Już niedługo zaczną obowiązywać zmiany wprowadzone przez Unię Europejską w dyrektywach dotyczących rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Polska i inne kraje UE będą miały dwa lata na dostosowanie do nich prawa krajowego.
Niedługo zaczną obowiązywać nowe rozwiązania wprowadzone w dwóch dyrektywach unijnych IV i VII. Głównym celem ich wdrożenia jest przede wszystkim zwiększenie publicznego zaufania do sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności publikowanych przez spółki działające na terenie UE. Mają również ułatwić przepływ inwestycji transgranicznych na obszarze Wspólnoty. W związku z tym najważniejszymi zmianami wprowadzonymi przez Parlament Europejski do tych dyrektyw jest ustanowienie odpowiedzialności zbiorowej członków zarządu, podniesienie przejrzystości transakcji z jednostkami powiązanymi oraz operacji pozabilansowych, a także dodatkowe wymogi związane z zasadami ładu korporacyjnego (corporate governance).
Innym ważnym elementem dla wielu jednostek będzie niewątpliwie podwyższenie progów wielkości podmiotów, od których może między innymi być wymagane badanie sprawozdań finansowych. Jednak zmiana ta ma charakter fakultatywny i sposób jej wprowadzenia do prawa polskiego będzie zależał od ustawodawcy. Wdrożenie takiego wymogu będzie jednak skutkowało wyłączeniem określonej grupy podmiotów z obowiązku badania. W konsekwencji spowoduje to obniżenie kosztów funkcjonowania tych jednostek. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<