Senacka komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaakceptowała w środę poprawkę do nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym, dającą administracji czas na wprowadzenie do 1 maja 2007 roku obowiązku umożliwienia wnoszenia podań i wniosków w formie elektronicznej.
W obowiązującym stanie prawnym, od którego organy władzy miały umożliwić wnoszenie podań i wniosków w tej formie, upływa w dniu 16 sierpnia br. (4 lata od wejścia w życie ustawy o podpisie elektronicznym).
Sejm znowelizował jednak ustawy o podpisie elektronicznym z 18 września 2001 r. oraz ustawy z 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i przyjął datę 1 maja 2008 roku, od której będzie istniała możliwość wnoszenia podań i wniosków w formie elektronicznej Do tego czasu administracja miała się przygotować do przyjmowania podań, wniosków oraz „innych czynności w postaci elektronicznej”. Senacka komisja chce jednak wprowadzenia daty 1 maja 2007 r., od której petenci mogliby składać wnioski i podania w formie elektronicznej.
Samorządy, szczególnie te mniejsze, boją się, że nie zdążą z przygotowaniami. To zresztą było powodem przesunięcia daty. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji realizowany projekt Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), który ma za zadanie udostępnić platformę usług elektronicznych zainteresowanym podmiotom administracji publicznej. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<