środa, 4 grudnia, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Kolizja bilansowej i podatkowej klasyfikacji leasingu

Kolizja bilansowej i podatkowej klasyfikacji leasingu

Rachunkowość transakcji leasingowych jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych obszarów prawa bilansowego. Mimo dynamicznie rozwijającej się branży i obecności na rynku od blisko 15 lat wielu firm leasingowych krajowe przepisy rachunkowości nie zawierają szczegółowych rozwiązań w tym zakresie. Czy sprawia to trudności przedsiębiorcom?


Potwierdzeniem tych trudności jest historia dopuszczenia spółek leasingowych do obrotu publicznego. Ze względu na specyficzne zasady rachunkowości stosowane w sektorze leasingowym, KPWiG przez długi czas blokowała dopuszczenie spółek leasingowych do obrotu publicznego.


Przyjęte w nowelizacji ustawy o rachunkowości w 2002 roku zasady ograniczają się wyłącznie do kwestii ogólnych i nie umożliwiają czytelnikowi sprawozdania finansowego na dokonanie głębszej analizy. Kolejną charakterystyką rachunkowości leasingu jest jej całkowity brak powiązania z przepisami podatkowymi.


Definicje leasingu w prawie bilansowym i podatkowym są odmienne. W przepisach podatkowych obowiązujących od 2001 roku określone zostały kryteria, które są decydujące przy określeniu, czy prawo amortyzacji przysługuje finansującemu (leasingodawcy) lub korzystającemu (leasingobiorcy).


Kryteria te dotyczą: przysługującego finansującemu prawa do ulg lub zwolnień, określonego w umowie terminu trwania umowy w stosunku do normowanego przepisami podatkowymi okresu amortyzacji, wielkości sumy opłat leasingowych stanowiących jako minimum wartość przedmiotu leasingu, zapisu umowy przyznającego prawo amortyzacji finansującemu lub korzystającemu.


Kryteria te nie pokrywają się z warunkami określonymi w MSR 17, co w konsekwencji prowadzi do sytuacji, gdy umowa według przepisów podatkowych klasyfikowana jest tak jak leasing operacyjny, a według zasad bilansowych wymaga zakwalifikowania jako leasing finansowy. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze