środa, 4 grudnia, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Prezes Enronu niczego nie rozumiał, aż do końca

Prezes Enronu niczego nie rozumiał, aż do końca

Tragedia byłego prezesa Enronu, Kennetha L. Lay”a, który zmarł na początku lipca w wieku 64 lat, nie polega na tym, że jego nazwisko już zawsze będzie związane z jednym z największych skandali gospodarczych naszych czasów. Nie chodzi także o to, że jego upadek z piedestału nastąpił tak szybko, iż Lay w mgnieniu oka z jednego z najbardziej szanowanych biznesmenów w kraju stał się pozbawionym czci i honoru „Kenny-boy”.


Tragedia Kena Laya polega na tym, że do samego końca nie pojął w pełni, co zrobił źle, ani ile było jego winy w klęsce firmy. Owszem, były inne osoby, bardziej bezpośrednio odpowiedzialne za upadek Enronu, jak na przykład były dyrektor finansowy, Andrew S. Fastow, którego podstępne zabiegi pozwalały Enronowi ukrywać prawdę o rzeczywistej sytuacji finansowej, a następnie doprowadziły do unicestwienia. Były prezes Enronu, Jeffrey K. Skilling, także odegrał znaczącą rolę w doprowadzeniu do upadku spółki, ponieważ bezpośrednio nią zarządzał i to on wyznaczył styl, w którym chciwość i oszustwa księgowe były na porządku dziennym.


W latach świetności Enronu, Skilling pogardliwie odnosił się do osób, które jego zdaniem intelektualnie stały niżej od niego, mówiąc że „niczego nie rozumieją”. Jego poplecznicy wiedzieli, że za takiego właśnie uważał swojego szefa, Kena Laya.


Pomimo to, trudno nie winić Laya za upadek Enronu – chociaż być może niekoniecznie dopuścił się przestępstw, za jakie skazano go sześć tygodni temu. Sędziowie przysięgli uznali go winnym zafałszowania sytuacji spółki od sierpnia do grudnia 2001 roku – w krótkim okresie po raptownej rezygnacji Skillinga, kiedy Lay samodzielnie kierował spółką, podejmując ostatnie, rozpaczliwe próby ratowania jej przed całkowitą klęską.


Bez wątpienia Lay kłamał. To właśnie w tamtym okresie po raz pierwszy zdał sobie sprawę z narastających problemów Enronu. Układy stworzone przez Fastowa rozpadały się. Kilka działów firmy miało poważne kłopoty. Gdyby sytuacja została otwarcie przedstawiona na forum publicznym, notowania giełdowe spółki mocno by ucierpiały. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Wyborcza<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze