Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wprowadzają możliwość wyceny instrumentów finansowych z uwzględnieniem ich tzw. wartości godziwej.
Obowiązują już zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 39 „Instrumenty finansowe – ujmowanie i wycena” (MSR 39). Zdaniem specjalistów, najważniejsza z przyjętych dotyczy „opcji wartości godziwej”. Rafał Suchan, menedżer działu audytu Ernst & Young uważa, że przepisy w ich dotychczasowym brzmieniu nie uwzględniały specyfiki niektórych podmiotów gospodarczych (np. zakładów ubezpieczeń, funduszy).
Na przykład teraz lokaty zakładu ubezpieczeń są klasyfikowane jako portfel aktywów dostępnych do sprzedaży. Wynik z wyceny takiego portfela znajduje się w kapitałach własnych zakładu, a nie w jego rachunku wyników. Specyfika zakładów ubezpieczeń polega na tym, że lokaty ściśle są powiązane z rezerwami techniczno-ubezpieczeniowymi. Zakład ubezpieczeń na życie, otrzymując składkę lokuje ją w różnego rodzaju instrumenty finansowe, tworząc jednocześnie rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe na poczet przyszłych wypłat dla klientów. Wypłaty te niejednokrotnie uzależnione są od stopy zwrotu z lokat. Wycena bilansowa rezerw i lokat zakładu ubezpieczeń powinna być zatem spójna. Rafał Suchan wyjaśnia, że dotychczasowe zapisy MSR 39 (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<