Polska do 2013 roku może otrzymać z UE 67 mld euro. Prawidłowość wydatkowania tych środków mają zapewnić profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu.
Państwa członkowskie wydają prawie 80 proc. wszystkich środków unijnych. Jak twierdzi Jacek Uczkiewicz, polski członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, obszarami największego ryzyka nieprawidłowości finansowych są przede wszystkim: wspólna polityka rolna, programy strukturalne i polityki wewnętrzne. Badania kontrolne transakcji przeprowadzone przez Trybunał wskazują na poważne słabości systemów kontroli wewnętrznej w instytucjach państw członkowskich, nazbyt skomplikowane, niejasne procedury przyznawania i rozliczania środków przez Komisję Europejską, a także nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur, np. o zamówieniach publicznych.
Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, wydawanie około 80 proc. środków unijnych nie jest jeszcze należycie kontrolowane.
– Nie oznacza to jednak, że środki te są marnotrawione, ale że ich wydawanie jest obarczone poważnymi nieprawidłowościami, które uniemożliwiają Trybunałowi wydanie poświadczenia wiarygodności bez zastrzeżeń – stwierdził Jacek Uczkiewicz. (…)
Dalsza część artykułu w : >>Gazeta Prawna<<