piątek, 26 kwietnia, 2024

koordynator kontroli zarządczej

Home Forum Sektory Samorządy koordynator kontroli zarządczej

Oglądasz 7 wpisów - 61 z 67 (wszystkich: 67)
  • Autor
    Wpisy
  • #21028
    pietryka
    Uczestnik

    Ryszard nie sądzę, żeby kiedykolwiek obowiązek składania informacji o stanie kz dotyczył samorządów /jst/, ponieważ przeczy to samej idei samorządności no i sama kontrola zarządcza jej struktura i organizacja jest różna w różnych jednostkach. Już sama organizacja wydziałów /referatów/ może być różna w różnych miastach a nawet różna co 4 lata /zmiana wójta, burmistrza, prezydenta, starosty, itp./. Poza tym, co z jednostkami budżetowymi tworzonymi przez jst. To wszystko na dzień dzisiejszy nie może być rozwiazane zarządzeniem ministra, czy rozporządzeniem RM. Zapis o składaniu meldunków o stanie kz jest w ustawie, a więc tylko ustawą może być zmieniony. I… była by to jakaś forma cenzury /niedopuszczalne/ poza ciałem samorządowym jakim jest Rada. Ryszard – swoją drogą – skąd masz takie informacje? Czyżby nasz wspólny znajomy Marcin?

    Lainy – trochę dla uspokojenia. Nie wiem czy to Ty czasami nie „panikujesz”? Przecież Twój urząd jakoś dotychczas działał, miał swoje procedury, regulamin organizacyjny, przypisaną odpowiedzialność a przede wszystkim coroczne kontrole RIO a może i NIK. Nowa ustawa ofp nic nowego nie wprowadziła, nazwała kontrolę wewnętrzną /w rozumieniu audytorów, podręcznika audytu w administracji – strony min.fin./ kontrolą zarządczą. Zerknij do dyskusji /na tych stronach/ kilka miesięcy temu. Kiedy przejrzysz standardy kontroli zarządczej dojdziesz do tego samego wniosku. I być może ci co nic w tej sprawie w samorządach nie robią – mają rację, bo okaże się że wypracowane przez lata i sprawdzone elementy zarządzania są prawidłowe i nie wymagają zmian. Szczególnie przestrzegałbym /wybacz Rychu/ przed „szkoleniem w ramach wolontariatu”. Bo to w ramach „za darmo” do dzisiaj pokutuje ten nieszczęsny „Projekt regulaminu w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli zarządczej i zasad jej koordynacji” ze Wspólnoty Nr 12. Polecam Agnieszka, strony ministerstwa i odpowiedź z dnia 06.10.2010 r. na pytanie Czy należy utworzyć komórkę kz… /cytat nie całkiem dosłowny/.

    #21029
    ryszard
    Uczestnik

    Kilka spraw, Marianku.To co jest nie możliwym ? u nas w Polsce zdarza się ,ze jest możliwym.Skoro na pewno się dyskutuje ,to politycy maja to do siebie,ze nie musi byc racjonalnie.Nasz wspolny znajmomy ,Marcin, ma się dobrze,jest w Komitecie Audytu i to nie ten kanał.Jeżdze troche po kraju,bywam w stolicy i bacznie obserwuję, co się czyni.Moim zdaniem,zapisy kazdej ustawy moga być zmienione ,jesli bedzie takowa wola polityczna.Tego wykluczyc się nie da.A chyba ,najbardziej jaskrawym przykladem jest fakt,iż tylko audytorzy(kierownicy) mający parasol Komitetu Audytu ,moga liczyć w przypadku podjęcia próby zwolnienia, na rozpatrzenie ich problemu.TY,ja i znakomita większośc tu na pawiu( a to doborowe towarzystwo) jestesmy kategoria b…I wcale się tym nie przejmuję.Co do wolontariatu szkoleniowego kz ,mam wyłacznie na mysli tych naszych kolegow aw,co się sprawdzaja w trenerce.Znam takowych kilka osób,z kilkoma mam przyjemnośc prowadzić wymianę poglądów.A co do niektórych firm,czy osobnikow nazywanych wykladowcami kz,mam identyczne zdanie ,co TY.Przecież jak spojrzeć w kraj szkoleniowy,prawie wszyscy zajmuja się szkoleniem z zakresu kz.
    No, a co mamy? sam podales przykłady..
    Więc ,nie chcę się powtarzac,róbmy swoje ..
    A „doły” rzeczywiscie trzeba zasypywac w umyslach,powodzenia dla wszystkich i gratuluję TYM co umieja to robić.. 😀 😀 😀
    Ryszard

    #21030
    kikcloud
    Uczestnik

    Oczywiście, że w samorządach nie ma tego obowiązku, ale…mamy interpretację MF, a w zasadzie odpowiedź na pytanie:
    Czy przepisy ustawy o finansach publicznych w zakresie sporządzania planów działalności, sprawozdania z wykonania planu działalności oraz oświadczenia o stanie kontroli zarządczej mają zastosowanie do jednostek samorządu terytorialnego?
    Obowiązki sporządzania planu działalności, sprawozdania z wykonania planu działalności oraz składania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, o których mowa w art. 70 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
    (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) dotyczą wyłącznie ministrów kierujących działem lub kierowników jednostek w dziale administracji rządowej, którzy zostaną do tego zobowiązani przez ministra.
    Jednostki samorządu terytorialnego nie zostały zatem objęte zakresem tego przepisu i nie ciążą na nich powyższe obowiązki.
    Powyższe wyłączenie nie ma jednak wpływu na ogólny obowiązek wynikający
    z art. 68 oraz 68 ust. 1 pkt 2 i 3, tj. obowiązek zapewnienia funkcjonowania kontroli zarządczej w jednostce samorządu terytorialnego. Ponadto nie ma przeszkód do podjęcia przez jednostki samorządu terytorialnego,
    a w szczególności ich organy wykonawcze, decyzji o sporządzaniu planów, sprawozdań i oświadczeń na zasadzie dobrowolnej. 😀
    Skoro nie ma przeszkód, to kto może zabronić? 😉

    #21031
    izmi
    Uczestnik

    oświadczenia już są w samorządówce

    widziałam projekt projektu pewnej jst, w którym oświadczenia o stanie kz miały być sporządzane i przekazywane wyżej co pół roku…

    i kogo to obchodzi, że to dodatkowa papierologia?
    i kogo to obchodzi, że samorząd „może” ale nie musi? a zatem „po co i na co”

    pzdr

    #21032
    pietryka
    Uczestnik

    Oczywiście, że nikt nie może zabronić, tylko… no właśnie:
    – kogo to interesuje w ministerstwie /od razu wyląduje w koszu/,
    – nikt nie jest w stanie opracować jednolitego formularza dla kz w różnych samorządach.
    Te wątpliwości moje wynikają z doświadczenia lat 2004 – 2005, kiedy zostałem audytorem i wszyscy zmagali się z dylematem czy wysyłać plany i sprawozdania /za rok/ do ministerstwa czy nie. Chyba teraz już nikt tego nie robi.
    A dlaczego ? Bo tak naprawdę to guzik kogokolwiek to obchodzi/ło/. Chyba, że dla celów statystycznych.

    #21033
    ryszard
    Uczestnik

    Myslę,że jesli chodzi o samorządy,to taki kwit w postaci złożonego i podpisanego oswiadczenia o stanie kz,może byc bardzo przydatnym np.dla Komisji Rewizyjnej,opozycji w samorządzie a przede wszystkim organom kontroli państwowej.Piszę może,bo życie może przyniesc bardzo różne doswiadczenia.A nie da się wykluczyć ,ze może to w sposob istotny zaważyć na naszej pracy(opinia aw).Jak każdy kij,ma dwa końce.Sądzę,ze znajdując sie na początku startu do kz,niejedna opinia i doswiadczenie ,będzie opisane na tym forum..
    pozdrawiam
    Ryszard

    #21034
    Anonim
    Nieaktywny

    Jeszcze raz dzięki za te wszystkie słowa – trochę spadło mi napięcie. Macie rację – trzeba robić swoje i koniec.

    Pozdrawiam weekendowo 🙂

Oglądasz 7 wpisów - 61 z 67 (wszystkich: 67)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.