niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Na urzędnikach nie można oszczędzać

Na urzędnikach nie można oszczędzać

Dziennikarka GP rozmawiała z JÓZEFINĄ HRYNKIEWICZ, dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.


W polskiej administracji panuje bałagan. Nie ma czytelnego systemu służby publicznej, zatrudniania i wynagradzania urzędników.


■  Nowy rząd zapowiada duże zmiany w administracji. Planuje m.in. zlikwidować Państwowy Zasób Kadrowy. Czy to krok w dobrym kierunku?


– Osoby, które znalazły się w PZK, są przygotowane do obejmowania stanowisk kierowniczych w administracji. Do egzaminu dającego szansę na taki awans może przystąpić każdy, kto ma wyższe wykształcenie. Jeśli zda sprawdzian m.in. wiedzy, z języka obcego i predyspozycji kierowniczych, może być powołany na kierownicze stanowisko. Administracja w ten sposób pozyskuje nowe osoby, często z doświadczeniem zawodowym w sektorze prywatnym.


■  Do tej pory stanowiska te były zagwarantowane dla urzędników służby cywilnej?


– W służbie cywilnej jest wielu urzędników, którzy choć są świetnymi specjalistami, nigdy nie będą kierownikami. Specjaliści są obecnie bardzo pożądani, to oni przygotowują diagnozy, analizy i oceny merytoryczne danego zagadnienia. Mianowanie daje im stabilne zatrudnienie, większe zarobki i otwiera drogę kariery eksperckiej. Do wejścia w życie ustawy o PZK tylko oni mogli obejmować wysokie stanowiska. Tymczasem kierownicy organizują i nadzorują pracę innych, czyli muszą znać się na zarządzaniu. Takie osoby wyłania egzamin do PZK.


■  Wiele młodych osób twierdzi jednak, że bez znajomości rozpoczęcie pracy w administracji jest niemożliwe.


– Rzeczywiście, obecny system doboru pracowników, zwłaszcza w małych miejscowościach, nie jest wolny od nepotyzmu, a czasem i korupcji. Sprzyjają temu, niestety, tzw. konkursy na stanowiska w administracji, bo skład komisji konkursowej zależy do tych, którzy zatrudniają.


■  Jak powinien być przeprowadzany nabór?


– Być może, wzorem Belgii, należy wprowadzić centralny egzamin dla osób kandydujących do pracy w służbie cywilnej, przeprowadzany przez niezależną instytucję. Egzamin byłby przepustką do pracy w całej administracji publicznej: rządowej, samorządowej i państwowej. Jako pierwsza powinna go zorganizować administracja skarbowa – jej pracownicy są najliczniejszą grupą w służbie cywilnej. Taki sposób doboru kadr powinny wdrożyć także inne instytucje, m.in. Kancelaria Sejmu, Senatu, NFZ, a zwłaszcza ZUS, który zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Obecnie pracownicy wielu instytucji są poza służbą cywilną, co nie podnosi jej znaczenia i prestiżu.


dalsza część rozmowy na stronach [ Gazety Prawnej ]

Poprzedni artykułAudytor Wewnętrzny
Następny artykułDecyzje przed końcem roku
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze