Do 1 stycznia 2007 r. organy podatkowe będą musiały dostosować swoje plany kont do nowych przepisów, które opracowuje resort finansów.
Nowelizacja ustawy o finansach publicznych określiła nową podstawę prawną wydania rozporządzenia regulującego zasady rachunkowości i plan kont dla prowadzenia ewidencji podatków i niepodatkowych należności budżetowych. Resort finansów opracował projekt rozporządzenia, które zastąpi obecnie obowiązujące z 25 maja 1999 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont dla prowadzenia ewidencji podatków i opłat dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 50, poz. 511 z późn. zm.).
Rozporządzenie straci moc 30 czerwca 2006 r. Aleksander Chmielewski z Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów zwraca uwagę przede wszystkim na nowe rozwiązania dla gmin. Obecnie funkcjonuje tzw. kontokwitariusz, który zawiera konta podatników łącznego zobowiązania pieniężnego i formularze pokwitowania wpłat, które są wypełniane w momencie dokonania wpłaty przez podatników.
Łączne zobowiązanie pieniężne jest to sposób pobierania w formie jednego nakazu płatniczego podatku od osób fizycznych zobowiązanych do płacenia podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości lub podatku leśnego. Inkasentem jest sołtys, który prowadzi w kontokwitariuszu konta podatników i pobiera wpłaty, a rozlicza się z gminą okresowo. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<