środa, 29 maja, 2024
Strona główna KARIERA CENTRUM KARIERY Pierwszy raz o kłamstwach w CV – szczegółowy raport

Pierwszy raz o kłamstwach w CV – szczegółowy raport

Pierwszy raz o kłamstwach w CV – szczegółowy raport

 Raport_klamstwa w CV  600x100 baner wpis

Staranie się o pracę polega między innymi na próbie jak najlepszego zaprezentowania swojej kandydatury. Czy jednak wszystkie chwyty są dozwolone, aby zyskać w oczach rekrutera dobrą opinię? Jak pokazują statystyki wielu wychodzi z założenia, że tak.

W okresie od lipca do września 2015 roku IBBC Group przeprowadziło wśród managerów i specjalistów HR badanie, które miało pomóc zobrazować skalę zjawiska okłamywania potencjalnych pracodawców. Okazało się, że problem jest znacznie większy niż dotychczas sądzono.

Wszyscy kłamią?

Aż 81% respondentów spotkało się z różnymi formami oszustwa. Kłamią zarówno kandydaci do pracy w wielkich korporacjach, jak i w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Pojawia się jednak pewne zróżnicowanie ze względu na branżę. Okazało się, że pracownicy sektorów związanych z obrotem dużymi pieniędzmi – handlowcy, sektor administracyjny i finansowy – najczęściej zawyżają swoje kompetencje lub podają w CV nieistniejące umiejętności. Natomiast przedstawiciele branży produkcyjnej oraz pracownicy fizyczni najczęściej ukrywają rzeczywistą długość okresów bezrobocia, przedłużając czas trwania wykonywanych zadań czy zmieniając daty szkoleń.

Z czasem coraz gorzej

Warto zwrócić uwagę, że zatrudnienie oszusta to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy, które może narazić przedsiębiorstwo na znaczne straty finansowe. Według ankietowanych mogą one wynieść nawet ponad sto tysięcy złotych w skali roku. Należy jednak brać pod uwagę, że rzeczywiste ryzyko jest bardzo ciężkie do oszacowania – straty mogą być powodowane zarówno kradzieżami służbowego sprzętu i narzędzi pracy, jak i szpiegostwem przemysłowym, wykradaniem baz danych i sieci klientów.

Zaskakuje jednak fakt, że większość badanych stwierdziła, że nie widzi potrzeby prowadzenia dodatkowej weryfikacji potencjalnych pracowników, określając tę procedurę jako zbyt kosztowną lub zbędną. Ich zdaniem zamiast background screeningu wystarczy ocena kandydata wykonana przez zespół HR funkcjonujący wewnątrz firmy. Skala problemu pokazuje jednak, że warto rozważyć dostępne na rynku rozwiązania, zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych podmiotów. Wyjść z sytuacji jest co najmniej kilka.

Ku lepszemu

Jednym z rozwiązań jest prowadzenie dodatkowej wersyfikacji na bazie specjalistów z własnego działu HR. Trzeba wówczas zatrudnić dodatkowe osoby, które należy dodatkowo przeszkolić, zwłaszcza w zakresie wyszukiwania informacji i ich analizy. Coraz popularniejsza staje się jednak usługa background screeningu prowadzona na zasadach outsourcingu przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. To rozwiązanie tańsze
i skuteczniejsze.

Z pewnością warto szukać nowych rozwiązań, które pomogą uniknąć niepotrzebnych zagrożeń i strat dla przedsiębiorstwa, które mogą wiązać się z zatrudnianiem nieuczciwych pracowników.

Tutaj możesz pobrać szczegółowy raport >> Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze