputera lub kupił słuchawki.

 4. Wg mnie p.Minister potwierdził niestety,że nasze uprawnienia są przepisem przejściowym -zabrakło kolejnego pytania od nas -czy w związku z taką interpretacją art 23 ustawy zmieniającej nasze uprawnienia tracą ważność 31 grudnia 2011r?

 5. Bardzo was proszę, zanim zaczniecie komentować wypowiedź o przepisie przejściowym zapytajcie jakiegoś prawnika co to pojęcie oznacza. Niestety czytając posty przypomniałam sobie wypowiedź mojego psora od prawoznawstwa, który z przekąsem mowił, że każdy kto potrafi czytać uważa, że rozumie przepisy.

  • Rzeczywiście nie jestem prawnikiem, ale chyba rozumiem to co czytam,szczególnie gdy w par.31 pkt.2 Rozp.Przezesa rady Ministrów z 20 czerwca 2002r Zasady techniki prawodawczej jest zapis: „W przepisach przejściowych, z wyłączeniem postanowień dotyczących przepisów karnych, mozna wskazać również termin, do którego będą obowiązywać, zachowane czasowo w mocy, przepisy dotychczasowej ustawy, co wyraża się zwrotem: nie dłużej niż do dnia….”. Wg mnie 31 grudnia 2011r . jest wskazaniem terminu m.in. dla nas , w którym musimy się dostosować do przepisów nowej ustawy ( w tym oczywiście art 58). Jeśli jest inaczej – proszę oświeć mnie ……….Moze odzyskam nadwyrężony ostatnio mocno spokój 🙂  

    

   • A gdzie w zmianie jest napisane że art 58 UFP albo art 23 ustawy zmieniającej ma tymczasową moc? Nie mam tekstu pod ręką ale o ile pamiętam (jeśli się mylę popraw mnie) jest tam tylko przepis mówiący o obowiązywaniu rozporządzeń wydanych na podstawie zmienionych przepisów UFP. Rozporządzeń nie przepisów ustawy.

    •  Do Calliente: Dokładnie to brzmi tak: „Przepisy wykonawcze wydane na podstawie upoważnień zminenianych niniejszą ustawą zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie przepisów zmienianych niniejszą ustawą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2011r.” Co o tym myślisz?

     • Przepis wykonawczy niekoniecznie musi byc „ubrany” w akt wykonawczy jakim jest rozporządzenie (są jeszcze; zarządzenia komunikaty itp). Myślę,że niepotrzebnie wnikamy w teorię prawa – nie to było moim celem.Pozdrawiam.

 6. Niestety wywiad ten jeszcze raz pokazał bardzo powierzchowną wiedzę Pana Ministra na temat audytu wewnętrznego. W wywiadzie został postawiony postulat połączenia audytu wewnętrznego i kontroli, które według tezy p.Ministra są tożsame. Powołał się na angielski „Audit”, który w Wielkiej Brytanii jest kontrolą i audytem wewnętrznym. Moja wiedza wyniesiona ze szkoleń MF zaprzecza tym twierdzeniom. Mówili o tym nasi Brytyjscy szkoleniowcy opowiadając o przykładach z życia wziętych. Audyt jest audytem a kontrola kontrolą. Kontrola jest działalnością organizacyjną służącą bezpośrednio do badania i analizowania działań organizacyjnych. Audyt wewnętrzny bada procesy kontroli wewnętrznej, jest niezależny od kierownika jednostki i obiektywny (według standardów IIA). Czasami wyniki jego badań służą do tego, aby konrola dogłębnie zbadała problem, który został wykryty w trakcie procesu audytowego. Często bywa tak, że badanie audytowe wystarcza do naprawy systemu konroli wewnętrznej. W momencie, gdy istnie duże prawdopodobieństwo, że istotność finansowa potencjalnych strat jest bardzo duża, wówczas kontrola bada ten sam obszar w celu określenia dokładnie istotności i wyciągnięcia konsekwencji.

  • Przepisy przejściowe – obejmują przepisy regulujące oddziaływanie stanowionego prawa na stosunki powstałe pod działaniem dawnego prawa A. Redelbach, Wstęp do prawoznawstwa

 7. Moim zdaniem P.Banaś nie odpowiedział na pytanie pierwsze- zrobił unik opowiadając o audycie ogólnie. Również w dziwny sposób odpowiedział na pytanie dlaczego nie ma nas w art. 58. Myślę że jest to zabieg taktyczny, bo przepisy przejściowe zlikwidują nas całkowicie. Denerwuje mnie tylko to, że inni dostają audyt w prezencie (NIK, biegli), a ja poświęciłam na to pół roku życia swojego i rodziny. Zostalismy oszukani jednym słowem.

  • To był jakiś amator a nie dziennikarz. Zadaje pierwsze pytanie, facet mu odpowiada zupełnie nie na temat przez ponad 3 minuty a ten zamiast przerwać i poprosić o konkretna odpowiedz wogóle sie nie odzywa. Wywiad trwał chyba 9 minut a padły raptem 3 pytania. Radio Infor – porażka.
   Treści odpowiedzi i użytych argumentów nawet nie chce się komentować bo są oczywiście niedorzeczne. Pan Minister ceni NIK i skarbówkę bo tam pracował wiec docenił też tych kontrolerów, docenił też firmy organizujące szkolenia egzaminy międzynarodowe, bo teraz będą mieli dużo chętnych na zdawanie certyfikatów, zwłaszcza że stare MF-skie egzaminy są tylko „przejściowe”

 8. TEN WYWIAD TO KOLEJNY PRZEJAW AROGANCJI WłADZY!!!

  KOCHANY SAWIE CZAS NAJWYżSZY OSTRO PROTESTOWAć U RZECZNIKA PO I W TRYBUNALE KONST. –> POGWAłCENIE KONSTYTUCJI JAKIE ZASERWOWANO W nowym ujęciu art.58 uofp oraz wybiórcza lustracja audytorow (tylko certyfikowanych przez MF) , dopusżczenie do zawodu bez weryfikacji kwalifikacji kontrolerów skarbowych , kontrolerów NIK etc. —> TO EWIDENTNE DZIAłANIE PRAWA WSTECZ!!!!

  JEśLI SAW SIęńę

 9. JEśLI ZARZąD STOWARZYSZENIA AUDYTORóW WEWNęTRZNYCH JSFP CZYTA KOMENTARZE NA TYMP PORTALU, TO MUSI MIEć śWIADOMOść żE MA OSTANIE 5 MINUT ABY UDOWODNIć POTRZEBę ISTNIENA TEJ ORGANIZACJI!

  MAM TU NA MYSLI KONKRETNE WYSTąPIENIE SAW NA PIśMIE DO RZECZNIKA PO I TRYBUNAłU KONST. , BO POGWALCENIE KONSTYTUCJI I PRAW OBYWATELSKICH PRZY OSTANIEJ ZMIANIE I AUTOPOPRAWCE RZąDOWEJ USTAWY O FIN.PUBL. —JEST OCZYWISTE!!!

  KOLEDZY NIE CZEKAJCIE DO NOWEGO ROKU JEśLI CEL POWOłANIA TEGO STOWARZYSZENIA BYł CZYSTY I WYPłYWAł Z PRAWDZOWEJ CHęCI INTEGRACJI I OBRONY SłUSZNYCH PRAW śRODOWISKA.
  WYWIADY Z MINITSREM , PYTANIA DO WłADZ ETC., TO STRATA CZASU. DO CZYNU BRAć AUDYTORSKA , DO CZYNU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PS. MIłYCH , ZDROWYCH I WESOłYCH śWIąT BN.

 10. Niestety trzeba się zgodzić z komentarzem dot. amatorszczyzny dziennikarza. Zastanawiam się tylko po co taki wywiad został przeprowadozny i czemu miał służyć. Pzdr.

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze