niedziela, 7 sierpnia, 2022

koordynator kontroli zarządczej

Home Forum Sektory Samorządy koordynator kontroli zarządczej

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 67)
 • Autor
  Wpisy
 • #20928
  meg
  Uczestnik

  Witam

  Czy w ramach określenia sposobu przeprowadzenia kontroli zarządczej , ustanowiono u Was koordynatora kontroli zarządczej i kto jest tym koordynatorem?

  Czekając na Wasze odpowiedzi…
  Pozdrawiam ciepło

  😀

  #20929
  terka
  Uczestnik

  Odpowiedz na pytanie pierwsze – tak.
  odpowiedź na pytanie drugie – sekretarz.
  gminy.
  A co rozważasz/rozważacie w Twojej jednostce?

  #20930
  meg
  Uczestnik

  Już rozważyli właśnie, ze koordynację prowadzi Naczelnik Wydziału Kontroli. I co tym sadzicie?

  #20934
  terka
  Uczestnik

  No cóż, może uznali, ze naczelnik zna sie na kontroli zarządczej, a sekretarz nie…:wink:
  Nie oceniam, bo wszystko zależy od tego, co takiemu koordynatorowi powierzono. Bo może faktycznie lepiej się sprawdzi w tej roli, niż sekretarz? Ustawa wogóle nie mówi nic o koordynatorze, można go przecież wcale nie ustanawiać/powoływać. A więc – kierując się zdrowym rozsądkiem, powinna to być osoba, która faktycznie będzie to koordynować. Jeśli naczelnik podlega bezpośrednio pod kierownika jednostki, to takie rozwiązanie może się sprawdzić.

  #20935
  ryszard
  Uczestnik

  Małgosiu 😀 ,z dotychczasowych info- szkoleniowo-warsztatowych,z reguły kierownicy jfsp powołują koordynatorow kz.Przy czym,moim zadaniem taka osoba ,musi mieć przede wszystkim wiedzę i chciec rozumieć ,jaka jest rola audytu w jednostce.To jedno,ale drugie- osoba powinna mieć „przełożenie na szefa”,inaczej bedzie zawsze, coś nie tak.To kierownik jednostki bowiem sklada podpis(albo kiedyś bedzie składał) pod stosownym oświadczeniem.
  W mojej jednostce, taką osobą jest kierownik Wydziału Organizacjno-Prawnego,po dobrej praktyce w NIK-u,ukończone studia podyplomowe z aw,oraz dwuletniej praktyce jako aw w jednostce nadrzędnej.Pozostałe cechy i paramerty j/w- rownież posiada. 😀
  pozdrawiam
  Ryszard

  #20944
  nata
  Uczestnik

  witam

  po przeczytaniu tego tematu – urodziły 🙂 mi się 2 pytania

  jak formalnie powierzana jest u Was funkcja koordynatora kontroli zarządczej – zapis w zarzadzeniu, czy oddzielne upoważnienie ?

  gdzie organizuja takie dobre szkolenia, które praktycznie wskazują jak zorganizować kontrolę zarzadczą a nie tylko „na sucho „omawiają standardy kz?
  pozdrawiam ciepło
  i z góry dziękuję za odpowiedz:smile:

  #20946
  meg
  Uczestnik

  Witaj

  Funkcja koordynatora jest określona zarządzeniem w sprawie określenia sposobu kontroli zarządczej oraz zasad jej koordynacji . A na pytanie drugie odpowiedź brzmi – nie wiem.

  Pozdrawiam

  #20947
  ryszard
  Uczestnik

  nata
  1.Funkcja kordynatora kz jest okreslona w wydanym Zarządzeniu kierownika Urzędu,w powiązaniu z wprowadzeniem zarządzania ryzykiem w Urzędzie.
  2.Co do drugiego pytania,nie moge polecić żadnej firmy szkoleniowej. Natomiast nawiązalem szereg kontaktów roboczych z zakresu kz , z koleżankami i kolegami po szkoleniu IIA w maju w Dobieszkowie k/Łodzi.
  pozdrawiam

  #20948
  pietryka
  Uczestnik

  Zaraz, zaraz czy mi coś umknęko czy też znów wracamy do nieszczęsnego, „przykładowego” regulaminu w sprawie przeprowadzania kontroli zarządczej, który ukazał się we „Wspólnocie” Nr 12/966 z 12 marca 2010 r. i… który narobił tyle złego w mniejszych jednostkach budżetowych czy jst /przede wszystkim wiele gmin, miast ma zapisy w regulaminach, postanowieniach zarządzeniach nie całkiem zgodne z prawem dotyczącym kontroli zarządczej, w tym roli audytu/. Skąd wzięliście tego koordynatora? Bo w ustawie o finansach publicznych on nie występuje, a wymyślił go właśnie ten pan Mirosław S. w tym ww. numerze /który nie wiadomo co reprezentuje – prawdopodobnie kontrolę finansową, może rachunkowość/. Z czego więc wynika obowiązek/?/ powoływania koordynatora, skoro nie ma obowiązu składania oświadczeń o stanie kontroli zarządczej przez jst a więc i publikowania tego ?
  Mylę się ?

  #20949
  terka
  Uczestnik

  Nie mylisz się:smile: Nie ma obowiązku powoływania koordynatora, ani w ustawie, a i starndardy milczą w tej sprawie:wink:
  Ale nie ma też przeszkód, by ktoś taki w jednostce był. Choćby do koordynacji procesu identyfikacji i oceny ryzyka.

  #20950
  pietryka
  Uczestnik

  Wygląda na to, że stworzono nowe stanowisko, albo raczej obowiązki, które komuś trzeba przypisać. W rzeczywistości sprowadzi się to do zebrania ryzyk i ewentualnych zagrożeń z poszczególnych placówek, wydziałów, dotyczących planowanych zadań i zrobienia mniej lub bardziej udanej „zbiorówki”. No może przyda się do planowania zadań do audytu. Tak rozumianego koordynatora kontroli zarządczej jestem gotowy polubieć.

  #20951
  terka
  Uczestnik

  Miałam onegdaj wprzeszłości szfową, która – aczkolwiek sama dość pochopnie wyciągała wnioski i wyrażała opinie – mawiała do podwładnych: „nie oceniaj, póki nie sprawdzisz”.
  Więc jestem dość ostrożna w ferowaniu ocen co do przydatności takiej osoby, jej kompetencji, obowiązków, czy czego tam jeszcze.
  Myśle, że wiele zależeć będzie od tego, czego oczekuje i na co pozwoli kierownik jednostki, oraz, na ile kumaty i zaangażowany będzie taki pracownik – koordynator.

  #20952
  ryszard
  Uczestnik

  Marianku,trafiony ,zatopiony.Kazdy wie,że NASZA praca w komórkach jednosobowych jest „pchanien ciężaru pod górę”.Stąd,jesli bez przymusu,za zgodą zaintersowanych,powoła się(choć nie musi)koordynatora kz,to może być pomocnym dla aw,wspólpracujacym…Piszę może,bo bywa przecież różnie..
  pozdrawiam
  Ryszard

  #20954
  terka
  Uczestnik

  Zwróć uwagę, Ryszardzie, że są jednostki, które nie mają audytora. Ba, pod rządami nowej ustawy jest ich jeszcze mniej, niż wcześniej. Zatem tam, gdzie audytora nie ma, koordynator kz może być naprawdę waznym „elementem” w systemie kz:wink:

  #20955
  ryszard
  Uczestnik

  Oczywiscie Tereniu 😀 … takich jednostek jest multum..Obowiązek ustawowy jest jednoznaczny dla kierownika jfsp i realizowac zapisy ustawy musi każdy, bez względu ,czy jest tzw.poza czy przed progiem 40 „dużych baniek”.Stąd koordynator kz może mieć swoją pozytywną rolę dla szefa ,dla ludzi podległych też. 😀

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 67)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.