piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona główna MF / NIK / UE Info z Ministerstwa Finansów Resort finansów będzie szkolił audytorów wewnętrznych

Resort finansów będzie szkolił audytorów wewnętrznych

ROZMAWIAMY Z BOŻENĄ ZWOLENIK, DYREKTOREM DEPARTAMENTU W MINISTERSTWIE FINANSÓW

Audyt wewnętrzny w sektorze publicznym funkcjonuje od czterech lat. Dla zajmujących się nim specjalistów resort finansów przygotował program szkoleniowy, który będzie realizowany w latach 2006-2007.


■ Ministerstwo Finansów przygotowuje się do programu szkoleniowego współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej, tzw. transition facility. Dlaczego jest on tak ważny?


– Zawód audytora wewnętrznego jest nowy. Audyt wewnętrzny został wprowadzony w ramach procesu integracji z Unią Europejską. Negocjacje akcesyjne (rozdział 28) nakładały na Polskę obowiązek uregulowania kwestii wewnętrznej kontroli finansowej i audytu wewnętrznego w sektorze publicznym.


■ Trudnością pierwszego okresu wdrażania był brak wzorców i literatury dotyczącej audytu wewnętrznego.


– Ministerstwo Finansów opracowało pierwsze podręczniki i wzorce, korzystając m.in. z najlepszych rozwiązań, które są dostępne w innych krajach. Obecnie – po ponad czterech latach – sytuacja jest znacznie lepsza. Ukazało się wiele publikacji, które zajmują się tą tematyką. Nadal jednak istnieje potrzeba dostępu do wiedzy praktycznej zwłaszcza w zakresie metodologii, audytu środków unijnych oraz informatycznego. Dlatego tak duża jest potrzeba zorganizowania tego szkolenia przy udziale wysoko kwalifikowanych wykładowców.


Wykładowcami na szkoleniach organizowanych w ramach programu Transition Facility będą eksperci z wieloletnim doświadczeniem pochodzący z Wielkiej Brytanii, w której audyt wewnętrzny funkcjonuje już kilkadziesiąt lat.


■ Z jakimi jeszcze trudnościami spotykają się audytorzy?


– Duża grupa audytorów wewnętrznych pracuje pojedynczo. Przykładem są jednostki podsektora samorządowego, które najczęściej zatrudniają po jednej osobie.


Audytorzy w takiej sytuacji muszą opierać się wyłącznie na własnej wiedzy i doświadczeniu. Szkolenia pełnią więc dodatkową rolę – są okazją do nawiązywania kontaktów z osobami, które mają podobne problemy i są również szansą na wymianę doświadczeń.


■ Kiedy ministerstwo przewiduje realizację tego programu?


– Szkolenia w ramach programu transition facility rozpoczną się najprawdopodobniej w październiku tego roku, a zakończenie ich planujemy na grudzień 2007.


■ Jakie są jego założenia?


– Projekt Zarządzanie ryzykiem i wzmocnienie efektywności służb audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych ma przede wszystkim dostarczyć odpowiednich narzędzi edukacyjnych oraz szerokiej gamy szkoleń obejmujących tematykę zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego, w tym audytu programów finansowanych ze środków unijnych i audytu IT.


■ Czy jednym z założeń jest wybór spośród audytorów osób, które będą prowadziły kolejne szkolenia?


– Tak. 30 osób zostanie przeszkolonych w zakresie metodologii prowadzenia szkoleń z audytu wewnętrznego. Ta grupa osób zostanie poddana szczególnie intensywnemu szkoleniu, które pozwoli im pełnić funkcję szkoleniowców i prowadzić dalsze szkolenia. W początkowych założeniach program miał dotyczyć jedynie 15 osób. Wynegocjowaliśmy dodatkowe 15 miejsc. Stwierdzamy bowiem, że potrzeby w tym zakresie są cały czas bardzo duże.


Bezwzględnym warunkiem uczestnictwa w programie jest zatrudnienie w sektorze finansów publicznych


■ W jaki sposób zostanie wyłoniona ta grupa?


– Prawdopodobnie dla jej wyłonienia powołamy komisję, w której skład wejdą zarówno przedstawiciele departamentu, jak i osoby realizujące ten program. Zakładamy, że taki skład komisji pozwoli wybrać osoby najbardziej przydatne dla dalszego szkolenia, tj. te, które oprócz wiedzy mają również umiejętność jej przekazywania. Będzie to najprawdopodobniej nabór co najmniej trzystopniowy. Wszystkie informacje na ten temat będziemy publikować na naszej stronie internetowej.


■ Co będzie decydowało o tym wyborze?


– Przede wszystkim dokonania zawodowe (CV), a także przedstawiona przez audytora prezentacja, której celem będzie wykazanie się umiejętnością prowadzenia wykładów. O wszystkich tych wymogach będziemy informować na stronie internetowej ministerstwa.


■ Szkolenia w ramach programu transition facility obejmą grupę tzw. trenerów. Oprócz tego zostanie przeszkolona duża grupa audytorów wewnętrznych? Czy tylko?


– Nie. Oprócz kierowników i pracowników komórek audytu wewnętrznego (łącznie ponad 2200 osób) w szkoleniach będzie uczestniczyć ponad 600 kierowników jednostek sektora finansów publicznych. Ponadto w 8 wybranych jednostkach sektora finansów publicznych wdrożony zostanie program pilotażowy z zakresu zarządzania ryzykiem.


■ Kto więc będzie głównym adresatem tych szkoleń?


– Oferta kierowana jest przede wszystkim do audytorów wewnętrznych posiadających certyfikat Ministerstwa Finansów. Od 1 stycznia 2005 r. zawód audytora wewnętrznego w sektorze publicznym może wykonywać wyłącznie osoba, która zdała egzamin. Takich osób jest obecnie 2095. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

Poprzedni artykułPremierowi doradzą eksperci
Następny artykułElita wśród menedżerów
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

6 KOMENTARZE

  1. Nie znalazłam żadnych informacji na ten temat na stronie Ministerstwa Finansów, mimo iż jest w wywiadzie w „GP” taka informacja. Proszę o wskazówki gdzie należy szukać. Pozdrawiam.

  2.  

    Dziwi mnie, dlaczego nie było żadnego przetargu na to szkolenie. Dlaczego nie dopuszczono żadnej polskiej organizacji szkoleniowej do składania ofert na przeprowadzenie takiego szkolenia.

    Czy zagraniczne jest zawsze lepsze: a co dopiero kosztowo-efektywne? Anglikom, z tłumaczniem (szkoleń i mteriałow) potrzeba dwa razy tyle czasu co nam, a wiele będą nas kosztować ich przeloty i hotele**** oraz posiłki itd.??? Różnice w kosztach są olbrzymia a często nie dostajemy nawet prawdziwych specjalistów, gdyż organizacja angielska wysyła nam kogo mają pod ręką (bo najlepsi pracują na pełnych etatach i są za drodzy) i kto za najmniejsze pieniądze zgodzi się pryjechać. A o ih będzie obchodzilo jak szkolenie zostanie ocenione – mogą to samo powtórzyć w Rumunii, Bułgarii itd. Pomnażają pieniądze za powielaną pracę.

    Czy nic nie nauczyliśmy się z zeszłoroczych szkoleń z tymi Anglikami?

    Co Wy na to?

     

     


    PIKW

    • Szkolenia powinny być dopasowane do naszych polskich realiów audytowych, więc lepiej byłoby gdyby takie szkolenia przeprowadzali Polacy (mamy wielu mądrych ludzi).

  3. Zgadzam się z Tobą całkowicie. Uczestniczyłam w szkolenaich w tamtym roku z Anglikami i mam takie same odczucia. Szkolenia pozostawiły wiele do życzenia:).


    Misteltou

    • Jeżeli jakośc szkoleń będzie ta sama, to jak dla mnie szkoda czasu i pieniędzy. Przekładanie angielskich doświadczeń na naszą rzeczywistość przyniosło fatalne skutki. Mnie osobiście to szkolenie niic nie dało.

      A może jakies nasze firmy doradcze by to zrobiły? I to za wiele mniejsze pieniądze i z pewnością przygotowane pod nasze oczekiwania?

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze