poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. Ustawa z nieważnymi przepisami (FinPubl)

Ustawa z nieważnymi przepisami (FinPubl)

W opublikowanej oficjalnie ustawie o finansach publicznych znalazły się artykuły, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą. Konstytucjonaliści uważają, że tych przepisów nie powinno być w ustawie. Podkreślają jednocześnie, że regulacje te nie obowiązują.


W ustawie o finansach publicznych znajdują się artykuły 65 ust. 1, 66 i 67, przy których umieszczono adnotacje ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Przepisy te dotyczą możliwości przeprowadzenia audytu wewnętrznego w Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych, administracyjnych i Trybunale Konstytucyjnym, a następnie przedstawienia wyników np. ministrowi finansów. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował te regulacje, obawiając się, że spowodowałoby to kontrolę ministra finansów nad sądami.


Prezydent na końcu dokumentu wyjaśnił, że podpisał ustawę z uwzględnieniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część jej przepisów za niezgodne z ustawą zasadniczą.


– Jestem zaskoczony tym, że ustawę opublikowano z przepisami niezgodnymi z (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

2 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem dlaczego TK kwestionuje art.65 ust 1, 66 i 67 dotyczący audytorów wewnętrznych przecież ocenie nie podlegają wyroki tych instytucji ale wydawanie środków publicznych i gospodarność.

  2. Ja również nie rozumiem, dlaczego środowisko tak się broni, audyt jest narzędziem zarządzania, może wreszcie sędziowie zrozumieliby, że ich utrzymanie warsztatu pracy, zarządzanie środkami publicznymi na wykonywanie tej władzy(sądowniczej) nie ma nic wspólnego z ich niezwisłością w zakresie orzekania,może gdyby pozwolili oceniać wykorzystanie środków budżetowych, to ich komfort pracy podniósłby się i sądy wreszcie mogłyby przypominać nowoczesne sprawowanie wymiaru sprawiedliwości,a nie jak w średniwieczu, maszyna do pisania na sali sądowej i przepisywanie uzasadnień wyroków, bo brak pieniędzy na komputery i nowoczesny sprzęt. 

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze