Szefowie instytucji publicznych rzadko korzystają z doradztwa audytorów wewnętrznych – wynika ze sprawozdania Ministerstwa Finansów.
Rząd przyjął już sprawozdanie z funkcjonowania kontroli finansowej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych za 2005 rok. Takie sprawozdanie minister finansów jest zobowiązany przedstawiać co roku. Zawiera ono nie tylko ocenę systemu, ale również propozycje usprawnień działania całego systemu, a także zalecenia dla kierowników jednostek i audytorów wewnętrznych w zakresie stosowania obowiązujących przepisów.
Bożena Zwolenik, dyrektor Departamentu Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów, powiedziała Gazecie Prawnej, że za jeden z kluczowych aspektów działań w 2005 roku uznano stabilizację i rozwój systemu oraz podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie kadr odpowiedzialnych za publiczną wewnętrzną kontrolę finansową. Dalszy rozwój systemu w znacznym stopniu jest zdeterminowany profesjonalnym wykonywaniem audytu wewnętrznego oraz właściwym wykorzystaniem przez kierownictwo jednostki wartości wnoszonych przez audyt wewnętrzny.
– Nie do przecenienia w tym względzie jest profesjonalne zarządzanie ryzykiem oraz zapewnienie skutecznych procedur i mechanizmów kontroli finansowej przez kierowników jednostek sektora finansów publicznych – dodaje nasza rozmówczyni. Podkreśliła również, że w sprawozdaniu sformułowano wiele zaleceń, które należałoby uwzględnić, aby system mógł działać sprawniej. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<