Zdolność kredytowa to możliwość otrzymania kredytu, to ocena kondycji finansowej gminy. Do jej ustalania banki wykorzystują przede wszystkim tzw. nadwyżkę operacyjną. Dokonują też analizy w oparciu o realizację zestawienia dochodów i wydatków.
Do wyliczania nadwyżki operacyjnej i do dokonania analizy finansowej potrzebne są informacje zawarte w budżecie gminy. W szczególności potrzebne są dane zawarte w takich pozycjach rachunkowości, jak: działalność operacyjna, działalność inwestycyjno-kapitałowa oraz działalność finansowa.
Ważne pozycje
I tak, część operacyjna to wszystkie dochody oraz wydatki bieżące. Do dochodów bieżących zalicza się głównie dochody z takich praw i tytułów, jak m.in.: udziały z podatku dochodowego od osób fizycznych, udziały z podatku dochodowegop od osób prawnych, podatki i opłaty lokalne, wszelkiego rodzaju bezzwrotne dotacje celowe z budżetu państwa otrzymane na realizację bieżących zadań samorządowych. To także inne subwencje lokalne. Natomiast wydatki bieżące nieodłącznie są związane z funkcjonowaniem gminy i wypenianiem jej zadań ustrojowych. Są to przede wszystkim wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń dla pracowników urzędu. To również zakup materiałów, urzadzeń i usług, świadczenia społeczne na rzecz mieszkańców.
Druga część inwestycyjno-kapitałowa to wpływy i wypływy z budżetu. Do wpływów zaliczyć należy wszelkiego rodzaju dotacje i środki finansowe pozyskiwane na realizację zadań i przedsięwzięć inwestycyjnych. Dotyczy to głównie bezzwrotnych dotacji z budżetu państwa i ze źródeł innych, np. z unijnych funduszy strukturalnych czy z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Do wpływów zalicza się dochody z majątku, który jest administrowany przez jednostkę samorządu terytorialnego. Dotyczy to każdego majątku. Mogą to być np. wpływy z tytułu wydzierżawienia innym osobom nieruchomości. Wpływami są niekiedy pieniądze pochodzące z prywatyzacji majątku publicznego. Wypływy zaś to wszelkiego rodzaju wydatki związane z administrowaniem majątkiem publicznym, powierzonym w administrowanie jednostce samorzadu terytorialnego. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<